Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą
Data: 27-12-2011 o godz. 22:33:11
Temat: Książki


27 grudnia 2004 roku w Gdyni w wieku 66 lat zmarł Janusz Poplawski (20.10.1938 - 27.12.2004) - gitarzysta, kompozytor, aranżer, publicysta i wydawca. Współpracował z zespołem Niebiesko-Czarni, z którym występował i nagrywał od 1963 roku. W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce.


Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery "Naga" . W latach 70. i 80. Popławski nagrywał dla Radia Gdańsk muzykę instrumentalną. Przez kilkanaście ostatnich lat zajmował się głównie pracą wydawniczą.

Dlatego przypominam dziś książkę Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą z 2005 roku. Pięknie wydana, mnóstwo nieznanych faktów, kalendarium, kapitalne zdjęcia np. słynny mistrz gitary John McLaughlin z Januszem Popławskim (to rarytas) i wiele, wiele innych ciekawych informacji o muzyce z tamtych lat. Wspaniały dokument o Mistrzu gitary Januszu Popławskim.

Album to książka przynosząca mnóstwo informacji nie tylko o życiu i twórczości autora. To fascynująca opowieść o czasach "fruwających marynarek", o początkach muzyki, która w latach sześćdziesiątych zmieniła obraz polskiej panoramy muzycznej, była symbolem buntu, próbą przekroczenia polskich bigbitowych opłotków i nawiązania kontaktu z wielkim rockowym światem.

Jest w tym albumie na stronie 111 fotografia z roku 2001: stoją obok siebie Janusz Popławski i Czesław Niemen (6.02.1939 - 17.01.2004) z kompaktem "Niebiesko-Czarnych" w ręku. Uśmiechnięci, pogodni. Nie przeczuwający, że Zegarmistrz Światła wezwie ich już wkrótce do siebie. Obaj byli moimi bliskimi przyjaciółmi i obaj przypominali samotnych samurajów. Odważni, lojalni, wierni zasadom, którymi kierowali się w życiu. Stawali po stronie słabych, walczyli z silniejszymi, bo mieli przy sobie miecz talentu, którego brakowało ich wrogom. Ale ok azało się, że miecz talentu, uczciwość i odwaga nie wystarczą, aby żyć...

Ogromne wrażenie zrobiła na mnie śmierć Janusza. Odszedł człowiek niezwykły: wybitny muzyk, kompozytor, publicysta, wydawca. Ale prz ede wszystkim tytan pracy. Album, który trzymacie w rękach, jest tego najlepszym dowodem. To książka przynosząca mnóstwo informacji nie tylko o życiu i twórczości Autora. To fascynująca opowieść o czasach "fruwających marynarek", o początkach muzyki, która w latac h sześćdziesiątych zmieniła obraz polskiej panoramy muzycznej, była symbolem buntu, próbą przekroczenia polskich bigbitowych opłotków i nawiązania kontaktu z wielkim rockowym światem. To opowieść z pierwszej ręki. Janusz Popławski był nie tylko świadkiem tamtych wydarzeń, ale także ich współtwórcą. Niezwykła lekcja. Nie tylko muzyki. (napisał na okładce Pan Franciszek Walicki)

Tytuł: Byłem Niebiesko-Czarny czyli pół wieku z gitarą
Autor: Janusz Popławski
ISBN: 83-7380-286-X
Wydawnictwo: Bernardinum/Professional Music Press
Rok wydania: 2005
Format: 225x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 168
Waga: około 900 g
Cena: + - ? zł




Polecam jeszcze książkę dwie w jednym:

" Trzysta tysięcy gitar nam gra " i kolorowe zespoły, suknie bombki i wąskie krawaty, twist i rock and roll, sopocki Non Stop i amfiteatr w Opolu – w najnowszej książce Marka Gaszyńskiego ożywa całe muzyczne szaleństwo i intensywność niezapomnianych lat sześćdziesiątych. "Mocne uderzenie" to opowieść o dwóch najpopularniejszych wówczas zespołach: Czerwono Czarnych i Niebiesko-Czarnych . Ale to także historia początków polskiego big-beatu i rock and rolla, historia festiwali: szczecińskiego, sopockiego i opolskiego, opowieść o początkach kariery Czesława Niemena i o śpiewających dziewczętach: Karin Stanek , Katarzynie Sobczyk i Helenie Majdaniec

" Malowana lala " i Msza beatowa " Pan przyjacielem moim ", estradowy blichtr i odwaga muzycznych poszukiwań, smutek Marlene Dietrich i uśmiech Helen Shapiro , warkoczyki i tapiry – "Mocne uderzenie" to nie tylko kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i barwny obraz kultury tamtych lat.

