Katalog cen płyt używanych - rocznik 2010
Data: 21-04-2012 o godz. 21:33:37
Temat: Książki


Katalog cen płyt używanych - rocznik 2010, to trzecia z serii książka o cenach polskich płyt, osiąganych na portalu Allegro.pl . Tym razem przejrzałem ponad 52 tysiące zakończonych sprzedażą aukcji, dotyczących blisko sześciuset polskich zespołów rockowych – tych, które znalay się w " Archiwum Polskiego Rocka ".

Łączna kwota wszystkich transakcji wyniosła 1.905.242,06 złotych, z czego najlepszy sprzedawca utargował ponad 220.000 złotych, a pierwsza piątka sprzedała płyt za ponad pół miliona, udowadniając, że z aukcji można żyć.

Najdroższą płytą w zeszłym roku był winylowy album "Poganie!... kochaj i obrażaj" zespołu Róże Europy, wydany w 1992 roku przez Arston. Jej wartość to aż 1835 złotych i jest to rekord ostatnich lat. Najlepiej sprzedającym się zespołem 2010 roku został Dżem (132.592,88 złotych), drugi był Kult (129.823,07 złotych), a pierwszą piątkę uzupełniają odpowiednio: Hey (49.492,28 złotych), Budka Suflera (44.775,94 złotych) i Kazik (40.410,25 złotych)

Gdyby Kult wydał miesiąc wcześniej swój bestsellerowy "MTV Unplugged", to z pewnością wygrałby wszystkie rankingi. Strategia marketingowa MTV i SP Records spowodowała, że fani zespołu mogli kupić aż cztery różne wersje tej płyty, co spowodowało zwielokrotnienie sprzedaży tego tytułu. Według moich wyliczeń od 6 grudnia 2010 (data premiery) sprzedano na aukcjach tę płytę za 49.484,06 złotych. Gdybym brał pod uwagę także wydanie DVD i Blu–Ray, to z pewnością można by dodać jeszcze dziesięć tysięcy. Drugi tytuł w tym zestawieniu to "Dodekafonia" grupy Strachy Na Lachy z "zaledwie" 13.316,53 złotych. Przepaść!

W minionym roku utrwaliła się tendencja z 2009 roku, kiedy za duże pieniądze można było sprzedać tylko rzadkie albumy i te, które od dawna trzymają dużą wartość. Reszta płyt nie przekraczała wartości sklepowej, a często koszt przesyłki przekraczał wartość transakcji. Wysoka cena wspomnianego albumu Róż Europy była dla mnie dużym zaskoczeniem, ale w końcu płyty są tyle warte, ile są w stanie zapłacić klienci. W czołówce jest też Kazik "Spalaj się", pierwszy album IRY na CD, "52 dla przyjaciół" TSA i "Perfect Live April 1 1987" Perfect na podwójnym CD. Te płyty warto mieć, jeżeli nie dla wrażeń artystycznych, to choćby na czarną godzinę.

Z roku na rok opisuję coraz więcej singli. W zeszłym wydaniu ich ceny podałem w suplemencie. Tym razem znajdziesz je przy płytach. Jeżeli w przyszłym roku uda mi się wydać kolejną część Archiwum w wersji drukowanej, to zapewne już wszystkie single zostaną opisane i wycenione.

Żeby nie zanudzić czytających katalog umieściłem w nim 290 zdjęć okładek płyt i singli. Drugie tyle zdjęć każdy znajdzie w poprzedniej części z 2009 roku. Warto mieć wszystkie wydania katalogu, bo najczęściej rzadkie płyty pojawiają się raz na parę lat. Rocznik 2008 dostępny jest w wersji elektronicznej. Wszystkie części znajdziesz w księgarni www. muzyczna24. pl , która jest oficjalnym sklepem "Archiwum Polskiego Rocka". - Daniel Wolak

Limitowany nakład: 100 egzemplarzy

Tytuł: Katalog cen płyt używanych - rocznik 2010
Autor: Daniel Wolak
ISBN: 978-83-62356-02-7
Wydawnictwo: Wdaxrock
Rok wydania: 2011
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 308
Waga: około 400 g
Cena: + - 15 zł


muzyczna24.pl
archiwumrocka.art.pl


Katalog cen płyt używanych - rocznik 2009, to kolejna odsłona mojej archiwistycznej działalności. Pomysł na takie wydawnictwo wziął się stąd, że wiele osób powiela mity o wysokich cenach niektórych polskich płyt, inni z kolei nie wiedzą, że w ich kolekcjach znajdują się białe kruki rodzimej fonografii.

