Ilustrowana biografia: Led Zeppelin
Data: 08-11-2010 o godz. 23:55:08
Temat: Książki


Książka z serii Ilustrowana biografia to zbiór wyjątkowych, często unikalnych zdjęć słynnych muzyków z zespołu Led Zeppelin.Czytelnik znajdzie tu fotografie wykonane podczas tras koncertowych, prywatnych spotkań, podczas występów. Publikację kończy chronologiczna kronika twórczości i dziejów zespołu.

"W 1968 roku, kiedy Jimmy Page , Robert Plant , John Paul Jones i John "Bonzo" Bonham po raz pierwszy zebrali się razem w Londynie, nikt nie mógł się spodziewać, że w ciągu pięciu lat staną się największym zespołem rockowym na świecie, osiągając sukces niemający precedensu. Nikt nie mógł również podejrzewać, jak trwała okaże się ich popularność i wpływ na muzykę. Dzięki połączeniu talentu, uporu i entuzjastycznego wsparcia ze strony fanów na całym świecie. Led Zeppelin stali się jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych grup w historii muzyki rockowej."

Tytuł: Ilustrowana biografia: Led Zeppelin (The Illustrated Biography: Led Zeppelin)
Autor: Gareth Thomas
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
ISBN: 978-83-7626-754-8
Wydawnictwo: Olesiejuk
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1.15 kg
Cena: + - 40 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender
Led Zeppelin jest, był i zawsze już będzie zespołem Jimmy’ego Page’a. W przeciwieństwie do Stonesów, Beatlesów i The Who bohaterowie tej książki nigdy nie zatrudniali producenta z zewnątrz. Za ich brzmienie w studio odpowiadał Page i to on pisał większość piosenek, to on był architektem, aranżerem, liderem. Nie zaczynał jednak kariery w grupie o nazwie Led Zeppelin.
W maju roku 1966 Page dołączył do swego starego druha Jeffa Becka , grającego wówczas w The Yardbirds. Gitarowy duet Page-Beck nie przetrwał długo, ponieważ w październiku 1966 roku podczas trasy po USA, Beck dołączył do Caravan of Stars Dicka Clarka, a głównym gitarzystą został właśnie Jimmy Page. (...) Latem 1968 roku z The Yardbirds odeszli wokalista Keith Relf i perkusista Jim McCarty (...) Page, który zgodnie z podpisanymi kontraktami miał jesienią odbyć trasę po Skandynawii, zaczął szukać nowych muzyków.

Pierwszym zatrudnionym przez Page’a muzykiem okazał się osiemnastoletni Terry Reid . Był jedynym wokalistą, jakiego znałem. Poza tym tuż wcześniej podpisał kontrakt z Mickiem Mostem, toteż ten wybór był oczywisty – mówił Page magazynowi „Cream” w roku 1974. – Reid sugerował Roberta Planta; mówił, że Robert mieszka w Birmingham i że powinniśmy do niego dotrzeć. Pojechaliśmy więc na jego koncert, to było na jakiejś uczelni. Zagadałem go potem, powiedziałem, że montuję zespół, i zapytałem, czy nie chce sprawy przedyskutować. Wpadł do nas, posiedział przez kilka dni i tak to się zaczęło.

John Bonham, bębniarz głośny i nieokiełznany, był starym znajomym Planta, z którym grał wcześniej w Band of Joy . Po długich namowach udało się go wyciągnąć z zespołu Tima Rose’a. Z kolei basistę Chrisa Dreję, grającego od początku w The Yardbirds, zastąpił multinstrumentalista John Paul Jones, który skontaktował się z Page’em, przeczytawszy artykuł o nowym zespole zamieszczony w magazynie "Disc". (...)

Page skrzyknął cały kwartet na jazdę próbną w niewielkim pomieszczeniu pod jednym z londyńskich sklepów płytowych. I tak wraz z numerem The Train Kept A-Rollin narodził się zespół The New Yardbirds; zgodnie z komunikatem prasowym miało to miejsce 5 sierpnia 1968 roku. (...)

