„Polityka” rozdała Paszporty
Data: 07-01-2005 o godz. 00:15:00
Temat: Info


Nazwiska zwycięzców tegorocznej edycji Paszportów ogłoszono we wtorek podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Narodowym.

W kategorii muzycznej doceniono kompozytorkę i śpiewaczkę Agatę Zubel. Artystka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studia pogłębiała w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. Obecnie kształci się wokalnie pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser.

Jako śpiewaczka brała udział m.in. w festiwalach Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Wratislavia Cantans. Uczestniczyła w wielu prawykonaniach i nagraniach dzieł twórców współczesnych.

W ostatniej kategorii – rock-pop-estrada – zwyciężył pianista i kompozytor Leszek Możdżer, doceniony za „wybitny zmysł interpretatorski i wyobraźnię muzyczną”. Muzyk od początku kariery związany z jazzem. Koncertował z formacjami wybitnych polskich i zagranicznych artystów, m.in. Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańki, Davida Friesena i Archy'ego Sheppa.

Do Wojciecha Trzcińskiego, kompozytora, twórcy ok. 300 piosenek, utworów instrumentalnych i muzyki filmowej i teatralnej, powędrował tegoroczny Laur „Polityki”, przyznawany przez redakcję szczególnie wyróżniającym się animatorom kultury. Trzciński otrzymał wyróżnienie za stworzenie w Warszawie Fabryki Trzciny – nowego centrum wydarzeń kulturalnych.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=885