Amy, moja córka
Data: 30-08-2012 o godz. 19:02:20
Temat: Książki


Geniusz, źródło inspiracji, ikona – jest wiele słów, którymi można opisać Amy Winehouse (14.09.1983 Southgate, London † 23.07.2011 Camden, London), ale to jej humor, wdzięk i apetyt na życie sprawiły, że na zawsze zdobyła sobie miejsce w sercach fanów.23 lipca 2011 roku rodzina i przyjaciele Amy oraz jej fani na całym świecie pogrążyli się w bólu na wieść, że ta niezwykła, utalentowana i wyjątkowo życzliwa dziewczyna odeszła na zawsze. Tłumy wiernych fanów straciły swoje bożyszcze, a zrozpaczona rodzina – ukochaną Amy.

W świecie muzyki niewielu mogło się z nią równać. Jej liryczne teksty i magnetyczny głos od razu wywindowały ją na sam szczyt, gdy w 2003 roku wydała debiutancki krążek pod tytułem Frank . W miarę jak jej gwiazda błyszczała coraz jaśniej, stawało się oczywiste, że ta dziewczyna z północnego Londynu to znacznie więcej niż młody talent.

Dziś po raz pierwszy jej ojciec i powiernik Mitch Winehouse dzieli się z nami opowieścią o swojej Amy – córce, którą uwielbiał od dnia narodzin, wielkiej gwieździe i borykającej się z problemami kobiecie. Osobistymi historiami i najbardziej intymnymi wspomnieniami tworzy portret – dziewczyny o wielkim sercu i magicznym głosie. Poznajemy Amy od czasów dziecięcych wygłupów, muzycznych fascynacji, marzeń o sławie oraz historii jej niesamowitej kariery, po najmroczniejsze chwile walki z uzależnieniem.

Dzięki połączeniu tego, co osobiste, prywatne i publiczne, jest to niezwykle szczera i wzruszająca podróż przez życie najbardziej utalentowanej artystki pokolenia – wyjątkowy pamiętnik autorstwa człowieka, który znał Amy najlepiej.

MOIM NAJWIĘKSZYM MARZENIEM jest wielka sława. Marzę, by występować na scenie. To mój życiowy cel. Chcę, by ludzie, słysząc mój głos, mogli po prostu… zapomnieć choć na chwilę o swoich troskach.
Chcę przejść do historii jako aktorka i piosenkarka, zasłynąć wyprzedanymi do ostatniego biletu koncertami i przedstawieniami na West Endzie i Broadwayu.

12-letnia AMY WINEHOUSE
Podanie o przyjęcie do Szkoły Teatralnej Sylvii Young

Mitch Winehouse urodził się i wychował w Londynie. W swoim życiu był już przedsiębiorcą, sprzedawcą, a ostatnio nawet londyńskim taksówkarzem. Wychowywał swoją córkę Amy w atmosferze miłości do muzyki. W 2010 roku wydał płytę jazzową pod tytułem Rush of Love. Obecnie zajmuje się pozyskiwaniem środków dla Fundacji Amy Winehouse.

Fundacja Amy Winehouse powstała w hołdzie dla artystki, a jej celem jest wspieranie działań, zarówno w Wielkiej Brytanii jak i poza jej granicami, na rzecz młodzieży borykającej się z różnego rodzaju problemami – czy to ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność, trudną sytuację materialną, czy uzależnienie.

Tytuł: Amy, moja córka (Amy, my daughter)
Autor: Mitch Winehouse
Tłumaczenie: Aleksandra Machura, Mirko Kuflewicz
ISBN: 978-83-63248-29-1
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2012 (Polska)
Format: 155x230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 302
Waga: około 575 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Pawłowi Szczepanikowi
Świetnie napisane, pasjonujące - nie tylko dla fanów Amy Winehouse (14.09.1983 Londyn-23.07.2011 Londyn) - studium narodzin, wzlotu i upadku wielkiej gwiazdy brytyjskiego show biznesu, ikony samozniszczenia, ale przede wszystkim utalentowanego i nadwrażliwego przy tym zagubionego i zrozpaczonego człowieka. (Wiesław Maria Łoś) Pierwsza książka polskiej autorki, analizująca postać i "zjawisko" kryjące się za nazwiskiem Amy Winehouse.

