Wrocławski cud techniki XX wieku
Data: 14-07-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Info


13 lipca Hala Ludowa (Stulecia) we Wrocławiu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod swoją pierwotną nazwą jako Hala Stulecia (Jahrhunderthalle, Centennial Hall in Wrocław).

Jest to nazwa znana powszechnie i stosowana przez badaczy architektury od chwili wzniesienia tej monumentalnej budowli do czasów obecnych.

Wpisanie Hali Stulecia na listę dokonano w trakcie posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, które od 9 lipca odbywa się w Wilnie. Wpisując wrocławską Halę na listę członkowie Komitetu przyjęli trzy kryteria. Pierwsze nawiązuje do unikatowej techniki zbrojonego żelbetonu. Hala Stulecia „jest jednym z punktów zwrotnych w historii wykorzystania stali dla wzmacniania struktur budowli” - czytamy w komunikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Drugim kryterium jest uznanie Hali za „pionierskie osiągnięcie nowoczesnej inżynierii i architektury” oraz za „świadectwo ożywionej wymiany myśli na początku XX wieku”. Trzecim kryterium, jakim kierował się Komitet UNESCO, był charakter użytkowy wrocławskiej budowli, która stanowi część Terenów Wystawowych - niezwykłych jak na początek ubiegłego stulecia rozwiązań przestrzeni użyteczności publicznej.

Przy okazji wpisania Hali Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa Komitet UNESCO zalecił, by zwrócono szczególną uwagę na respektowanie wartości kontekstu historycznego przy planowaniu i projektowaniu nowych obiektów usługowych na obszarze Terenów Wystawowych.

W Hali odbyło się wiele koncertów , wystąpili m.in Marlena Dietrich, Leonard Cohen, Joe Cocker, Tom Jones, Howard Jones, Nazareth, Jethro Tull, Iron Maiden, Sonique, Tatu, Reamonn i wielu innych.

To cudo techniki trzeba koniecznie zobaczyć!!

Wymiary:
Rozpiętość wnętrza - 95 m
Srednica kopuły - 67 m
Wysokość - 42 m
To czyniło ją największa wtedy tego typu konstrukcją na świecie.

Budowa hali trwała tylko 15 miesięcy i została zakończona 6 tygodni przed terminem.
Niewątpliwym sukcesem i osiągnięciem technologiczno-konstrukcyjnym był zastosowany do budowy żelazo-beton, dzięki czemu w porównaniu, sama posiadając średnice 1,5 razy większą od kopuły Panteonu rzymskiego waży tylko 42% jego masy.
Trzeba przyznać, że budynek jak na tamte czasy potężny.
Obliczony na 10000 osób, 56 sal wystawienniczych , organy 222 registrowe o 16706 piszczałkach - największe wtedy na świecie, po wojnie przeniesione do katedry.

(Polska Kultura)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2629