Flamenco na polskiej scenie
Data: 24-12-2011 o godz. 00:57:40
Temat: Książki


Pierwsza literacka publikacja znanej polskiej tancerki flamenco Urszuli Żebrowskiej-Kacprzak to owoc wieloletniego doświadczenia scenicznego autorki oraz jej wyobraźni estetycznej i artystycznej pomysłowości.Autorka sugeruje zarówno sprawdzone jak i nowatorskie rozwiązania, aby występy flamenco w polskich warunkach były jak najbardziej efektowne.

Ponadto przybliżona jest historia kultury flamenco, opisane podstawowe formy w tym tańcu, nieco uwagi poświęca się rekwizytom i stepowaniu. Książka ta jest połączeniem podręcznika, poradnika i zbioru wspomnień i ciekawych obserwacji dotyczących flamenco. Wszystko, co potrzebne początkującemu i bardziej zaawansowanemu tancerzowi flamenco w Polsce. Daj się ponieść flamenco!

Franco na polskie scenie traktuje o tańcu flamenco i jego rozpowszechnieniu w środowisku polskich artystów tancerzy. Autorka podjęła się trudnego zadania, jakim jest opisanie kroków i przykładów choreografii. Scharakteryzowała rekwizyty, związane z tym tańcem, podała ciekawe pomysły na ich zestawienie, a także sposoby przechowywania i pielęgnacji. Niespotykane w literaturze tanecznej jest podjęcie problematyki przygotowań przed występem na scenie, począwszy od wyglądu tancerzy, poprzez rodzaj nawierzchni, na jakiej mają oni występować, po opis niespodziewanych sytuacji, jakie mogą wydarzyć się podczas występu.

Czytelnikom tej książki mogą być nie tylko uczniowie tańca flamenco, ale także osoby, chcące rozpocząć i zdobywać doświadczenie, występując przed publicznością.

Książka obejmuje tematykę w sposób zwięzły, bardzo ciekawy, momentami niezwykle osobisty. Jest godna uwagi i przeczytania.

Katarzyna Sikorska

Urszula Żebrowska-Kacprzak – tancerka, choreograf, instruktor rekreacji ruchowej i nauczycielka flamenco. Ekonomistka z wykształcenia, iberystka z zamiłowania, rozpoczynała naukę tańca w roku 1996 u prekursorki ruchu flamenco w Polsce – Grażyny Adamczyk – Lidtke . W trakcie swojej przygody z flamenco, uczyła się u mistrzów polskich, niemieckich, słowackich i oczywiście hiszpańskich, wyznaje zasadę, że flamenco może tańczyć każdy, gdyż emocje są uniwersalne bez względu na narodowość. Właścicielka największego sklepu z akcesoriami do flamenco – Tienda Flamenca oraz wieloletnia współpracownica najbardziej znanych polskich artystów z kręgu flamenco – Sławomira Dolaty , Marka Długosza , Roberta Gawrona, Ireneusza Folusza, obecnie prowadzi warsztaty tańca flamenco w Polsce i zagranicą oraz występuje w Duecie Flamenco, dużej formacji tanecznej Casi Flamenco, a także w zespołach, grających muzykę na żywo, m. in w swoim autorskim projekcie Tres Flamenkos y una Chica. W pracy naukowej poświęca się badaniom nad marketingiem w kontekście różnic kulturowych oraz prowadzi wykłady o kulturze regionów hiszpańskich.

wywiad z Urszulą Żebrowską-Kacprzak

Tytuł: Flamenco na polskiej scenie
Autor: Urszula Żebrowska-Kacprzak
ISBN: 978-83-224-0916-9
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 136
Waga: około 250 g
Cena: + - 35 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Paulinie Kabalak


Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9499