Już za chwilkę nowy album Łobaszewskiej
Data: 06-09-2012 o godz. 01:09:22
Temat: Info


Poznajcie odmienioną Grażynę Łobaszewską (20.07.1952 Gdańsk), która celebruje każdy dzień, bierze się ze światem i swoją wrodzoną melancholią za barki i… "zaprasza na plażę". Wielka dama polskiej piosenki przypomina płytą "Przepływamy" (premiera 18.09.2012), dlaczego uważa się ją za jeden z najważniejszych głosów i najwybitniejszych osobowości polskiej muzyki rozrywkowej.

Nie próżnowała przez ostatnie lata. Koncertowała, nagrywała – chociażby świetne albumy z piosenkami Krzysztofa Logana Tomaszewskiego i Czesława Niemena – a w wolnych chwilach pracowała z młodymi ludźmi, zdradzając im tajniki swojego fachu. Ale na nowy autorski materiał Grażyny Łobaszewskiej czekaliśmy kilkanaście lat i pewnie czekalibyśmy dłużej, gdyby nie upór i entuzjazm kompozytora - Darka Janusa.
"Zakodował sobie, że chce nagrać płytę z Łobaszewską – i tak zrobił. Przyjechał świetnie przygotowany, dał mi gotowy materiał i po dwóch tygodniach wybrałam 12 utworów" – wspomina wokalistka, pozytywnie zaskoczona przez Janusa, który nie tylko skomponował dla niej nowe piosenki, ale również zagrał na fortepianie i instrumentach klawiszowych oraz zajął się produkcją muzyczną płyty. Jego wcześniejsze doświadczenie – od jazzowych big bandów przez orkiestry festiwalowe, po współpracę z gigantami polskiej piosenki – zaowocowało materiałem dojrzałym i różnorodnym. Słychać na "Przepływamy" jazz i soul i funk, i trochę bluesa, ale mimo wszystko, jest to bardzo polska plyta.
To piosenki, które wejdą do kanonu, tak jak kiedyś stało się z utworami " Czas nas uczy pogody " czy " Brzydcy". Tym bardziej, że nowe utwory nie tylko muzyką i śpiewem pani Grażyny są silne, ale również znakomitym tekstem – wokalistka zaprosiła tym razem do współpracy m.in. Jana Wołka, Justynę Holm, Janusza Onufrowicza, a także swoją przyjaciółkę Katarzynę Węgrzyn i jej córkę Magdalenę.

Skoro już o współpracownikach mowa, nie sposób nie wspomnieć o Floydzie Anthonym Phiferze, amerykańskim wokaliście, który wniósł w ten album mnóstwo radości i luzu ("Oczarował mnie swoim aksamitnym głosem" – przyznaje wokalistka) czy o Kubie Badachu, z którym Łobaszewska zaśpiewała tu przejmujący duet "Nad rzeką marzeń".

Ale wystarczy tych fajerwerków – Grażyny Łobaszewskiej reklamować nie trzeba i nie wypada. Dość powiedzieć, że ten cudowny głos brzmi równie dobrze, jak zawsze i śpiewa piosenki, jakich nie miał dawno. Odpłyniecie Państwo z "Przepływamy", to gwarantowane.

tracklista: (47:23)

1. Celebruje każdy dzień 4:14
2. Tyle tego masz 3:36
3. Już drogę znasz 3:33
4. Stay By Me 3:16
. Chcę być na plaży 4:05
6. Mój dobry duch 3:27
7. Dwa razy nic 4:15
8. Synku 4:51
9. Nad rzeką marzeń 4:21
10. Zabawa w dom - reaktywacja 3:25
11. Sztafeta 4:35
12. Powiedz, że, powiedz, jak 3:45

(Joanna Karwecka, Sony Music Poland)Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9937