Konkurs Miłośników Rock'n'Rolla przedłużony do 10.10.
Data: 18-09-2012 o godz. 01:42:59
Temat: Info


Zarząd Fundacji" Sopockie Korzenie " uprzejmie zawiadamia, że termin nadsyłania prac na IV Ogólnopolski Konkurs Miłośników Rock & Rolla wydłużony został do 10 października 2012 roku , a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 9 listopada br.

Fundacja " Sopockie Korzenie " ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs "Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla", którego celem jest ocalenie od zapomnienia ludzi i zdarzeń oraz uratowanie przed zniszczeniem pamiątek i innych świadectw materialnych dot. historią polskiej muzyki rozrywkowej. Organizowany on jest z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. W konkursie może wziąć udział każdy kto do 15 września 2012 roku dostarczy do Fundacji spisane lub nagrane wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i video) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu. Będą one oceniane przez, powołane zgodnie z regulaminem konkursu, jury w trzech kategoriach: publikowane i nie publikowane wspomnienia uczestników, opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym oraz „dokumenty, pamiątki, publikacje i inne”. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopotu oraz sponsorów i patronów medialnych. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi do 30 października 2012 roku w Operze Leśnej w Sopocie.

Regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie Fundacji Sopockie Korzenie: sopockiekorzenie.org.pl/konkurs

Wyniki trzech edycji konkursu wykazały, że idea jaka mu przyświeca jest nośna i potrzebna. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się uratować przed zniszczeniem dziesiątki dokumentów, wspomnień, korespondencji, wydawnictw, afiszy i plakatów, fotosów, autografów, gadżetów, instrumentów itp., które świadczą o bogatej historii naszej muzyki rozrywkowej i narodzinach rock’n’rolla w Polsce. Udało się wydobyć z niepamięci wydarzenia, o których nawet badacze tej historii nie mieli pojęcia.

Pierwszy konkurs zaowocował video-nagraniem z koncertu Niemena , któremu w Sztokholmie akompaniowała grupa Kombi (!). Odkryciem drugiego był zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących początków big-beatu w Krakowie. Konkurs trzeci to m.in.: film dokumentalny „Wiatr do morza czyli big-beat po szczecińsku” oraz niezwykle interesujące opracowania monograficzne i kolekcja plakatów

Dzięki konkursowi dotarliśmy do wielu zapomnianych uczestników tamtych zdarzeń - muzyków, którzy spisali wspomnienia i udostępnili nam swoje archiwa. Uratowaliśmy dziesiątki bezcennych eksponatów, które staramy się je zabezpieczać i systematyzować, by w przyszłości udostępnione one były dla szerszej publiczności - najpierw w internecie, a potem w Muzeum Muzyki Rozrywkowej, o którego powstanie w Sopocie walczymy. Ma to być placówka na miarę XXI wieku łączącą funkcje wystawiennicze, badawcze, warsztatowe i edukacyjne. Póki co organizujemy wystawy, wydajemy książki i albumy a także staramy się o honorowanie najbardziej zasłużonych twórców estradowych. Z naszej inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył medalami Gloria Artis m.in. Franciszka Walickiego, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Koselę i Jerzego Skrzypczyka.

Wydaliśmy albumy: "This Is Jazz" Marka Karewicza i „ Muzyka Młodej Generacji ” Jacka Awakumowskiego” oraz książkę " Wspomnienia rówieśników ROCK & ROLLa ”, będącą zbiorem prac z pierwszego konkursu. Aktualnie przygotowujemy kolejny taki zbiór oraz autobiografię Franciszka Walickiego „Epitafium dla Rock & Rolla”. Zrealizowaliśmy plenerowe wystawy fotograficzne: "Big Beat – 50 lat rock’n’rolla w Polsce", "Muzyka Młodej Generacji - 30 lat minęło" i " Krzysztof Klenczon ". Przygotowaliśmy koncerty z okazji 40-lecia Polan, 45-lecia Czerwonych Gitar , 50-lecia Czerwono-Czarnych i 50-lecia sopockiego Non-Stopu. Maczaliśmy też palce w ochrzczeniu nowego gdańskiego tramwaju imieniem Klenczona.

Reasumując, serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”, dzięki czemu wszyscy możemy przyczynić się do kolejnych historycznych odkryć, uratowania bezcennych dokumentów i pamiątek, a co za tym idzie do podtrzymania dobrej pamięci o muzyce, której już nie ma, a która stała się elementem naszego dziedzictwa kulturowego.

(-) Zarząd Fundacji "Sopockie Korzenie"
Wojciech Korzeniewski, Wiesław Śliwiński, Marcin Jacobson


(Serdecznie dziękuję Marcinowi J. i Małgosi S.)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9962