Pani Dorota poleca...
Data: 23-09-2012 o godz. 00:52:45
Temat: Info


Latem 2010 roku Mary Ellen Tyrmand, wdowa po Leopoldzie Tyrmandzie , zajrzała do dziewiętnastowiecznej japońskiej komody w swoim nowojorskim mieszkaniu. Znalazła zaginiony – jak sądziła – pakiet listów z pierwszego okresu ich znajomości. I korespondencję z późniejszych lat. Ciągle się zastanawia, skąd się tam wzięły.Tak zaczyna się opowieść o spotkaniu, miłości i małżeństwie Mary Ellen i Leopolda Tyrmanda.

Dziś Ona tak mówi o sobie:
Jakkolwiek dziwnie mogłoby to zabrzmieć, czuję się bardziej Polką niż Żydówką. Całe pokolenia moich dziadków i pradziadków pochodzą z tamtych stron, z Europy Wschodniej.

30 września Mary Ellen Tyrmand po raz pierwszy przyjedzie do Polski!

Mary Ellen Tyrmand spędzi w Warszawie ponad tydzień, plus jeden dzień w Krakowie. W tym czasie spotka się z Czytelnikami książki o niej oraz książek jej męża

Książka ukaże się 3 października.
O czym jest najnowsza książka Agaty Tuszyńskiej? Najkrócej mówiąc, o miłości.

On miał 50 lat, gdy ją poznał. Za sobą wojnę, legendę playboya w komunistycznej Polsce, literackie laury i gorycz politycznego wygnania. Autor pierwszego powojennego bestsellera w swoim kraju, sensacyjnej powieści o Warszawie Zły, był wówczas dwukrotnym rozwodnikiem, autorem kontrowersyjnym i zakazanym u siebie, rozpoczynającym nowy etap kariery w nieznanym kraju i języku. W Ameryce, stawał się właśnie znaczącą postacią w intelektualnych kręgach Nowego Jorku. Jego teksty zaczął drukować prestiżowy New Yorker, jeździł z wykładami po uniwersytetach. Jako człowiek zza żelaznej kurtyny, z wielką pasją tłumaczył Amerykanom sposób funkcjonowania komunizmu.

Ona, studentka iberystyki Yale, czytała z młodzieńczym zachwytem jego artykuły, które jak niczyje inne wyrażały jej poglądy na świat. Marzyła o poznaniu owego niezwykłego moralisty. Miała 23 lata, kiedy napisała do niego pierwszy list i doprowadziła do spotkania. Zdziwiła się, że okazał się niski. Zakochała od razu, od chwili, kiedy starł jej z policzków nadmiar pudru. W jego inteligencji, wiedzy, poczuciu humoru. Nazywała go: Lolek.


Wydawnictwo MG zaprasza na niezwykłe spotkania z autorką książki Tyrmandowie. Romans amerykański, Agatą Tuszyńską oraz amerykańską żoną Leopolda Tyrmanda, Mary Ellen Tyrmand

1.10. (poniedziałek) godz. 19.00 Wrzenie świata (prowadzenie Karolina Głowacka)

2.10. (wtorek) godz. 18.00 Muzeum literatury (prowadzenie Jerzy Kisielewski)

3.10. (środa) godz. 20.00 Traffic Club (prowadzenie Dorota Grupińska)

4.10. (czwartek) godz. 18.00 EMPiK Junior (prowadzenie Dorota Koman)

5.10. (piątek) godz. 18.00 Biblioteka Narodowa (prowadzenie Tomasz Makowski)

6.10. (sobota) godz. 16.00 Matras-Leksykon (prowadzenie Joanna Laprus-Mikulska)

Z poważaniem
Dorota Malinowska-Grupińska (MG)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9973