Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

'Muzyka poprawia efekty ćwiczeń'
Wysłano dnia 23-10-2005 o godz. 00:05:00
Temat: Info
InfoJeśli chce się osiągnąć lepsze efekty sportowe należy dokładnie przemyśleć rodzaj muzyki towarzyszącej ćwiczeniom – twierdzą brytyjscy naukowcy.

Doktor Costas Karageorghis z Uniwersytetu Brunel odkrył, że słuchanie odpowiednich piosenek przed i w trakcie treningu zwiększa efekty ćwiczeń o 20 procent.

Zaleca on szybką muzykę do intensywnych ćwiczeń i wolniejsze utwory do rozgrzewki i ćwiczeń uspokajających.

Jego zdaniem, kluczowe jest tempo muzyki – niezależnie czy jest to klasyka, rock czy pop.

Doktor Karageorghis twierdzi, że każdy powinien opracować sobie własną listę utworów zgodną z muzycznymi upodobaniami i intensywnością ćwiczeń.

Głośna, rytmiczna muzyka może być wykorzystana tuż przed treningiem jako stymulator a cicha i łagodna może uspokoić nerwy przed występem - wynika z badań.

Na przykład wioślarz James Cracknell, który zdobył sławę na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, przyznał, że słuchanie albumu Red Hot Chilli Peppers 'Blood Sugar Sex Magik' było nieodłączną częścią jego przygotowań do wyścigu.

"Olimpijski mistrz wagi ciężkiej w boksie Audley Harrison aby uspokoić się przed walką słucha japońskiej muzyki klasycznej" – powiedział doktor Karageorghis.

Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń dobrze jest zsynchronizować tempo muzyki z tempem ćwiczeń, to pomoże uregulować ruchy i przedłuży czas treningu - twierdzi naukowiec i dodaje, że w czasie tej fazy muzyka może również pomóc skoncentrować się i zapomnieć o zmęczeniu

Doktor Karageorghis powiedział: "To żadna tajemnica, że muzyka wpływa na poprawę wyników."

"Dźwięki 'Swing Low Chariot' rozbrzmiewające na stadionie rugby to przykład na to, jak muzyka dostarcza inspiracji i wzbudza poczucie dumy w zawodnikach."

"Jednak nasze ostatnie badania wskazują, że nie ma jedynej właściwej listy utworów dla dzisiejszych bywalców klubów sportowych a jutrzejszych bohaterów sportu" - mówił naukowiec.

"Piosenki są inne dla każdego – nie przepisuje się ich na receptę. Każdy, więc powinien znaleźć swoje utwory, które będą go prowadzić i inspirować" - zaznacza Karageorghis.

Doktor Karageorghis twierdzi, że lekkoatleci, których on trenuje poprawili o 18 procent dyscyplinę ćwiczeń dzięki właściwej muzyce.

Według niego, kluby sportowe powinny oferować klientom szeroką gamę utworów muzycznych.

"Zamiast ogłuszania tą samą muzyką w całym klubie, byłoby znacznie lepiej ją ściszyć aby ci, którzy trenują na bieżniach i rowerach mogli słuchać swoich utworów a ci, którzy pracują nad siłą mięśni mogli słuchać budujących rytmów."

"Na przykład ci, którzy korzystają z maszyn do biegania powinni słuchać bardzo szybkiej muzyki, natomiast tym, którzy wykonują ćwiczenia siłowe mogą pomóc utwory w średnim tempie z inspirującymi tekstami."

John Brewer – dyrektor Akademii Sportu i Nauki Lucozade przyznaje: "To potwierdza to, co podejrzewaliśmy od dawna - muzyka ma wpływ na wyniki sportowe."

"Jeśli w sobotnie popołudnie wejdzie się do szatni jakiegokolwiek pierwszoligowego klubu piłkarskiego, na pewno spotka się tam sportowców słuchających muzyki, która ma ich podnieść na duchu i przygotować do występu" - konkluduje Brewer.

(BBC Polska)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 3.47
Głosów: 53


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*