Youssou N'Dour zostanie prezydentem
Data: 04-01-2012 o godz. 00:07:09
Temat: Info


Wielka gwiazda world music z Senegalu Youssou N'Dour (1.10.1959 Dakar) zawiesza karierę muzyczną. Chce zostać politykiem. Potwierdził, że wystartuje w zbliżających się wyborach prezydenckich w Senegalu.

"Od 2 stycznia uwalniam się od wszelkich zobowiązań artystycznych i włączam się do polityki" - powiedział N'Dour w oświadczeniu odczytanym na falach jej własnej stacji TV w Senegalu. N'Dour nie ujawnił, czy zamierza kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w jego kraju, ale zdaniem większości komentatorów tak się właśnie stanie.

Stacja N'Dour od dawna jest bardzo krytyczna wobec 85-letniego prezydenta Abdoulaye Wade'a, który po dwóch kadencjach miał ustąpić ze stanowiska. Złamał jednak wcześniej dane słowo i wystartuje w zapowiedzianych na luty wyborach walcząc o trzecią kadencję.

Od wielu lat N'Dour angażuje się w akcje humanitarne i polityczne. W latach 80. wspierał m.in. Amnesty International, a w ostatnich latach był twarzą akcji niesienia pomocy ofiarom wojny w Darfurze, zabiegał także o zmianę europejskiej polityki imigracyjnej.

Youssou N'Dour urodził się w 1959 r. w senegalskim Dakarze. Już w wieku 16 lat śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70. - Etoile de Dakar. W latach 80. jako lider grupy Super Etoile stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, będący połączeniem senegalskich rytmów tanecznych z elementami muzyki Zachodu (jazzu, rocka, funku) i brzmień latynoskich.

Na światowym rynku N'Dour zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem, udziale w światowym tournee "Human Rights Now!" Amnesty International u boku gwiazd takich jak Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 r. singla "7 Seconds", nagranego w duecie z artystką Neneh Cherry.

(interia.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9526