Black Sabbath. FENIKS
Data: 20-09-2012 o godz. 21:55:50
Temat: Książki


Kiedy w 1979 roku Black Sabbath opuszczał Ozzy Osbourne, wielu nie wierzyło w szczęśliwy ciąg dalszy tej historii. Zespół zaczął borykać się z niezliczoną ilością problemów personalnych.

Znikał z rynku, by po chwili powrócić niczym feniks z popiołów. Właśnie temu okresowi w działalności zespołu Tony’ego Iommiego jest poświęcona niniejsza książka.

Tomasz Jeleniewski, autor biografii Paradise Lost i Type O Negative, przeprowadza słuchacza przez zawiłe losy grupy, skrupulatnie odnotowując wszystkie zmiany personalne i… ważniejsze kłótnie. W zespole często wrzało, ale efektem tego była doskonała muzyka, wypełniająca takie albumy jak Heaven and Hell czy TYR

Tomasz Jeleniewski (ur. 1979) – słupszczanin, absolwent Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, którą ukończył z tytułem magistra historii. Były perkusista zespołów Anshar i Singate. W okresie studiów pracował w lokalnej prasie, publikując felietony i recenzje muzyczne. Ma na koncie biografie Ronnie’ego James Dio , Paradise Lost i Type O Negative. Mieszka i pracuje w Słupsku, ma żonę i sześcioletniego syna.

To pierwsza propozycja książkowa GAD Records na jesień 2012 roku. W przygotowaniu m.in. biografia Emerson, Lake & Palmer .

Tytuł: Black Sabbath. Feniks
Autor: Tomasz Jeleniewski
ISBN: 978-83-61637-16-5
Wydawnictwo: GAD
Rok wydania: wrzesień 2012 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 260
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Michałowi Wlczyńskiemu
Żaden inny zespół w świecie heavy metalu nie znajdował się tyle razy na granicy życia i śmierci, nie walczył z uzależnieniami i między sobą tak zaciekle, jak Black Sabbath

Odchodzili i wracali tyle razy – po każdej katastrofie z następnym albumem do unikatowej kolekcji – że osiągnęli już status instytucji.

Autor Joel McIver dokładnie zbadał długą i zagmatwaną historię zespołu pochodzącego z Birmingham, zespołu, który na zawsze zmienił oblicze muzyki popularnej. Przeprowadził dziesiątki wywiadów z muzykami i osobami trzęsącymi światowym show biznesem, którzy byli naocznymi świadkami jazdy bez trzymanki, jaką zafundowali sobie Ozzy Osbourne (3.12.1948), Tony Iommi (19.02.1948), Geezer Butler (17.07.1949) i Bill Ward (5.05.1948), oraz z pozostałymi muzykami Sabbath, którzy przewinęli się przez skład zespołu w ciągu długich lat jego kariery.

Joel McIver odnosi się w swej książce nie tylko do samej burzliwej historii, lecz porusza także takie kwestie, jak ta, czy Black Sabbath to rzeczywiście pierwszy heavymetalowy zespół w historii (a odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się niektórym wydawać), co tak naprawdę wydarzyło się między Ozzy’m i jego kompanami, odkrywa całą prawdę o programie MTV, który sprawił, że wokalista stał się zjawiskiem na skalę światową, oraz wiele, wiele więcej.

Oto kompletny przewodnik po legendzie zespołu Black Sabbath, którego wiarygodność opiera się na informacjach z pierwszej ręki zebranych od tych, którzy byli naocznymi świadkami wydarzeń – w 1970 roku, kiedy po raz pierwszy podniosła się ręka przeznaczenia, w 1978, gdy na zespół spadł pierwszy z wielu poważnych kryzysów, a także w 2005, kiedy to po raz kolejny znaleźli się na rozstaju dróg.

Tytuł: Sabbath Bloody Sabbath
Autor: Joel McIver
Tłumaczenie: Katarzyna Gościej/Maciej Cisowski
ISBN: 978-83-87598-47-1
Wydawnictwo: KAGRA
Rok wydania: maj 2007 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 900 g
Cena: + - 53 zł

rockers.com.pl
blogs.houstonpress.com
black-sabbath.pl

Black Sabbath / Ozzy Osbourne : Historie klasycznych kawałków przedstawia Ozzy'ego, jakiego znamy i Ozzy'ego, o jakim mamy być może błędne mniemanie, ukazanego poprzez medium, które mówi o nim najwięcej - przez pryzmat jego piosenek.
Ta książka omawia i poddaje ocenie najbardziej znane nagrania z udziałem tego ekscentrycznego rockmena-skandalisty i pioniera heavy metalu, w których wystąpił on zarówno jako twórca pełnych dramatyzmu interpretacji piosenek Black Sabbath, jak i autor oraz współautor utworów wykonywanych przez jego własne grupy działające w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Zawiera ona również informacje o zmianach w składzie jego zespołów, przytacza anegdoty ze studia, omawia teksty, stronę graficzną płyt i analizuje muzyczne przemiany, jakie nieustannie się w wokaliście dokonują, a także opowiada o jego pełnym chwały powrocie na scenę w 1996 roku, kiedy to Osbourne wystartował ze swoją zdobywającą coraz większą popularność imprezą o nazwie OzzFest.

Autorka książki opowiada także o tym jaki wpływ na muzykę, którą tworzył Ozzy miały jego osobiste przeżycia, o tym, czego doświadczał to idąc na odwyk, to z niego wychodząc, stając oko w oko z ogarniętymi szałem wielbicielami jak i przeciwnikami, odpierając zarzuty jakoby jego muzyka miała niebezpieczny wpływ na młodzież i widząc jak wielu spośród jego przyjaciół i kolegów z branży ulegało chorobie, czy też umierało w następstwie stylu życia, jakiemu on sam swego czasu z takim upodobaniem hołdował.

Tytuł: Black Sabbath/Ozzy Osbourne
Autor: Carol Clerk
Przekład: ?
ISBN: 83-87598-65-8
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: 2004
Format: 160x235 mm
Oprawa: Miękka kartonowa
Stron: 176
Waga: około 400 g
Cena: + - 37 zł
Fundament, jaki zespół Black Sabbath położył pod heavy metal - najpopularniejszą dziś odmianę muzyki rockowej - okazał się niezwykle trwały. Muzyka oryginalnego składu grupy ciągle jest świeża, ciągle żywa. Nie starzeje się. Inspiruje kolejne Pokolenia, bowiem słychać jej cho - a może nawet więcej niż echo - w nagraniach takich supergwiazd jak Metallica albo kompozycjach modnych ostatnio zespołów z Seattle. Żyje też własnym życiem w dziesiątkach przeróbek. Najsławniejszą na świecie jest " War Pigs " w wykonaniu Faith No More, najsławniejszym w Polsce - " Jestem Ajron Men " i " Paranoid " z repertuaru Piersi.

Ludzi, którzy stworzyli swój własny styl, określa się dziś mianem bohaterów. A wokalista Ozzy Osbourne, gitarzysta Tommy Iommmi, basista Geezer Butler i perkusista Bill Ward stworzyli własny styl. Są więc bohaterami. Jak do tego doszło, przeczytacie w tej książce.

Tytuł: Black Sabbath: Ozzy i inni… (Black Sabbath)
Autor: Chris Welch
Tłumaczenie: Katarzyna Malita, uzupełnił Jan Skaradziński
ISBN: 83-85335-13-7
Wydawnictwo: Rock Serwis
Rok wydania: 1994 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 152
Waga: około 220 g
Cena: + - 20 zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9972