Chiara Civello w Bytomiu
Data: 13-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Chiara Civello wystąpi po raz pierwszy w Polsce. To jedna z najlepszych wokalistek jazzowych młodego pokolenia, artystka, z którą Tonny Bennet wybrał do wspólnego nagrania jednego ze swoich słynnych duetów.

Artytka, którą zachwycił się sam Burt Bucharach, a Cyndi Lauper pozazdrościła jej piosenek.

Chiara Civello wystąpi 19 kwietnia w Bytomiu, w Operze Śląskiej a 20 kwietnia w Warszawie, w Fabryce Trzciny.

Chiara Civello uczyła się gry na pianinie od babci. Wspomina, że rozstrojone pianino było najlepszym treningiem dla ucha. Krótki czas próbowała grać na gitarze.

Chiara występowała w klasycznych chórach, ale szukała czegoś bardziej swobodnego niż operowa tradycja jej kraju. Przyjaciel zaproponował jej, aby zaczęła uczyć się jazzu. Przez cztery lata brała lekcje jazzu w St. Louis Music Academy w Rzymie. Mając szesnaście lat Chiara zaczęła śpiewać profesjonalnie i zdobyła stypendium w prestiżowej Berkele College of Music w Bostonie. Spędziła tam lata od 1994 do 1998.

Podczas nauki Chiara regularnie występowała w bostońskich klubach. Ale jej podróż nie zakończyła się na Bostonie, czy jazzie. Jak wcześniejsze roczniki Berklee, Chiara ruszyła do Nowego Yorku. Szukając miejsca dla swoich korzeni zanurzyła się w latynoską i brazylijską muzykę, ucząc się hiszpańskiego, portugalskiego przez cały czas. Napisała wówczas swoją pierwszą piosenkę „Parole Incerte” (Wątpliwe słowa) o nieporozumieniach jakie powstają między kobietą, a jej ukochanym.

W międzyczasie dwu członków zespołu Chiary, pianista Alain Mallet i perkusista Jamey Haddad zaczęli pracować z Paulem Simonem i zaprosili ją na próbę. To wtedy poznała producenta Russa Tielemana i dała mu demo „Parole Incerte”. Zadzwonił do niej następnego dnia i powiedział: Jesteś pisarką, zapomnij o czymkolwiek innym, musisz pisać. Chiara zaczęła pisać teksty po angielsku, poznała Boba Dylana, Joni Mitchell, Jamesa Tylora i innych, występujących na „October Road”. Wystąpiła też z Tonym Bennettem w duecie na jego albumie wydawanym przez Columbię.

(Ludzie nie mają)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3588