Przez cały ubiegły rok, podobnie jak w roku 2008, zbierałem informacje o zakończonych sprzedażą aukcjach internetowych. Nie twierdzę, że to idealna metoda na ustalenie realnej wartości płyt, ale moim zdaniem najbardziej zbliżone do ideału. Po raz pierwszy kolejny przydało mi się informatyczne wykształcenie, bo dzięki dostarczonym narzędziom z Allegro.pl stworzyłem program, który zbierał dane. Mi zostało przypisać konkretną aukcję do konkretnej płyty, co zajęło 3 miesiące. W przyszłym roku zajmie pewnie jeszcze więcej, bo stale udoskonalam program i coraz więcej aukcji jestem w stanie wyłapać.

Rok 2009 stał pod znakiem kryzysu gospodarczego i to wyraźnie widać w tej w książce. Jeszcze dwa lata temu zdarzało się niekiedy, że jakaś mniej ciekawa płyta osiągnęła znaczną cenę. W minionym roku tylko prawdziwe rarytasy można było sprzedać drogo. W przeważającej liczbie koszt przesyłki przerastał wartość krążka.

Nowe wydanie "Katalogu..." po raz pierwszy prezentuje drukowane okładki, a także wartość wybranych singli. Jest to zapowiedź nowej formuły wydawniczej, którą chcę zastosować przy produkcji kolejnego wydania "Archiwum Polskiego Rocka" (premiera 2011 roku) . Wybrane Okładki oraz dokładny opis singli mam nadzieję, że spowodują iż następne "Archiwum..." będzie dwutomowe, ale też będzie zawierało płytę DVD z około 12 tysiącami zdjęć okładek. Jest na co czekać:) Liczę, że ten katalog będzie dla Ciebie przydatny i pozwoli Ci uniknąć zbędnych wydatków lub w innym przypadku dużych strat. - Daniel Wolak

Tytuł: Katalog cen płyt używanych - rocznik 2009
Autor: Daniel Wolak
ISBN: 978-83-62356-00-3
Wydawnictwo: Wdaxrock
Rok wydania: 2010
Format: 150x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 250
Waga: około 375 g
Cena: + - 15 zł


muzyczna24.pl
archiwumrocka.art.pl


Grzegorz Kupczyk (20.11.1958) na polskim rynku muzycznym funkcjonuje od trzydziestu lat. Co więcej, nie robił sobie nigdy przerwy. Blisko dwa lata naszych spotkać miało za zadanie przestawić jego wersję wydarzeń związanych z pracą w Turbo , Dragonie , Non Iron i CETI . Omówiliśmy wszystkie wszystkie sesje nagraniowe, gościnne występy, rozstania i powroty. Od " Dorosłych dzieci " do " Akordów słów " - historia człowieka, który na przekór modom zawsze był wierny Heavy-Metalowi i rozpoczyna czwartą dekadę swojej twórczości działalności.

Nigdy bym się nie spodziewał, że wstęp będzie dla mnie najtrudniejszym do napisania fragmentem tej książki. Zostawiłem sobie to zadanie na koniec i chyba trema mnie paraliżuje. Może gdybym pisał o kimś, kogo znam od lat, czyją twórczość znam na pamięć i ta osoba nie byłaby w stanie przede mną nic ukryć, to bym nie miał powodu do paniki. Problem w tym, że osobiście Grzegorza Kupczyka poznałem na miesiąc przed rozpoczęciem prac nad książką, którą on sam mi zaproponował.

