Kryzys w Babilonie. Autobiografia
Data: 21-06-2012 o godz. 21:37:45
Temat: Książki


Gdyby w historii polskiego rocka tylko jednego muzyka można było nazwać legendarnym, taki tytuł z pewnością przypadłby Robertowi Brylewskiemu Lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys , Izrael , Brygada Kryzys i Armia , opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których nie zdradzał nigdy wcześniej

O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk . O początkach muzykowania, punk rocku i reggae w warunkach realnego socjalizmu, Jarocinie i rockandrollowym życiu. Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego rocka, a także dla tych, którzy pokochali Desperado, bestsellerową autobiografię Tomasza Stańki.

Robert Brylewski (ur. 1961) – legendarny polski muzyk rockowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider i współzałożyciel legendarnych zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia. Jest też realizatorem muzycznym, właścicielem studia nagrań, tworzy komputerowe animacje do teledysków.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor-rozmówca gorąco przyjętej przez czytelników i krytyków autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach "Brumu", "Anteny Krzyku" i w "Radiostacji". Pracuje jako redaktor "Playboya".


Prowadziliśmy życie zupełnie inne niż reszta. Odróżnialiśmy się wyglądem. Mieliśmy w d... karierę, studia, wojsko, pracę. Dawało nam to duże poczucie pewności siebie i bezpośredniość.
Robert Brylewski


Dla mojego pokolenia Robert Brylewski to postać ważniejsza niż Niemen, Kazik Staszewski, Grechuta czy Dezerter. Tak symboliczna jak niedoceniana. Wraz z dźwiękami utworu grupy Kryzys, Święty szczyt, wdarł się do mojej biografii i wydobył ze stanu estetycznej śpiączki. Ten facet obudził nas z muzycznego i ideologicznego niebytu. Pionier, prekursor, legenda. To dzięki niemu jest ciągle we mnie coś z punkowca, choć dziś ani on, ani ja na to nie wyglądamy.
Poczytajcie sobie, że wolność w Polsce nie zawsze rodziła się w stoczni.

Kuba Wojewódzki


Życie Roberta Brylewskiego, a w tle 49 lat Polski. Frapujące, a czasami zaskakujące
Lech Janerka


Lektura terapeutyczna dla wszystkich, którzy męczyli się w PRL, ale niekoniecznie są zachwyceni kapitalizmem.
Piotr Bratkowski, Wolność w Babilonie, „Newsweek” nr 21/2012


Wywiad rzeka z Robertem Brylewskim Kryzys w Babilonie. Autobiografia, który właśnie za chwilę się ukaże, jest wydarzeniem istotnym, zasadniczym oraz lekturą obowiązkową dla tego, komu pulpa przeszkadza.
Krzysztof Varga, Centrala nas ocali czy precz z pulpą, „Gazeta Wyborcza”, 24 maja 2012


Dwa lata temu Rafał Księżyk opublikował wywiad rzekę z Tomaszem Stańką Desperado. Kryzys w Babilonie to rzecz co najmniej równie dobra. Celne pytania, otwarte odpowiedzi i kawał arcyciekawej historii.
Wojciech Lada, Człowiek, który szedł w poprzek, "Uważam Rze" nr 22

Tytuł: Kryzys w Babilonie. Autobiografia.
Autor: Robert Brylewski, rozmawia Rafał Księżyk
ISBN: 978-83-08-04907-5
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: maj 2012
Format: 155x215 mm
Oprawa: twarda
Stron: 584
Waga: około 1 kg
Cena: + - 54 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Ani Zemanek

polskieradio.pl










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9838