Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?
Data: 17-01-2012 o godz. 23:58:54
Temat: Książki


8 lat temu pożegnaliśmy Czesława Niemena (16.02.1939 r. w Starych Wasiliszkach k. Lidy – 17.01.2004 r. w Warszawie) Po jego śmierci - 17 stycznia 2004 roku - Marek Niedźwiecki powiedział o nim: - Nie potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale nigdy usilnie nie zabiegał o popularność...

Dziś przypominam książki, które zostały napisane o tym wspaniałym artyście.

Kanwą książki Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz? są wypowiedzi, opowieści i zwierzenia Czesława Niemena, jego autokomentarze do piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane niemal od początku jego kariery przez Dariusza Michalskiego. "Haftem"na tym "podkładzie" - wypowiedzi mentorów, współpracowników i przyjaciół artysty; Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób, koncertów i nagrań), reżyserów Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego, Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka), Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida) i jeszcze kilkunastu osób.

O życiu prywatnym bohatera opowiadają członkowie jego najbliższej rodziny. Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie - w jego antenowej obecności. Ponadto trochę nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, sopocka Grand Prix, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji.

Autor pisze o Niemenie jako o przyjacielu, przez pryzmat wzlotów i upadków Kogoś Niezwykłego.

Wśród kilkudziesięciu fotografii znajdą się te "obowiązkowe", znane przez wszystkich o od dawna, a także pochodzące z prywatnych archiwów, nigdy nie publikowane.

Tytuł: Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 978-83-61297-76-5
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2009
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 375
Waga: około 780 g
Cena: + - 49 zł

sokrates0313.blogspot.com
female.pl
polskieradio.pl
jazzforum.com.pl

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej
Szanowny Czytelniku - album ten to encyklopedia twórczego życia Artysty wszechstronnie uzdolnionego i z największą determinacją realizującego liczne talenty, które posiadał.

Niemen to największy polski Artysta estrady ostatnich dziesięcioleci. Znałem Go, przyjaźniliśmy się. Łączyła nas wspólna praca. Jako manager znam drogę artystyczną Czesława od jej początków po kres. Po wielokroć wspólnie pokonywaliśmy przeciwności, których nie brakowało na wyboistej drodze polskiej kultury ostatniego trzydziestolecia XX wieku.

Dla Niemena - mimo licznych raf - były to lata twórczych wzlotów. Tryumf wielkiego talentu nad karłowatymi autorytetami. Utwierdziła mnie w tym podróż, którą odbyłem w 2005 z autorem tego albumu Tadeuszem Sklińskim do Starych Wasiliszek, gdzie urodził się Czesław Wydrzycki - NIEMEN.

Grodzieńszczyzna, Ziemia Lidzka - szerzej obecnie pogranicze litewsko-białoruskie, to najprawdziwsza "Ziemia Święta" polskiego dziedzictwa narodowego - polskiej kultury. W panteonie wielkich tej ziemi jest NIEMEN.

Niniejsze opracowanie z materiałów, które ponad 40 lat z benedyktyńską wytrwałością zbierał, opracował i przedstawia w tym albumie pasjonat Tadeusz Skliński, jest jego najlepszym dowodem.
(Stanisław Cejrowski)

Album (wydany na kredowym papierze) zawierający omówienie wszystkich oficjalnych wydawnictw Czesława Niemena: 367 płyt, kaset i filmów, które ukazały się w Polsce i dwudziestu innych krajach, 111 archiwalnych plakatów oraz 80 mało znanych fotografii artysty z lat 1955-2003. Ważnym uzupełnieniem są fotokopie dokumentów dotyczących życia i kariery Niemena, cytaty z artykułów prasowych polskich i zagranicznych oraz szereg memorabiliów. Książka zawiera również wspomnienia ludzi pamiętających Czesława Wydrzyckiego, które są plonem podróży autora na Grodzieńszczyznę. Dotarł on do Starych Wasiliszek (obecnie Białoruś), miejsca urodzenia artysty oraz do Liceum Pedagogiczno-Muzycznego w Grodnie, w którym uczył się Niemen.

Tadeusz Skliński, przez 42 lata dokumentujący artystyczną działalność Czesława Niemena, uściśla w swojej książce wiele faktów, które były błędnie podawane w innych publikacjach. Niemen. Dyskografia, fakty, twórczość to bogata, wnikliwa i rzetelna 430 stronicowa encyklopedia twórczego życia Niemena. Pozycja, którą powinien mieć każdy kolekcjoner i miłośnik polskiego rocka.