Nie mogę powiedzieć, że w ogóle nie znałem jego artystycznych dokonań, ale też nigdy nie miałem w domu płyt Turbo i Ceti. Pewnie dlatego, że w ogóle nie słucham heavy metalu. Cała ta książka jest dziełem przypadku. Podczas prac nad „Archiwum Polskiego Rocka” napisałem do Grzegorza z prośbą o pomoc przy zbieraniu danych na jego temat. Dość szybko odpisał, a po dłuższej wymianie meili spytał, czy nie znam kogoś, kto mógłby opisać jego biografię artystyczną. Uznałem, że mógłbym to być ja. Byłem po lekturze biografii Tadeusza Nalepy, napisanej w stylu "wywiad - rzeka" i podobną stylistykę zaproponowałem. Przecież nie znałem człowieka i musiałem go ostro przepytać, żeby nie pisać głupot. Odpowiedzialność za pisanie prawdy spadła automatycznie na Grzegorza, a mi pozostało słuchać i notować.

Tytuł książki powstał gdzieś w połowie prac. Kiedy człowiek spowiada się księdzu, ten może jedynie dopytywać o szczegóły. Początek naszych rozmów właśnie tak wyglądał. Dopiero po jakimś czasie, po przeczytaniu wielu artykułów, for internetowych i not w książkach o muzyce, zacząłem samemu wyciągać informacje od swojego rozmówcy. Mam nadzieję, że zawartość książki będzie ciekawa nie tylko dla fana Turbo czy Ceti, ale także dla każdego, kto interesuje się muzyką lat 80-tych i 90-tych. Omówiliśmy wiele tematów dotyczących problemu z komuną, przemian ustrojowych czy ówczesnych promotorów muzyki H&M.

Podobno nie należy mówić wszystkiego, żeby nie dobijać spowiednika. Mam świadomość, że podczas naszych rozmów pominęliśmy kilka tematów. Mogę jednak obiecać, że jeżeli nasza wspólna praca wywoła wśród fanów dyskusję, spotkamy się z ich strony z odzewem, to na pewno wrócimy do tematu i za parę lat wydamy wersję poszerzoną. Grzegorz z pewnością nie schodzi ze sceny. Zaczyna czwartą dekadę artystycznej działalności i wypada mi tylko życzyć mu spełnienia artystycznych marzeń i przekucia w złoto talentu jaki niewątpliwie posiada. Tobie czytelniku zaś życzę, abyś z przyjemnością przeczytał to, co wraz z Grzegorzem Kupczykiem dla Ciebie przygotowaliśmy. - Daniel Wolak

Tytuł: Spowiedź Kupczyka
Autor: Daniel Wolak
ISBN: 978-83-622791-6-7
Wydawnictwo: Wdaxrock/Wodnik
Rok wydania: 2009
Format: 170x230 mm
Oprawa: miękka
Stron: 146
Waga: około 300
Cena: + - 25 zł


muzyczna24.pl
archiwumrocka.art.pl


Prawie 4000 płyt, ponad 500 zespołów, kilka tysięcy muzyków i 6644 zdjęć okładek na płycie DVD. Każda płyta opisana najbardziej szczegółowo jak się da - numer katalogowy, czasy trwania utworów, pełny skład, wszystkie reedycje, ceny osiągane na aukcjach. Płyty winylowe, kompaktowe, boxy kolekcjonerskie. Wszystko w jednym katalogu, który jest niezbędny dla kolekcjonerów, fanów, dziennikarzy muzycznych i handlowców.

"Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2008 autorstwa Daniela Wolaka to opasły tom z informacjami z dziedziny utrwalenia muzyki, która została zapisana w formacie płyt winylowych i cd. Ta iście benedyktyńska praca, jak i szczegółowa kwerenda, pokazuje w sposób przejrzysty znakomicie obszerne grono polskich artystów wraz z ich dorobkiem. Książka skierowana jest głównie do kolekcjonerów i pasjonatów muzycznego sherlockholmizmu, a to dzięki szeregowi nazw, tytułów, nazwisk i dat. Nierozerwalną składową woluminu jest załącznik w postaci płyty z zeskanowanymi okładkami płyt. I to stanowi dla mnie dowód i największą atrakcję kontaktu z tą antologią. Zapewne temat informacji o zespołach i ich dyskografiach nie jest do końca wyczerpany lecz ta ilość wiedzy to istne kompendium od A do Z." - Krzysztof Misiak (Chylińska)

"Z przyjemnością polecam ta książkę. Ciężka praca autora jest tu widzialna w każdym zdaniu. Trzeba niezwykłego oddania i cierpliwości, aby zgromadzić w tak solidny sposób, tak wielka ilość danych. Z pewnością nie jeden raz będę korzystał z tej lektury. Gratulacje dla autora!" - Grzegorz Kupczyk (C.E.T.I.)

