Polskie hity w polskim radiu
Data: 31-12-2011 o godz. 23:42:13
Temat: Info


Od 1 stycznia w radiu będzie więcej polskojęzycznych piosenek ; w życie wchodzą zapisy ustawy medialnej, zgodnie z którymi nadawca ma obowiązek przez co najmniej jedną trzecią czasu antenowego w miesiącu emitować takie utwory, z czego większość za dnia.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji z marca 2011 r. nałożyła na nadawców obowiązek przeznaczenia co najmniej 33 proc. miesięcznego czasu emisji piosenek na utwory polskojęzyczne (dziś jest to 33 proc. kwartalnie). Co najmniej 60 proc. z nich ma być emitowana w godzinach 5-24, co ma wyeliminować obecną praktykę nadawców, którzy polskie piosenki emitują głównie w nocy.

W myśl nowych przepisów podwójnie ma być liczony czas nadawania utworów wykonywanych przez debiutantów. Za utwór premierowy ustawodawca uznał taki, od którego pierwszej emisji nie minęło półtora roku. Z kolei debiutantem w myśl ustawy jest wyłącznie artysta lub zespół muzyczny, który w ciągu tych 18 miesięcy po raz pierwszy wydał album lub singiel.

Podczas prac w parlamencie przepisy te negatywnie oceniały spółki: Eurozet (reprezentująca m.in. Radio ZET), Grupa Radiowa Agory (m.in. Radio TOK FM), Grupa RMF oraz Time (m.in. Radio ESKA). Podkreślały one, że „zaproponowane zapisy nie wspierają skutecznie polskiej twórczości i osłabiają radiostacje, szczególnie te o wyspecjalizowanym charakterze muzycznym i lokalnych koncesjach”.

Ustawowe zapisy dotyczące limitów polskojęzycznych utworów nie dotyczą programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowej lub etnicznej albo w języku regionalnym. Polskie prawo za mniejszości narodowe uznaje mniejszość: białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską, a za mniejszości etniczne: karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Językiem regionalnym jest język kaszubski.

Według noweli ustawy o rtv Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna określić w drodze rozporządzenia niższy udział polskojęzycznych utworów m.in. w wyspecjalizowanych programach radiowych oraz tych, na których nadawanie przyznano koncesję określającą, że są przeznaczone dla mniejszości. Dotąd KRRiT tego nie zrobiła, jednak rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Katarzyna Twardowska poinformowała, że „podobnie jak przy innego typu zapisach dotyczących kwot, także i w tym przypadku KRRiT będzie monitorowała wypełnianie zapisów o polskiej piosence”.

(PAP/TVP Info)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9513