Tytuł: Niemen. Dyskografia, fakty, twórczość
Autor: Tadeusz Skliński
ISBN: 83-923092-0-0
Wydawnictwo: Nemunas
Rok wydania: 2006
Format: 240x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 430
Waga: około 1,3 kg
Cena: + - 117 zł

sbb.pl/forum
polskirock.pl
wojna o Czesława Niemena
urodzinyniemena.blox.pl

------------------------------------------------------------

Cóż warta jest książka, której autor wyjaśnia Czytelnikowi, co też właściwie "miał na myśli"? A jednak te słowa są niezbędne, jeśli chce się zrozumieć wszystko, co w książce napisano. Jest to bowiem książka tyleż Michalskiego, co Niemena, ale tez nie jest to ani biografia artysty, ani wywiad z nim.

Brak tu pełnej faktografii, jest za to chronologia wydarzeń najważniejszych. Choć nie znalazły się tu wszystkie nazwy i nazwiska, daty i tytuły, jest to przecież powieść o tym, co dla artysty najważniejsze: o tworzeniu. O jego sukcesach i pomyłkach. O radościach, ale i o błędach.

Kanwą tej książki jest to, co u Czesława i po Czesławie było i pozostało najważniejsze: jego MUZYKA. Osnową zaś moje rozmowy z twórca tej muzyki oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło.

W sumie piętnaście godzin zarejestrowanych w ciągu ponad trzydziestu lat – na taśmach, kasetach i kartkach papieru – moich rozmów z Artysta. I z Przyjacielem.
(Dariusz Michalski )

Tytuł: Niemen o sobie
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 83-7163-568-0
Wydawnictwo: Twój Styl
Rok wydania: 2005
Format: 140x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 208
Waga: około 250 g
Cena: + - 28 zł

pl.wikipedia.org
Czesław Niemen - o sobie
news.o.pl

------------------------------------------------------------

Niezwykła, absolutnie unikatowa biografia Czesława Niemena , nad którą prace trwały kilkanaście lat. Powstała przede wszystkim na podstawie rozmów autora z bohaterem i rodzących się w ich wyniku refleksji. Materiał faktograficzny zgromadzony został bardzo pieczołowicie. Autor przedstawił życie i dorobek artystyczny Niemena w sposób rzetelny, choć nie hagiograficzny. Publikacja niezwykle cenna dla miłośników artysty także ze względu na kompletną dyskografię jego twórczości (opatrzoną reprodukcjami okładek najważniejszych płyt) oraz bogaty materiał fotograficzny.Tytuł: Czesław Niemen. Kiedy się dziwić przestanę…
Autor: Roman Radoszewski
ISBN: 83-207-1770-1
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2004
Format: 155x245 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 408
Waga: około 850 g
Cena: + - 53 zł

news.o.pl
procultura.slupsk.pl
ksiazka.net.pl

------------------------------------------------------------

Książka poświęcona Czesławowi Niemenowi , jednemu z najpopularniejszych piosenkarzy i twórców w historii polskiej sceny muzycznej. Autor snuje opowieść o Niemenie od lat jego dzieciństwa, spędzonego na Białorusi, aż po śmierć artysty w styczniu 2004 roku. Ukazuje całą wielkość artysty, jego niezłomny charakter, ogrom talentu jako piosenkarza, kompozytora, poety. Niemen przedstawiony jest także z nieco innej strony - jako człowiek pogodny, pełen poczucia humoru, barwna i nietuzinkowa postać.

Niemen nie był artystą powszechnie akceptowanym. Bywał krytykowany, ośmieszany, manipulowano jego wypowiedziami. Jego życie i działalność pełne były dramatycznych zwrotów i zaskakujących zdarzeń. Znajduje to w książce swoje odzwierciedlenie.

Książka jest dokumentowana licznymi wypowiedziami ludzi, którzy współpracowali z Niemenem: artystów, muzyków, krytyków, dziennikarzy, a także członków jego rodziny. Zawiera wiele nieznanych dotąd anegdot, szczegółów i ciekawych opowieści z jego życia. Ilustrowana jest zdjęciami, plakatami, odręcznymi notatkami Niemena, tekstami jego piosenek i listami przebojów z lat minionych. Całość wzbogacono dwoma aneksami pełną dyskografią artysty (od piosenek nagranych w 1962 r., po muzykę z XXI w.) oraz kalendarium dokumentującym najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Tytuł: Niemen. Czas jak rzeka
Autor: Marek Gaszyński
ISBN: 83-7337-849-9
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: listopad 2004
Format: 210x300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 254
Waga: około 1.1 kg
Cena: + - 49 zł

Prószyński i Ska
Facebook
Marek Gaszyński opowiada
Polityka

------------------------------------------------------------

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9559