Dlaczego młoda i piękna kobieta, z perspektywami światowej sławy, obdarzona niepospolitym talentem i urzekającym głosem, weszła na ścieżkę autodestrukcji?

Czy agresywne i wścibskie brytyjskie tabloidy, bez skrupułów zarabiające na sprzedawaniu banalności człowieczeństwa: rozmazanego makijażu, tęsknoty, zagubienia i śladów łez na policzkach, przyczyniły się do śmierci piosenkarki?

Autorka książki podejmuje, jak sama pisze we wstępie, próbę odpowiedzi na pytanie które sama sobie postawiła:

" … Czy rzeczywiście jest to po prostu realizacja symbolicznego "samospalenia" charakterystycznego dla geniuszy? Dlaczego na portalach plotkarskich ludzie aż tak emocjonują się nie swoim życiem? Kogo tak naprawdę, interesuje to, że ktoś wyrzuca śmieci, idzie na zakupy czy wraca w nocy do domu? … Chciałam opowiedzieć tę historię w sposób inny, niż opowiadano ją przez lata, dlatego skontrastowałam ze sobą materiały tabloidowe z artykułami z prasy poważnej, a całość starałam się osadzić w szerszym społeczno-kulturowym kontekście. ..."

Zakres tej książki obejmuje przede wszystkim lata 2003-2011, czyli okresu od początku kariery aż do śmierci Amy Winehouse. Poszczególne rozdziały oddają subiektywne wyodrębnione etapy w życiu wokalistki. (...)
Fani Amy Winehouse, zainteresowani przede wszystkim historią życia i kariery wokalistki, mogą rozpocząć lekturę od rozdziału drugiego, a do rozdziału pierwszego powrócić na końcu (...)

Tytuł: Amy Winehouse i tabloidy. Toksyczna miłość
Autor: Magdalena Błaszczyk
ISBN: 978-83-62726-62-2
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
Rok wydania: 2012
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 272
Waga: około 350 g
Cena: + - 29 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Wiesławowi Jastrzębskiemu
Od czasu fenomenalnego sukcesu albumu Back to Black w 2006 r., Amy Winehouse (14.09.1983 Londyn-23.07.2011 Londyn) rzadko schodziła z łamów prasy. Jej niezwykły talent wokalny od dawna przyćmiewały wydarzenia z prywatnego życia, burzliwe relacje z mediami i prowadzona niemal przed kamerami walka z nałogiem. Ratując Amy to nie tylko bezstronna relacja ze zmagań Amy Winehouse z jej własnymi demonami, lecz także pełen współczucia wgląd w życie rodziny, która musi sobie radzić z uzależnieniem bliskiej osoby.

Ratując Amy to książka napisana w oparciu o wywiady, dzienniki i osobiste wspomnienia znanej na całym świecie dziennikarki Daphne Barak, która spędziła wiele czasu na rozmowach z rodziną Winehouse'ów w Londynie, na wyspie Saint Lucia i w innych miejscach.

Daphne Barak przeprowadzała wywiady z wieloma sławnymi osobistościami, począwszy od muzyków i hollywoodzkich gwiazd, jak Johnny Depp, po światowej rangi polityków, takich jak Hilary Clinton czy Nelson Mandela. Daphne współpracuje z licznymi światowymi mediami. Premiera jej dokumentalnego filmu Ratując Amy odbyła się w 2010 roku. W książce jest 30 kolorowych zdjęć

