Historia jazzu
Data: 04-12-2011 o godz. 21:19:29
Temat: Książki


Historia jazzu to jedyna w języku polskim publikacja przedstawiająca szeroko historię jazzu, począwszy od jego powstania aż do roku 2000. Autor – profesor
Andrzej Schmidt (ur. 1922 w Wielkich Oczach, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim) jest pionierem polskiego jazzu, wykładowcą historii jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach, prelegentem i autorem wielu audycji radiowych oraz artykułów w periodykach muzycznych. W niniejszej pozycji przedstawia muzykę jazzową i jej powstanie na szerokim tle historyczno-społecznym.


O dogłębnym potraktowaniu tematu informuje dokładny spis treści:

Część I - Rodowód zawiera rozdziały: Ameryka brytyjska, Muzyka brytyjska w koloniach, Z Afryki Zachodniej do Ameryki, Początek muzyki negro-amerykańskiej, Czarni obywatele i twórcy, Nowy Orlean 1718-1895.

W części II -Krystalizacja i rozwój omówione są zagadnienia dalszej historii jazzu: Okres formatywny, Dojrzewanie i ekspansja, Era jazzu, W cieniu depresji, Okres swingu, Drugi plan swingu, Bebop, Cool i jego odmiany, Hard bop (soul, funky), Lata sześćdziesiąte, Dekada jazz-rocka, Lata osiemdziesiąte, Jazz w Europie, Jazz w Polsce.

Pozycję ubogacają: ponad 400 fotografii, szereg przykładów nutowych ilustrujących poszczególne gatunki i formy muzyczne, wybrana bibliografia, dyskografia oraz indeks nazwisk i nazw.

O popularności i wartości tej publikacji świadczy fakt, iż poprzednie jej wydania, w postaci trzech tomów, zostały szybko wyczerpane.

Obecnie Wydawnictwo POLIHYMNIA przedstawia Państwu jednotomową Historię jazzu, opartą na wcześniejszej, trzytomowej edycji, uzupełnioną i poszerzoną, znacznie bogatszą ikonograficznie i prezentującą szerszy zakres historyczny.

Zaczyna się: Ameryka brytyjska 1. Walka o atlantyckie szlaki, na stronach 10-25,
a kończy Jazz w Polsce 5. Za progiem lat 90. na stronach 551-554

Wprowadzenie autora:

Przeznaczając niniejszą pracę głównie dla polskiego czytelnika, starałem się nie tylko o taki wybór i uporządkowanie materiału by sprzyjało to przejrzystości i perspektywie, lecz również o umieszczenie historii jazzu w szerszym, niż by się mogło wydać konieczne, kontekście....

W książce jest kupon, na zakup w cenie promocyjnej 115 zł kompletu 28 CD "Historii Jazzu" redakcji Andrzeja Schmidta. Jest to ilustracja muzyczna niniejszej książki. (kontakt - e-mail: info@multimedia-polska.pl) lub obejrzeć dokładnie ze szczegółami na stronie www.multimedia-polska.pl

Tytuł: Historia jazzu
Autor: Andrzej Schmidt
ISBN: 978-83-7270-672-2
Wydawnictwo: Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Rok wydania: 2009
Format: 180x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 622
Waga: około 1,2 kg
Cena: + - 98 zł

Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia
Jazz Forum
Śląski Jazz Club prezentuje

Serdecznie Dziękuję Panu Janowi Orkiszewskiemu

------------------------------------------------------------

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=9451