Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Wroc³awski cud techniki XX wieku
Wys³ano dnia 14-07-2006 o godz. 00:05:00
Temat: Info
Info 13 lipca Hala Ludowa (Stulecia) we Wroc³awiu zosta³a wpisana na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO pod swoj± pierwotn± nazw± jako Hala Stulecia (Jahrhunderthalle, Centennial Hall in Wroc³aw).

Jest to nazwa znana powszechnie i stosowana przez badaczy architektury od chwili wzniesienia tej monumentalnej budowli do czasów obecnych.

Wpisanie Hali Stulecia na listê dokonano w trakcie posiedzenia Komitetu ¦wiatowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, które od 9 lipca odbywa siê w Wilnie. Wpisuj±c wroc³awsk± Halê na listê cz³onkowie Komitetu przyjêli trzy kryteria. Pierwsze nawi±zuje do unikatowej techniki zbrojonego ¿elbetonu. Hala Stulecia „jest jednym z punktów zwrotnych w historii wykorzystania stali dla wzmacniania struktur budowli” - czytamy w komunikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Drugim kryterium jest uznanie Hali za „pionierskie osi±gniêcie nowoczesnej in¿ynierii i architektury” oraz za „¶wiadectwo o¿ywionej wymiany my¶li na pocz±tku XX wieku”. Trzecim kryterium, jakim kierowa³ siê Komitet UNESCO, by³ charakter u¿ytkowy wroc³awskiej budowli, która stanowi czê¶æ Terenów Wystawowych - niezwyk³ych jak na pocz±tek ubieg³ego stulecia rozwi±zañ przestrzeni u¿yteczno¶ci publicznej.

Przy okazji wpisania Hali Stulecia na Listê ¦wiatowego Dziedzictwa Komitet UNESCO zaleci³, by zwrócono szczególn± uwagê na respektowanie warto¶ci kontekstu historycznego przy planowaniu i projektowaniu nowych obiektów us³ugowych na obszarze Terenów Wystawowych.

W Hali odby³o siê wiele koncertów , wyst±pili m.in Marlena Dietrich, Leonard Cohen, Joe Cocker, Tom Jones, Howard Jones, Nazareth, Jethro Tull, Iron Maiden, Sonique, Tatu, Reamonn i wielu innych.

To cudo techniki trzeba koniecznie zobaczyæ!!

Wymiary:
Rozpiêto¶æ wnêtrza - 95 m
Srednica kopu³y - 67 m
Wysoko¶æ - 42 m
To czyni³o j± najwiêksza wtedy tego typu konstrukcj± na ¶wiecie.

Budowa hali trwa³a tylko 15 miesiêcy i zosta³a zakoñczona 6 tygodni przed terminem.
Niew±tpliwym sukcesem i osi±gniêciem technologiczno-konstrukcyjnym by³ zastosowany do budowy ¿elazo-beton, dziêki czemu w porównaniu, sama posiadaj±c ¶rednice 1,5 razy wiêksz± od kopu³y Panteonu rzymskiego wa¿y tylko 42% jego masy.
Trzeba przyznaæ, ¿e budynek jak na tamte czasy potê¿ny.
Obliczony na 10000 osób, 56 sal wystawienniczych , organy 222 registrowe o 16706 piszcza³kach - najwiêksze wtedy na ¶wiecie, po wojnie przeniesione do katedry.

(Polska Kultura)


 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.49
G³osów: 69


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*