Tytuł: Ratując Amy – historia bez happy endu
Autor: Daphne Barak
Przekład: Hanna Turczyn-Zalewska
ISBN: 978-83-7778-094-7
Wydawnictwo: G+J Gruner + Jahr Polska Sp. z o.o.
Rok wydania: październik 2011
Format: 150x230 mm
Oprawa: twarda – każda książka foliowana
Stron: 176
Waga: około 355 g
Cena: + - 31 zł

Kobieta.pl

Serdecznie Dziękuję Pani Dominice Mieszkowskiej
W październiku 2008 ukazała się książka "Amy Amy Amy. O Amy Winehouse historia" (14.09.1983 Londyn-23.07.2011 Londyn). Autorem jest Nick Johnstone, na język polski przetłumaczyła Anita Zadziorny.
To ponad dwieście stron (218) ciekawej lektury o jednej z najbardziej kontrowersyjnych artystek ostatnich miesięcy.

Nick Johnstone, autor książki "Amy Amy Amy. O Amy Winehouse historia" opisuje życie i karierę najbardziej utalentowanej, błyskotliwej i 'problemowej' gwiazdy brytyjskiej muzyki pop ostatniej dekady. Śledzi pełną potknięć drogę Amy do sławy z północnolondyńskiego, żydowskiego przedmieścia przez szkoły artystyczne do odkrycia przez ekipę znanego impresaria Simona Fullera i podpisania przez osiemnastoletnią artystkę kontraktu płytowego z wytwórnią Island. Johnstone opisuje z niezwykłą dokładnością, jak wielki wysiłek był włożony przez Amy - oraz towarzyszących jej producentów i muzyków - w nagranie dwóch albumów, które wyniosły wokalistkę na sam szczyt mimo jej uzależnienia od alkoholu i narkotyków, a także pełnego komplikacji życia osobistego. Nieustannie nagłaśniane problemy Amy z anoreksją, bulimią, domniemanym samookaleczaniem się oraz nadużywaniem alkoholu i narkotyków, zapewniają artystce miejsce na pierwszych stronach gazet, a jednocześnie przesłaniają jej bezdyskusyjny talent wokalny i kompozytorski. Z kolei punkowe małżeństwo z Blakiem Fielderem-Civilem stanowi realne zagrożenie dla dalszej kariery, a nawet życia Amy. Książka "Amy Amy Amy. O Amy Winehouse historia" jest pierwszą próbą pełnej odpowiedzi na zadawane przez wszystkich pytanie: 'Co jest nie tak z Amy Winehouse?'

Fragment:

Muzyka odgrywała ważną rolę w domu Winehouse’ów. Janis wspomina, że Mitch zawsze śpiewał dzieciom i zachęcał je do słuchania muzyki. Mitchell i Amy byli ze sobą bardzo blisko, powiedziała „The Daily Mail” w roku 2007. Śpiewał jej Sinatrę, a ponieważ zawsze śpiewał, ona też śpiewała, nawet w szkole. Nauczyciele skarżyli się, że robi to na lekcjach. Muzykę jazzową rodzina miała w genach. Wuj Amy, Leon, był profesjonalnym trębaczem, a jej babka ze strony ojca, Cynthia, została zaangażowana przez Ronniego Scotta – saksofonistę, który założył w Soho słynny londyński klub jazzowy. W styczniu 2007 roku Amy powiedziała „The Sunday Herald”: Była bardzo piękna. Zawsze powtarzam, że gdyby Frank Sinatra poznał ją przed Avą Gardner, urodziłabym się w rodzinie monarchów estrady. W domu i w samochodzie Mitch słuchał jazzowej klasyki, natomiast Janis wolała wokalistów-kompozytorów, takich jak Carole King czy James Taylor. Amy powtarza, że w aucie mamy non stop słuchała Carole King.

Tytuł: Amy, Amy, Amy. O Amy Winehouse historia
Autor: Nick Johnstone
Przekład: Anita Zadziorny
ISBN: 978-83-60157-37-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: październik 2008
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka + zakładka w każdej książce
Stron: 218
Waga: około 300 g
Cena: + - 29 zł


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9922