Zmarł Earl Scruggs
Data: 01-04-2012 o godz. 00:05:00
Temat: R.I.P


W Nashville w stanie Tennessee zmarł Earl Scruggs (6.01.1924 Flint Hill, Shelby w Karolinie Północnej – 28.03.2012 w Nashville, amerykański muzyk, legenda muzyki folk i bluegrass. Miał 88 lat. Earl Scruggs był wirtuozem banjo. Jego specyficzny styl gry na tym instrumencie miał ogromny wpływy na kształt amerykańskiej muzyki folk ostatnich 70 lat.

Rozpoczął karierę w 1945 roku jako członek zespołu Blue Grass Boys. Najbardziej znany był ze współpracy z gitarzystą Lesterem Flattem. Ich największy wspólny przebój to "Foggy Mountain Breakdown", utwór należący dziś do kanonu muzyki amerykańskiej, który w 2005 roku trafił do zbiorów Biblioteki Kongresu USA. Scruggs i Flatt byli też twórcami motywu przewodniego do "The Beverly Hillbillies", sitcomu popularnego w latach 50.

W 1992 roku Earl Scruggs otrzymał Nation Medal of Arts - najwyższe odznaczenie państwowe dla twórców kultury. Steve Martin, komik, aktor i jednocześnie entuzjasta muzyki bluegrass tak skomentował śmierć Scruggsa: "Nikt przed nim nie grał w ten sposób na banjo. Po nim każdy grał w ten sposób na banjo, ale przynajmniej próbował".

(onet.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9697