Sprzedaż winyli w USA wciąż rośnie
Data: 08-01-2012 o godz. 23:45:30
Temat: Info


Klasyczny album The Beatles " Abbey Road " z 1969 roku był najchętniej kupowanym winylem w Stanach Zjednoczonych w minionym roku.
Longplay, któremu towarzyszy kultowa okładka przedstawiająca czwórkę z Liverpoolu maszerującą przez przejście dla pieszych, zakupiło w 2011 roku 41 tysięcy Amerykanów.

Album "Abbey Road" uzyskał status najchętniej kupowanej płyty winylowej w USA już trzeci rok z rzędu.

Kolejne miejsca najchętniej kupowanych płyt winylowych za oceanem zajmują: Amerykanie z Fleet Foxes z krążkiem " Helplesness Blues " na miejscu drugim (29,7 tysiąca sprzedanych egzemplarzy) oraz album Bon Iver " Bon Iver " na pozycji trzeciej, z wynikiem 27,2 tysiąca zakupionych kopii.

Pierwszą piątkę zestawienia uzupełniają brytyjska folkrockowa formacja Mumford And Sons z albumem "Sigh No More" (26,8 tysiąca sprzedanych egzemplarzy) i Radiohead z tegorocznym albumem "The King Of Limbs" (20,8 tys. egz.). Największy zeszłoroczny bestseller w kategorii płyt CD i cyfrowych plików — Adele z krążkiem "21", uplasowała się na szóstej pozycji z 16,5 tys. sprzedanych albumów winylowych.

Ogółem, w 2011 roku, amerykańscy słuchacze zakupili 3,9 miliona płyt winylowych (wzrost o 39% względem roku 2010). Jest to wynik rekordowy w minionym dwudziestoleciu i stanowi on potwierdzenie trwającego od kilku lat trendu powrotu tego nośnika do łask.

(onet.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9536