Muzyka Kilara na dworcach miast
Data: 25-06-2004 o godz. 00:15:00
Temat: Info


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprezentuje muzykę Wojciecha Kilara (17.07.1932 we Lwowie) w miastach, z którymi wiąże się życie kompozytora: we Lwowie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Częstochowie i na przejściu granicznym w Medyce - poinformował dział promocji orkiestry.

Około stuosobowa orkiestra i siedemdziesięcioosobowy Chór Polskiego Radia z Krakowa będzie podróżować pociągiem i grać, także na dworcach. Projekt nosi nazwę "Pociąg do muzyki Kilara". Jego autorką jest dyrektor orkiestry, Joanna Wnuk-Nazarowa.

2 lipca NOSPR pod dyrekcją Kazimierza Korda, wystąpi w polskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie, prezentując jeden z najbardziej znanych utworów Kilara, odtwarzany m.in. przed papieżem Janem Pawłem II - "Missa pro pace" ("Msza o pokój"). Wystąpią też Izabella Kłosińska -sopran, Anna Lubańska - mezzosopran, Piotr Kusiewicz - tenor i Romuald Tesarowicz - bas.

W nocy artyści wyjadą pociągiem ze Lwowa i 3 lipca, rano wystąpią na kolejowym przejściu granicznym w Medyce z "Krzesanym" - tym razem pod dyrekcją młodego dyrygenta, Łukasza Borowicza, który poprowadzi następne koncerty. Tego samego dnia o godz. 14.15. mieszkańcy Rzeszowa będą mogli usłyszeć na dworcu "Exodus" w wykonaniu NOSPR i "Orawę", w interpretacji muzyków z Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

O godz. 18.15. na dworcu w Krakowie zabrzmią: "Kościelec 1909" i "Exodus", a o godz. 22.00 w Katowicach, w podcieniach Górnośląskiego Centrum Kultury - fragmenty muzyki do filmu "Pan Tadeusz", koncert fortepianowy z towarzyszeniem Pawła Kowalskiego i "Krzesany".

4 lipca w częstochowskiej bazylice na Jasnej Górze, podczas uroczystego koncertu będzie można usłyszeć: "Angelusa", Koncert fortepianowy - cz. II, "Bogurodzicę" i "Victorię".

"Muzyka Wojciecha Kilara jest łatwa w odbiorze nawet dla niewyrobionego słuchacza, ale sami jesteśmy ciekawi wrażenia, jakie zrobi ona na przypadkowej w końcu publiczności, obecnej akurat w chwili koncertu na dworcu" - powiedziała podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Joanna Wnuk-Nazarowa.

Projekt "Pociąg do muzyki Kilara" wpisuje się też w program obchodów Roku Polskiego na Ukrainie.

Lwów, Rzeszów, Kraków i Katowice to etapy życiowej wędrówki Wojciecha Kilara. Lwów, w którym się urodził w 1932 r. i przeżył wojnę i okupację, opuścił z matką tuż przed ponownym wkroczeniem Sowietów. Zmieniając miejsce zamieszkania, miał szczęście trafiać pod skrzydła takich pedagogów, jak Kazimierz Mirski w Rzeszowie, Maria Bilińska- Riegerowa i Artur Malawski i Krakowie, Władysława Markiewiczówna i Bolesław Woytowicz w Katowicach.

Nie wiadomo na razie, czy stan zdrowia pozwoli Wojciechowi Kilarowi na podróż do Lwowa, w którym nie był od 60 lat.

(PAP)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=93