Sąd uznał prawa autorskie rodziny Niemena
Data: 28-01-2012 o godz. 00:08:03
Temat: Info


Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w czwartek prawa autorskie rodziny Czesława Niemena (16.02.1939 w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka - 17.01.2004 w Warszawie) do utworu "Musica Magica" i zamówi opinie biegłego, który ustali, jakie prawa i w jakim stopniu zostały naruszone przez wykonanie tej piosenki na koncercie w Poznaniu w 2009 roku.

Cywilny proces w sprawie naruszenia praw autorskich i osobistych, poprzez upublicznienia utworu "Musica Magica", do którego muzykę skomponował Niemen, a słowa napisała włoska piosenkarka Farida, wytoczyła Stowarzyszeniu Muzycznemu Brzemienia i jego prezesowi Krzysztofowi Wodniczakowi Małgorzata Wydrzycka-Niemen.

Żona muzyka domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia i zakazu wykorzystywania utworu przez Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia. Prezes tego stowarzyszenia Krzysztof Wodniczak był w pewnym okresie menedżerem Niemena. W lutym 2009 r. zorganizował w Poznaniu koncert poświęcony pamięci nieżyjącego artysty. Podczas tego koncertu Farida wykonała utwór, o upublicznienie którego toczy się sądowy spór.

W ocenie sądu nie nastąpiło przejęcia praw autorskich przez Faridę i mogły być one odziedziczone przez spadkobierców.

Kolejną rozprawa w tym procesie zostanie wyznaczona po otrzymaniu przez sąd opinii biegłego.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9579