W najbliższą sobotę, 18 lutego, gościem "Ministerstwa Dźwięku" na antenie Czwórki - Radia z Wizją będzie Kapela ze Wsi Warszawa , którzy zagrają dla słuchaczy i telewidzów koncert.
Na repertuar Kapeli ze Wsi Warszawa składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Debiutancki album "Hop Sa Sa", nagrany na żywo w Studio Polskiego Radia, ukazał się w 1998 roku, a wyprodukował go Włodzimierz Kleszcz. W 2001 roku zespół wydał album "Wiosna Ludu", który w 2003 roku otrzymał nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. Rok później Radio BBC 3 wyróżniło grupę nagrodą Awards for World Music w kategorii "Newcomer".
W styczniu 2005 roku ukazała się trzecia płyta formacji, zatytułowana "Wykorzenienie". W Niemczech krążek został uznany przez miesięcznik "Stereo" za jedną z 3 najlepszych płyt roku w kategorii "muzyka zagraniczna", a w 2006 roku znalazł się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego "Grammy" i otrzymał "Fryderyka" w kategorii najlepszy album folk/Etno. W 2007 roku Kapela otrzymała dwie nagrody "Machinerów" w kategoriach "najlepszy zespół" oraz "sukces na świecie".
Rok 2008 był bardzo pracowity dla zespołu - powstał album z remiksami - "Wymixowanie", grupa stworzyła muzykę do spektaklu teatralnego z tekstami Tymona Tymańskiego - "Muzykanty Wielkiego Pola" oraz nagrała swój czwarty studyjny album - "Infinity".
Krążek "Wymixowanie" okazał się najlepszym albumem roku w kategorii Folk i w 2009 roku otrzymał "Fryderyka". Z kolei rok 2010 to pasmo sukcesów płyty "Infinity" - została ona uznana przez prestiżowy portal internetowy "Popmatters" za najlepszy album 2009 roku w kategorii World Music i zdobyła 36. miejsce na liście wszystkich produkcji muzycznych 2009 roku, otrzymała tytuł "Folkowego Fonogramu Roku" oraz zdobyła, trzeciego dla zespołu, "Fryderyka".
Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa 18 lutego o godz. 18 w Czwórce - Radiu z Wizją. Koncert został zrealizowany w koprodukcji z Narodowym Instytutem.
(polskieradio.pl)