Marek Gaszyński (14.06.1939 w Warszawie), dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, m.in. " Nie zadzieraj nosa " (1966), " Jesień idzie przez park " (1970), " Sen o Warszawie " (1966), " Gdzie się podziały tamte prywatki " (1989). Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej. Autor książek: "Muzyka, którą lubię" (1980), "Niemen. Czas jak rzeka" (2004), " Czerwone Gitary. Nie spoczniemy… " (2005), "Fruwa twoja marynara" (2006).

Tytuł: Mocne uderzenie: część pierwsza Czerwono-Czarni, część druga Niebiesko-Czarni
Autor: Marek Gaszyński
ISBN: 978-83-7469-692-0
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: kwiecień 2008
Format: 210x300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 272
Waga: około 1.1 kg
Cena: + - 49 zł

proszynski.pl
Niebiesko-Czarni
Czerwono-Czarni
Czerwono-Czarni.pl


Polecam jeszcze wydawnictwa Bernardinum/Professional Music Press:

Monografia Skaldów - jednego z najlepszych polskich zespołów drugiej połowy XX wieku; swoistego ewenementu muzycznego, który bezwzględnie zasłużył sobie na publikację historyczną o jego udziale w tworzeniu polskiej kultury muzycznej ubiegłego wieku.

Książka zawiera historię grupy: od początku jej powstania do dnia współczesnego. Czytelnik śledzi kształtowanie się zespołu, zmieniający się skład, zaznajamia się z biografiami i drogami artystycznymi poszczególnych jego członków. Autor podzielił działalność koncertową Skaldów na trzy okresy (1965-1969; 1970-1974; 1975-1981), opisując je szczegółowo i wyczerpująco; nie zapomniał również o działalności nagraniowej.

Książkę uzupełniają szczegółowe kalendarium działalności zespołu, noty biograficzne jego członków, spis nagrań płytowych i radiowych oraz bibliografia i indeks osobowy.

Jest to książka, jakiej pozazdrościć mogą wszyscy, którzy parając się estradą, może też zasłużyliby na wzmiankę historyczną o ich udziale w tworzeniu polskiej kultury muzycznej XX wieku. Autor jest zapaleńcem w realizowaniu sobie wytyczonej SPRAWY. A "sprawą" było uwiecznienie w postaci książki ewenementu muzycznego, jakim okazał się zespół skaldowie w polskiej twórczości i wykonawstwie muzyki dla ludzi. Dla wszystkich ludzi.
(napisał z tyłu książki prof. Lucjan Kaszycki)

dr hab. Andrzej Icha jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Matematyki Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Jego dorobek naukowy obejmujący ponad 115 opublikowanych prac sytuuje się w fizyce teoretycznej, matematyce stosowanej, hydrodynamice geofizycznej, oceanologii oraz historii i filozofii dyscyplin ścisłych. Zainteresowania naukowe obejmują również zagadnienia związane z typografią komputerową. Jest aktywnie zaangażowany w propagowanie i tworzenie oprogramowania użytkowego funkcjonującego na statusie tzw. oprogramowania swobodnego. Od 1994 roku jest członkiem GUST-u (Grupy Użytkowników Systemu TeX). W latach 2001-2004 był członkiem zarządu i wiceprzewodniczącym GUST-u.
Zrealizował kilkanaście projektów typograficznych i przygotował do druku kilkaset publikacji.

Od wielu lat jest wiernym fanem zespołu Skaldowie, któremu, tak jak umiał złożył hołd w postaci prezentowanej książki.

Jest również współautorem innej kapitalnej książki Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat sześćdziesiątych (wyd.2009)

Tytuł: Skaldowie. Historia i muzyka zespołu
Autor: Andrzej Icha
ISBN: 83-7380-182-0
Wydawnictwo: Bernardinum/Professional Music Press
Rok wydania: 2004
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 406
Waga: około 820 g
Cena: + - 30 zł

Wydawnictwo Bernardinum
Skaldowie.pl
Skaldowie-wikipedia
Konrad Ratyński - wieloletni członek zespołu Skaldowie.
świadectwo nawrócenia Jana Budziaszka-perkusisty zespołu Skaldowie
Polskie Radio

------------------------------------------------------------





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9502