Zmarł Jim Marshall
Data: 10-04-2012 o godz. 00:05:00
Temat: R.I.P


W wieku 88 lat zmarł Jim Marshall (29.07.1923 Acton, West London - 5.04.2012 Milton Keynes, Buckinghamshire) - twórca legendarnych wzmacniaczy gitarowych. Informację o śmierci została podana na stronie internetowej jego firmy.

Jim Marshall nazywany był "ojcem hałasu". Uważany był też za twórcę rockowego brzmienia. Na jego wzmacniaczach grali najwięksi gitarzyści rockowi, m.in. Jimmy Page, Jimi Hendrix, Eric Clapton czy Slash.

W latach 60. początkowo prowadził niewielki sklep muzyczny w Londynie, w którym sprzedawał bębny, cymbały i inne akcesoria perkusyjne. Było to również miejsce spotkań muzyków, w tym gitarzystów (między innymi Pete Townshend i Ritchie Blackmore). Jednak z czasem zaczął produkować również wzmacniacze gitarowe.

Na stronie Marshalla czytamy:

"Z głębokim smutkiem informujemy, że odszedł nasz ukochany założyciel i lider na przestrzeni ostatnich 50 lat, Jim Marshall. Jednocześnie żegnamy człowieka, który prowadził pełne i naprawdę niezwykłe życie.

Jim trafi do historii jako "ojciec głośności" i człowiek odpowiedzialny za brzmienie muzycki rockowej. W młodości walczący z gruźliczną chorobą kości, Jim wyrósł na jednego z czterech ojców, dzięki któremu mamy do czynienia z rockiem w obecnym kształcie. Do tria - Leo Fender, Les Paul i Seth Lover dołączył Jim. Razem tworzą prawdziwą esencję rocka.

Oprócz budowania wzmacniaczy wybranych przez niezliczone ilości gitarzystów, Jim był także niezwykle pokornym i wielkodusznym człowiekiem, który od wielu lat po cichu przeznaczał miliony funtów na cele charytatywne."

(TVP Info)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9710