Orkiestra Symfoniczna na YouTube
Data: 10-03-2011 o godz. 21:07:27
Temat: Info


Od 14 do 20 marca stu jeden muzyków z ponad trzydziestu krajów będzie doskonalić swój warsztat na ulicach, w klubach oraz salach koncertowych Sydney. Koncert finałowy odbędzie się 20 marca, a jego projekcję video będzie można obejrzeć na budynku Opery w Sydney oraz w Internecie.

Już za cztery dni, 14 marca stu jeden członków Orkiestry Symfonicznej YouTube 2011 z ponad trzydziestu krajów przyjedzie do Sydney, by wziąć udział w serii prób i szkoleń przed finałowym koncertem w Operze w Sydney. W Orkiestrze wystąpią dwie Polki.

Koncert odbędzie się 20 marca pod batutą znanego dyrygenta Michaela Tilsona Thomasa. Repertuar obejmuje m.in. utwór „Young Person’s Guide to the Orchestra” Benjamina Brittena, spektakularnego „Ognistego ptaka” Igora Strawińskiego oraz kompozycję „Mothership”, która została stworzona specjalnie na tę okazję przez amerykańskiego kompozytora Masona Batesa. W wykonaniu ostatniej z wymienionych pozycji weźmie udział czterech solistów, którzy zamieścili swoje improwizacje tego utworu w serwisie YouTube. Wyróżnieni muzycy będą grali na gitarze (Brazylia), chińskiej cytrze - guzheng (Chiny), skrzypcach (Wenezuela) i kontrabasie (Australia). Soliści i goście specjalni, którzy wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną YouTube 2011, to m.in. Chór Dziecięcy z Sydney, William Barton wirtuoz grający na aborygeńskiej drewnianej didgeridoo, skrzypkowie Stefan Jackiw, Colin Jacobsen i Richard Tognetti, niezwykły organista Cameron Carpenter oraz Ilyich Rivas - 17-letni dyrygent z Wenezueli.

W finałowym koncercie wezmą udział dwie Polki! Pierwszą z nich będzie Marzena Malinowska, która gra na skrzypcach. Marzena to dziewiętnastoletnia studentka klasy skrzypiec uczęszczająca do Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uwielbia grę w orkiestrze i w przyszłości chce zostać zawodowym muzykiem. Drugą finalistką jest trzydziestotrzyletnia altowiolistka, Marta Lutrzykowska. Marta ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, a obecnie pracuje w bydgoskiej Operze Nova. Jest założycielką Kwartetu Smyczkowego Prestige, ponadto występuje i nagrywa z polskimi zespołami rockowymi.

Występ orkiestry będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube.com/Symphony

(media2.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8897