Premiera płyty Kamienie zespołu Mano
Data: 25-09-2012 o godz. 02:24:11
Temat: Info


24 września swoją premierę miała debiutancka płyta zespołu Mano – "Kamienie". Jej brzmienie oparte jest na szerokim wykorzystaniu instrumentów akustycznych.



Subtelne kompozycje utkane są z przenikających się dźwięków dwóch gitar akustycznych i dopełnione oszczędnymi liniami basu, wiolonczeli i instrumentów perkusyjnych.

Muzycy tworząc te bezpretensjonalne, proste i szczere utwory, korzystają czasem z ornamentyki jazzowej czy folkowej. „Kamienie” to bardzo dojrzała płyta, także w warstwie tekstowej. Liderka, kompozytorka większości materiału na płytę oraz autorka tekstów - Magdalena Piwowarczyk, tak o niej mówi:
- "Chyba całe życie czekałam na te piosenki, na taki skład i rozwinięcie pomysłów, które chodziły za mną kilkanaście lat. I żeby czuć się tak jak teraz".

Magda Piwowarczyk dała się poznać polskiej publiczności jako wokalistka nieistniejącego już zespołu „Siedem”, z którym zwyciężyła opolskie „Debiuty” w 1999 roku oraz wydała dwie płyty: „Siedem” i „Pomarańcze”. Kapela dzięki łagodnemu i charakterystycznemu głosowi Magdy wstrząsnęła rynkiem pop-rockowym w Polsce pod koniec lat 90-tych. Po wygraniu "Debiutów" grupa zagrała wiele znakomicie przyjmowanych koncertów, a ich utwory dwukrotnie znalazły się wśród pięciu najczęściej granych piosenek w polskich rozgłośniach. Ale Mano to zupełnie inna stylistyka…

Muzyka MANO powstała w 2006 roku. Jest to swobodna interpretacja różnych stylów, akustycznie pomyślane piosenki czerpiące także z "muzyki świata" oraz jazzu. Wyjątkowa całość muzycznego przekazu, czyli aranżacja i wykonanie – jest zasługą członków zespołu:

Magdalena Piwowarczyk - wokal, gitara
Maciek Salus – gitara
Bartek Rojek – perkusja
Jacek Bielecki – bas
Sylwester Malinowski – instrumenty perkusyjne

Magdalena Piwowarczyk - Z wykształcenia historyk sztuki, ukończony UJ w Krakowie. Z zamiłowania wokalistka grająca na gitarze, pisząca muzykę i teksty. Laureatka finału programu Zostań Gwiazdą oraz European Soundmix Show w Amsterdamie. Z grupą Siedem wydała dwie płyty: „Siedem” i „Pomarańcze”, zespół był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Debiut, zwyciężył opolskie Debiuty w 1999 roku. W Tarnowie współpracowała z grupą Cave oraz Wojtkiem Klichem.
Lubi: swobodę i mądrość Joni Mitchell, pozorną niedbałość Laury Marling, potrząsanie nią przez Petera Gabriela, wrażliwość i siłę Pauli Cole, poza tym: biegać maratony, wspinanie w skałach całego świata, rozpieszczać przyjaciół, upalne dni, lodospady, ciszę na połoninach, ładowanie do upadłego na treningach.
Nie lubi: ludzi, oprócz tych ludzi których lubi, małostkowości, protekcjonalnego traktowania, kaszy gryczanej, pośpiechu, ludzi bez poczucia humoru, głośnych imprez, niedotrzymywania słowa.

Maciej Salus - gitarzysta, aranżer i instruktor muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. Przez lata związany z muzykami z kręgu krakowskiego klubu jazzowego „U Muniaka”, gdzie współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Adamczakiem i Pawłem Kaczmarczykiem. Uczestniczy w wielu projektach muzycznych m.in. NorFolk – zespół o charakterze rockowo-folkowym, który wydał w tym roku swoją debiutancką płytę) StuntSkunkBang, trio reprezentujące szeroko rozumiany nurt New-jazzowy. Ma na swoim koncie wspólne występy z Elżbietą Adamiak, Lidią Jazgarz, współpracę z big bandem „Perła Big Band”, Jest gitarzystą w powołanym z inicjatywy Pawła Jabłońskiego zespole Tango Jazz Project.
Lubi: muzykę improwizowaną, improwizować, filmy, święty spokój i swoich przyjaciół, ludzi i granie dla nich, góry, zbieractwo grzybów i jagód, uczyć gry na gitarze, rozmawiać o życiu i kolekcjonować bratnie dusze, czerpać inspiracje z twórczości takich artystów jak: Pat Metheny, John Scofield, Scott Henderson, Miles Davis, Jagga Jazzist.
Nie lubi: hałasu i nietolerancji oraz bólu gardła.

Jacek Bielecki - Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli, wiolonczelista, z zamiłowania basista, na co dzień pracownik Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Był członkiem zespołów: Ziyo oraz Jacek Dewódzki i Revolucja. Jako muzyk sesyjny brał udział w wielu projektach, m.in.: Tribute to Michael Jackson, Przystanek Mrówkowiec, Personel. Obecnie poza Mano udziela się w formacji The Little Creatures i Bzykology. Lubi: wieczorne spacery i spotkania przy herbatce, drinki z palemką pod palmami, wylegiwanie się przed telewizorem, w wolnych chwilach eksperymentuje i improwizuje w kuchni.
Nie lubi: ciepłej wódki, zimnych kobiet i rogali.

Bartek Rojek - Ukończył szkołę muzyczną w klasie perkusji. W wieku 13 lat brał udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusistów (Opole 1994 r.). Absolwent Akademii w Katowicach (wydział Jazzu i Muzyki Estradowej). Do 2007r. związany z grupą Up To Date, z którą wydał płytę. Laureat prestiżowych festiwali: Jazz Juniors, Sax Club Gdynia, Pomorska Jesień Jazzowa, Rura Live Wrocław, Jazz Nad Odrą. Brał udział w festiwalach: Gdynia Summer Jazz Days, Tenis Jazz Festiwal, Starzy i Młodzi Jazz z Krakowie, Oleśnica Jazz Festiwal i wielu innych. Jako muzyk sesyjny współpracuje z wieloma zespołami i muzykami, jak: P.M.Electric Quartet, Wojciech Klich, Krzysztof Zalewski, Marek Piekarczyk, Marek Raduli, Jacek Dewódzki, Ania Wyszkoni, Piotr Cugowski, Adam Baldych, Gieno Loska, Elżbieta Adamiak, Tomek Szczepanik.
Lubi: wędki i wszystko co z nimi związane, las bobas, ogórki kiszone, grzyby (nie wpływające na stan psychofizyczny), modyfikować bębny, pływać, jeść, spać (to w pakiecie).
Nie lubi: wykorzystywania, godziny 15, mycia wanny, jak coś mu nie wychodzi.

(Łukasz Ragan - Luna Music)







Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9981