"Ta książka to prawdziwy rarytas nie tylko dla muzyków i ludzi z branży muzycznej. Skatalogowane zostały wszystkie płyty sceny rockowej i około rockowej. Okładki, lable płyt analogowych i CD, daty wydania, tytuły utworów, wykonawcy - ojej! To jest to! Nigdy do tej pory nie widziałem takiej pigułki zawierającej wiedzę na temat muzycznej twórczości wydawniczej, mojego środowiska. Panie Danielu - piękne dzięki za tę pozycje. Polecam wszystkim zakochanym w polskiej muzyce niekoniecznie łatwej." - Janusz "Yanina" Iwański (Tie Break, Maanam)

Książka z płytą DVD zawierającą 6500 zdjęć okładek!
(front, back, płyta)
Tytuł: Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2008
Autor: Daniel Wolak
ISBN: 978-83-622791-3-6
Wydawnictwo: Wdaxrock/Wodnik
Rok wydania: 2008
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 584
Waga: około 960 g
Cena: + - 29 zł


muzyczna24.pl
archiwumrocka.art.pl


Nareszcie melomani, dziennikarze muzyczni i kolekcjonerzy doczekali się książki, która w najdokładniejszych szczegółach opisuje ponad 2300 polskich płyt, wydanych w latach 1962 - 2005. Autor nie szczędził starań by jego dzieło zawierało komplet danych umieszczony na płytach. Pełne dyskografie uwzględniające reedycje i boksy kolekcjonerskie, kompletne spisy utworów, składów, numery katalogowe i czasy utworów.

Praca nad "Archiwum..." zajęła mi osiem lat. Starałem się jak najdokładniej opisać każdy album, znaleźć każdą istotną informację na jego temat. Wszystko po to, by stworzyć jak najpełniejsze kompendium wiedzy o polskim rocku. Mam nadzieję, że moja praca nie poszła na marne, a jej kontynuacja przyniesie kolejne wydania tej książki. Oddaję w twoje ręce drogi czytelniku osiem lat mojego życia i mam nadzieję, że się nie zawiedziesz. - Daniel Wolak

Pozycja, którą powinien mieć każdy miłośnik i kolekcjoner polskiej muzyki. Jest to profesjonalny katalog polskiej fonografii. Zawiera bardzo rzetelnie opracowany materiał. Gorąco polecam. - Krzysztof Cugowski (Budka Suflera)

Uświadomiliście moją wiedzę jak wiele zostało dokonane. Zrozumiałem, że ten Czas wybitnie sprzyjał Twórczości. Teraz New Century SBB oraz Tryptyk Petersburski. Pewnie znów spotkamy się przy następnej edycji... - Józef Skrzek (SBB)

Kilkuletnia, benedyktyńska, perfekcyjna praca młodego człowieka. Gdybym w swojej był równie sumienny Rolling Stones byliby supportem przed nami. - Grzegorz Markowski (Perfect)

Daniel Wolak w pojedynkę wykonał pracę, którą zwykle zajmują się całe grupy autorów. Owocem jego mrówczej pracy jest rzecz godna polecenia wszystkim miłośnikom polskiej fonografii. To pomocny rarytas, coś w rodzaju książki adresowej przydatnej dla wszystkich szperaczy, kolekcjonerów i dziennikarzy interesujących się i piszących o muzyce rockowej i pokrewnych gatunkach. - Krzysztof Skiba (Big Cyc)

Tytuł: Archiwum Polskiego Rocka 1962 - 2005
Autor: Daniel Wolak
Tłumaczenie:
ISBN: 83-922791-0-7
Wydawnictwo: Wdaxrock/Wodnik
Rok wydania: 2005
Format: 170x240 mm
Oprawa: miękka
Stron: 404
Waga: około 760 g
Cena: + - ? zł

Danielu! Serdeczne Dzięki i głębokie ukłony. Jesteś Wielki.


muzyczna24.pl
archiwumrocka.art.pl
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9732