Tony Bennett CD Viva Duets
Data: 18-09-2012 o godz. 01:28:05
Temat: Info


17-krotny zdobywca Grammy, 86-letni Tony Bennett, (3.08.1926 Astoria, Queens, Nowy Jork), 23 października wyda kolejną płytę. "Viva Duets" to trzecie z cyklu wydawnictwo wokalisty z duetami.

Wcześniej na rynku pojawiły się platynowe i mające uznanie krytyki krążki "Duets" i "Duets II". Tym razem artysta zaprosił do współpracy topowe latynoskie gwiazdy, wśród których znaleźli się Marc Anthony, Miguel Bosé, Robert Carlos, Ana Carolina, Chayanne, Franco DeVita, Gloria Estefan, Vicente Fernández, Maria Gadú, Juan Luis Guerra, Dani Martín, Romeo Santos, Thalía i Vicentico. To wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, którego efektem będą piosenki śpiewane po angielsku, hiszpańsku i portugalsku. Łącznie na płycie pojawią się wykonawcy reprezentujący 9 krajów z 3 kontynentów.

Tony Bennett słynie z nagrywania swych duetów na żywo i "Viva Duets" nie jest tu żadnym wyjątkiem. Sesja odbywała się w Fort Lauderdale na Florydzie, w Nowym Jorku, a w przypadku piosenki z Vicente'em Fernándezem na jego 400-akrowym ranchu w Guadalajarze. Wszystkie numery z płyty to hity Bennetta z wyjątkiem utworu "Return To Me", który w oryginale nagrał Dean Martin.

To piosenki Bennetta wzbogacone międzynarodowymi akcentami. Choć wielu artystów po raz pierwszy spotkał dopiero w studiu, z miejsca nawiązywała się między nimi nić porozumienia. - Każdy był takie ciepły i otwarty - przekonuje Amerykanin. - W latynoskiej muzyce zawsze chodziło o melodię, harmonię i duszę, miałem więc bardzo bliski kontakt ze wszystkimi artystami - dodaje 86-latek. - Jestem niesłychanie podekscytowany tym wydawnictwem.

Obydwa wcześniejsze wydawnictwa zyskały platynowy status, zdobywając też wiele nagród Grammy i stając się największymi bestsellerami w karierze Bennetta. Tony przeszedł do historii branży muzycznej, kiedy mając 85 lat umieścił "Duets II" szczycie Billboard Top 200 - tym samym stał się najstarszym artystą z płytą numer 1. Wydawnictwa cieszyły się uznaniem nie tylko w USA, ale i na całym świecie, znakomicie sprzedając się w Hiszpanii, Portugalii i Meksyku.

Tony Bennett jest jednym z niewielu artystów, których albumy znajdowały się w zestawieniu Billboardu w latach 50., 60., 70., 80., 90. i obydwóch dekadach XXI wieku. Wiele z jego utworów trafiło do Great American Songbook, a jego występy niezmiennie zdobywają entuzjastyczne recenzje.

Tony Bennett jest też malarzem, który zainteresowanie sztuką pielęgnuje od dziecięcych lat. Nigdy nie przestał malować, nawet podczas tras. Jego prace wystawiane są w rozmaitych galeriach na całym świecie. ONZ zamówił u niego dwa obrazy, w tym jeden na 50. rocznicę. Jego dzieło "Homage to Hockney", stanowi stałą ekspozycję w Butler Institute of American Art, z kolei "Boy on Sailboat, Sydney Bay" można podziwiać w National Arts Club w Nowym Jorku. Trzy jego obrazy są częścią stałej kolekcji Smithsonian Museums, w tym jego portret Duke'a Ellingtona, który w 2009 trafił do National Portrait Gallery.

W przeciągu wieloletniej kariery, wokalista dał się także poznać jako filantrop. Zebrał miliony dolarów na rzecz fundacji Juvenile Diabetes, która z zebrane środki przeznaczyła na studia badawcze nad cukrzycą. Jego prace co roku pojawiają się na kartkach świątecznych American Cancer Society, z których dochód przeznaczony jest na badania nad rakiem. Jest też zaangażowany w sprawy społeczne i związane z ekologią. Brał udział w marszu Martina Luthera Kinga, walcząc przeciwko rasowej dyskryminacji. Ze swoją żoną, Susan Benedetto, założył organizację non-profit Exploring the Arts, która zajmuje się edukacją artystyczną w nowojorskich szkołach publicznych - w projekcie bierze udział 14 placówek we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku.

Lista piosenek wersji CD:

1. The Best Is Yet To Come duet with Chayanne
2. The Way You Look Tonight duet with Thalía
3 . Steppin' Out With My Baby duet with Christina Aguilera
4. For Once In My Life duet with Marc Anthony
5. Are You Havin' Any Fun? duet with Dani Martín
6. Blue Velvet duet with Maria Gadú
7. The Good Life duet with Franco De Vita
8. I Wanna Be Around Tony Bennett duet with R.icardo Arjona
9 Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me) duet with Gloria Estefan
10. Don't Get Around Much Anymore duet with Miguel Bosé
11. The Very Thought Of You duet with Ana Carolina
12. Just In Time duet with Juan Luis Guerra
13. Cold, Cold Heart duet with Vicentico
14. Rags To Riches duet with Romeo Santos
15. Return To Me (Regresa A Mí) duet with Vicente Fernández

(Joanna Karwecka, Sony Music Poland)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9961