Maluj muzykę, bracie. Andrzej Przybielski 1944-2011
Data: 14-07-2012 o godz. 13:08:44
Temat: Książki


Jestem pasjonatem muzyki od dzieciństwa. Zawsze chciałem być muzykiem, szczególnie trębaczem, jazz tradycyjny - to była podstawa zaangażowania się w muzykę w naszym mieście na bardzo dobrym poziomie

Andrzej Grzegorz Przybielski urodził się 9 sierpnia 1944 roku w Ustroniu koło Wisły, ale pierwszy okres kego życia, dzieciństwo i młodość oraz pierwsze muzyczne kroki wiążą się z Bydgoszczą.

Tak zaczyna się opowieść o wybitnym trębaczu jazzowym, współpracowniku wielu czołowych muzyków polskich, który zmarł 9 lutego 2011 Bydgoszczy.

W ocenie Tomasza Stańki , Przybielski był wirtuozem, muzykiem "wybitnym", posiadającym "niezwykłą muzyczną wyobraźnię".

W książce, którą napisał dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Zdzisław Pająk, Przybielski został scharakteryzowany jako artysta utalentowany, niezwykle kreatywny i nowatorski, ale nie dbający o uznanie. "Mógł zrobić wielką karierę, przez całe życie zachowywał się jak outsider, nie przywiązywał zbytniej wagi do pieniędzy, nie zwracał uwagi na publiczność i krytykę, interesowała go tylko sztuka" - napisał Pająk.

Kim zatem był muzyk, który mógł zarobić wielką karierę, przez całe życie zachowywał się jak outsider, nie przywiązywał zbytniej wagi do pieniędzy, nie zwracał uwagi na publiczność i krytykę, interesowała go tylko sztuka, muzyk, który przez wielu znawców uważany był za najbardziej kreatywnego i nowatorskiego artystę, a od początku lat 70. chadzał własnymi ścieżkami?.
fragment Wstępu

Andrzej nigdy się nie skarżył, nikogo nigdy nie obraził, to był tak sympatyczny człowiek, który wprowadzał nas w konsternację, w jakieś zaskoczenie i w uśmiech, chociażby wtedy, gdy na festiwalu grał do ucha, takich zdarzeń było wiele, myślę, że ktoś kiedyś zbierze to wszystko i napisze książkę, i będzie to bestseller.
Józef Eliasz

Zdzisław Pająk , ur. 28.10.1948 w Zamościu, jest dziennikarzem od 40 lat związanym z Polskim Radiem w Bydgoszczy (Polskie Radio "Pomorza i Kujaw"), autor audycji o rocku i bluesie ("Muzyczne monografie", "5 Dekad Rock & Rolla", i inne), pisuje o muzyce: "BIK", "Twój Blues", "Twoja Muza", "Opcje", "Jazz Forum".
Autor pierwszej w Polsce biografii Erika Burdona, wokalisty legendarnego zespołu The Animals Eric Burdon. Feniks rocka , 1998). Kilka lat zbierał materiały także dźwiękowe i wizyjne o Claptonie, którego zrobił bohaterem swojej drugiej książki Eric Clapton. Pielgrzym rocka Jeśli to sprawi, że ktoś sięgnie po muzykę Claptona, to najważniejszy cel zostanie osiągnięty...

Do książki dołączono płytę Andrzej Andrzej Przybielski. Sesja Open

Tytuł: Maluj muzykę, bracie. Andrzej Przybielski 1944-2011
Autor: Zdzisław Pająk
ISBN: 978-83-910303-4-9
Wydawnictwo: Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy
Rok wydania: 2012 (Polska)
Format: 155x270 mm
Oprawa: twarda
Stron: 136
Waga: około 410 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Jarosławowi Jaworskiemu


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9873