'Muzyka poprawia efekty ćwiczeń'
Data: 23-10-2005 o godz. 00:05:00
Temat: Info


Jeśli chce się osiągnąć lepsze efekty sportowe należy dokładnie przemyśleć rodzaj muzyki towarzyszącej ćwiczeniom – twierdzą brytyjscy naukowcy.

Doktor Costas Karageorghis z Uniwersytetu Brunel odkrył, że słuchanie odpowiednich piosenek przed i w trakcie treningu zwiększa efekty ćwiczeń o 20 procent.

Zaleca on szybką muzykę do intensywnych ćwiczeń i wolniejsze utwory do rozgrzewki i ćwiczeń uspokajających.

Jego zdaniem, kluczowe jest tempo muzyki – niezależnie czy jest to klasyka, rock czy pop.

Doktor Karageorghis twierdzi, że każdy powinien opracować sobie własną listę utworów zgodną z muzycznymi upodobaniami i intensywnością ćwiczeń.

Głośna, rytmiczna muzyka może być wykorzystana tuż przed treningiem jako stymulator a cicha i łagodna może uspokoić nerwy przed występem - wynika z badań.

Na przykład wioślarz James Cracknell, który zdobył sławę na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, przyznał, że słuchanie albumu Red Hot Chilli Peppers 'Blood Sugar Sex Magik' było nieodłączną częścią jego przygotowań do wyścigu.

"Olimpijski mistrz wagi ciężkiej w boksie Audley Harrison aby uspokoić się przed walką słucha japońskiej muzyki klasycznej" – powiedział doktor Karageorghis.

Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń dobrze jest zsynchronizować tempo muzyki z tempem ćwiczeń, to pomoże uregulować ruchy i przedłuży czas treningu - twierdzi naukowiec i dodaje, że w czasie tej fazy muzyka może również pomóc skoncentrować się i zapomnieć o zmęczeniu

Doktor Karageorghis powiedział: "To żadna tajemnica, że muzyka wpływa na poprawę wyników."

"Dźwięki 'Swing Low Chariot' rozbrzmiewające na stadionie rugby to przykład na to, jak muzyka dostarcza inspiracji i wzbudza poczucie dumy w zawodnikach."

"Jednak nasze ostatnie badania wskazują, że nie ma jedynej właściwej listy utworów dla dzisiejszych bywalców klubów sportowych a jutrzejszych bohaterów sportu" - mówił naukowiec.

"Piosenki są inne dla każdego – nie przepisuje się ich na receptę. Każdy, więc powinien znaleźć swoje utwory, które będą go prowadzić i inspirować" - zaznacza Karageorghis.

Doktor Karageorghis twierdzi, że lekkoatleci, których on trenuje poprawili o 18 procent dyscyplinę ćwiczeń dzięki właściwej muzyce.

Według niego, kluby sportowe powinny oferować klientom szeroką gamę utworów muzycznych.

"Zamiast ogłuszania tą samą muzyką w całym klubie, byłoby znacznie lepiej ją ściszyć aby ci, którzy trenują na bieżniach i rowerach mogli słuchać swoich utworów a ci, którzy pracują nad siłą mięśni mogli słuchać budujących rytmów."

"Na przykład ci, którzy korzystają z maszyn do biegania powinni słuchać bardzo szybkiej muzyki, natomiast tym, którzy wykonują ćwiczenia siłowe mogą pomóc utwory w średnim tempie z inspirującymi tekstami."

John Brewer – dyrektor Akademii Sportu i Nauki Lucozade przyznaje: "To potwierdza to, co podejrzewaliśmy od dawna - muzyka ma wpływ na wyniki sportowe."

"Jeśli w sobotnie popołudnie wejdzie się do szatni jakiegokolwiek pierwszoligowego klubu piłkarskiego, na pewno spotka się tam sportowców słuchających muzyki, która ma ich podnieść na duchu i przygotować do występu" - konkluduje Brewer.

(BBC Polska)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1913