Metamorfozy. Marilyn Monroe
Data: 18-01-2012 o godz. 13:43:17
Temat: Książki


Od nieśmiałej dziewczyny z fabryki samolotów do ikony popkultury i symbolu seksu. Norma Jeane miała wiele twarzy - wystarczał jej ułamek sekundy, żeby stać się kimś zupełnie innym. Tak stworzyła Marilyn Monroe (1.06.1926 w Los Angeles – 4.08.1962 w Los Angeles) , zapewniając sobie przepustkę do nieśmiertelności.

Metamorfozy to fotograficzny zapis tych niezwykłych przemian, nietypowa biografia kobiety, której całe życie było filmem, serią zdjęć i obrazów.

Metamorfozy. Marilyn Monroe to niezwykle mocne, międzynarodowe otwarcie obchodów przypadającej w 2012 roku 50. rocznicy śmierci Marilyn Monroe. Ta przepięknie wydana książka będzie idealnym prezentem w przystępnej cenie. To jest wydawnictwo na najwyższym światowym poziomie.

Marilyn Monroe to ikona historii. Opowieść o jej życiu i jej legendarna postać utrwaliły się w pamięci kolejnych pokoleń, ponieważ bezustannie ją eksploatowano, promowano limitowano. Dziś nie można już o niej zapomnieć. Posłuchajmy: Diamonds are a Girl's Best Friend , I Wanna Be Loved By You , I Wanna Be Loved By You , Incurably Romantic czy słynne Happy Birthday Mr. President

Ostatni wywiad w życiu został przeprowadzony przez Richarda Merymana i opublikowany w magazynie "Life" 3 sierpnia 1962 pod tytułem "Marilyn ujawnia tajemnice sławy"

Tytuł: Metamorfozy Marilyn Monroe (Marilyn Monroe. Metamorphosis)
Autor: David Wills i Stephen Schmidt
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
ISBN: 978-83-240-1857-4
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 210x270 mm
Oprawa: twarda
Stron: 290
Waga: około 1,45 kg
Cena: + - 59 zł

Znak
WikiPedia.pl

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej

------------------------------------------------------------

Historia Marilyn Monroe wydaje się znana. A jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA – kochankowie nigdy nie byli sami.

Przewija się tu wszystko: szantaż, manipulacja, sfałszowane wybory, brudne pieniądze. Marilyn Monroe, na skraju szaleństwa, i JFK, na granicy skandalu. Romans a może nawet miłość? Lecz w czasie, gdy Prezydent słucha, jak Marilyn śpiewa " Happy Birthday ", szaleje tajna wojna, która przyniesie sporo ofiar.

Doskonale udokumentowana i świetnie napisana opowieść ukazująca oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę.

François Forestier - dziennikarz magazynu "Le Nouvel Observateur", pisarz i biograf. W Polsce znany dzięki książce Arystoteles Onasis. Człowiek, który chciał mieć wszystko (Refleksje, 2006)

"Marilyn i JFK pochłania się niczym kryminał będący gdzieś pomiędzy twórczością Johna Carré i Jamesa Ellroy´a. Do przeczytania, zwłaszcza nocą, kiedy wszystkie cienie wydają się złowrogie"
(Le Nouvel Observateur)

"François Forestier pozbawia swych czytelników ostatnich złudzeń, jakie mieli na temat relacji Marilyn Monroe i Johna Fitzgeralda Kennedy´ego"
(Le Télégramme)

Tytuł: Marilyn i JFK (Marilyn et JFK)
Autor: François Forestier
Tłumaczenie: Lilla Teodorowska
ISBN: 978-83-7508-261-6
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 32 zł

Sonia Draga

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Jedlińskiej

------------------------------------------------------------

Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe . Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym...

Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote , Vladimir Nabokov , Clark Gable , Yves Montand ).

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.

W lutym 2012 Wydawnictwo Znak opublikuje, drugie poszerzone wydanie tej książki. Jak otrzymam, również zamieszczę w dziale: książka muzyczna.

Michel Schneider (28.05. 1944) jest francuskim pisarzem i psychoanalitykiem, autorem powieści, prac z zakresu psychoanalizy, esejów politycznych i społecznych oraz biografii znanych muzyków, pisarzy i aktorów. 7 lutego 2008 roku został przyjęty w poczet członków Akademii Francuskiej.

Tytuł: Marilyn, ostatnie seanse (Marilyn, dernières séances)
Autor: Michel Schneider
Tłumaczenie: Jacek Giszczak
ISBN: 978-83-240-0999-2
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 140x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 580 g
Cena: + - 39 zł

Znak
mlodapisarkaczyta.blox.pl
Michel_Schneider

Serdecznie Dziękuję Pani Aleksandrze Prędkiej

------------------------------------------------------------

Marilyn Monroe była największą modelką fotograficzną kiedykolwiek znaną temu światu. Fotografia była jej światem i całe jej życie obracało się wokół fotografii. Dzięki fotografii ją odkryto, dzięki niej stała się popularna, jej zawdzięcza swoje małżeństwa, ona powodowała jej rozwody. (...)

Eve Arnold, wybitna fotografka związana z Marilyn we wczesnych latach 50., tak pisze w swojej książce o niej:
"Znała swe przewagi w studio fotograficznym i bardzo je lubiła. Nie musiała uczyć się tekstu, tak jak w filmie. Mogła sobie pozwolić na swobodę wyobraźni, mogła nie martwić się ani o treść, ani o konsekwencję i dla każdego fotografa i na każdej fotografii mogła być inną Marilyn. To zawsze był jej bal, często z szampanem i muzyką. zawsze z nią samą w centrum uwagi. Zapewne to ona stworzyła Marilyn, ale miała wielu pomocników - fotografów"

Marilyn, nigdy nie będąc urodzoną aktorką, stała się ostatecznie największą gwiazdą, jaką kiedykolwiek oglądała kamera. Potwierdzają to tysiące zdjęć i tylko sama Marilyn mogłaby coś dodać to tego świadectwa. Uczyniła to w licznych wywiadach, które wzięte razem, opowiadają historię jej życia.

Istnieją niezliczone biografie Marilyn Monroe, lecz ani jednej autobiografii. Ta książka jest jej najbliższa.
(Guus Luijters) (ur. 3.11.1943 Amsterdam)

Tytuł: …własnymi słowami Marilyn Monroe
Autor: Guus Luijters
Tłumaczenie: z angielskiego przełożył Tomasz Tłuczkiewicz
ISBN: 83-00-03556-7
Wydawnictwo: JET
Rok wydania: 1991 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 128
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł

------------------------------------------------------------

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9560