Pierwszy historyczny występ pod szyldem Led Zeppelin odbył się 25 października 1968 roku na angielskim Surrey University. Pomysłodawcą nowej nazwy był albo Keith Moon, albo John Entwistle, koledzy z sekcji rytmicznej w The Who. (...)

Tytuł: Led Zeppelin. Ilustrowana historia zespołu (Whole lotta Led Zeppelin. The Illustrated History of the Heaviest Band of All Time)
Autor: Jon Beam, & co.
Tłumaczenie: Marek S.Fog, Emilia Olbińska, Marcin Walczak
ISBN: 978-83-60157-43-5
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: listopad 2009 (Polska)
Format: 240x280 mm
Oprawa: twarda
Stron: 288
Waga: około 1.6 kg
Cena: + - 120 zł
Czterdzieści lat po jego powstaniu w piwnicy jednego z domów w Chinatown, ukazuje się pierwsza, prawdziwa i wiarygodna biografia najbardziej legendarnego zespołu rockowego na świecie - Led Zeppelin

Byli ostatnim cudownym dzieckiem lat sześćdziesiątych i pierwszym genialnym zespołem lat siedemdziesiątych – na gruzach The Yardbirds powstał jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech czasów.

Mick Wall, ceniony autor biografii muzycznych i były współpracownik Page’a i Planta, bez wahania opisuje historię zespołu, który zdefiniował pojęcie ‘ekscesów’ na trasach koncertowych – i który przypłacił je tragediami, uzależnieniem od narkotyków i śmiercią. Kiedy Giganci Chodzili Po Ziemi ujawnia po raz pierwszy tak szczegółowo zainteresowanie lidera zespołu Jimmy’ego Page’a okultyzmem, przedstawia okoliczności związane z nagłośnionym i kontrowersyjnym powrotem zespołu na koncert w londyńskiej O2 Arena , i śledzi próby wskrzeszenia pozostałego składu na stałe, uzależnione od chęci Roberta Planta. Wall w specjalnych retrospekcjach opisuje również historie życia poszczególnych 5 osób, które sprawiły że sen o wielkości Led Zeppelin spełnił się i zamienił w czasem trudną do ogarnięcia rzeczywistość – Page’a, Planta, Johna Paula Jonesa, Johna Bonhama i ich równie sławnego managera, Petera Granta .

Przede wszystkim jednak Kiedy Giganci Chodzili Po Ziemi jest książką, w której autor opowiada zapierającą dech w piersiach, prawdziwą historię Led Zeppelin, z pozycji osoby, która zna Jimmy’ego Page’a od ponad dwudziestu lat. Ta książka to owoc wieloletnich badań i poszukiwań, biografia oparta nie tylko na wywiadach z poszczególnymi muzykami zespołu i współpracownikami, ale również wnikliwy opis wszystkich wydarzeń, które w taki sposób potrafi przedstawić tylko osoba powiązana od trzydziestu lat z muzycznym biznesem i jego największymi sławami.

Mick Wall jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy muzycznych, radiowców i autorów książek o tematyce muzycznej w Wielkiej Brytanii. Był redaktorem naczelnym magazynu Classic Rock, jego teksty publikowały również Mojo, Music Week, the Mail On Sunday oraz wiele innych gazet i magazynów na całym świecie. Prowadził także własne programy w Sky TV, Radio 1 i Capital Radio, znany jest też z licznych muzycznych filmów dokumentalnych, produkowanych przez telewizję BBC. W swojej trzydziestoletniej karierze, pracował również jako specjalista od public relations, marketingu, oraz był szefem wytwórni płytowej. Na język polski książkę przełożył Michał Kapuściarz, dziennikarz publikujący między innymi w magazynie Mystic Art, oraz serwisach Onet.pl i Musicnews.pl.

Tytuł: Led Zeppelin. Kiedy Giganci chodzili po Ziemi (When Giants Walked The Earth)
Autor: Mick Wall
Tłumaczenie: Michał Kapuściarz
ISBN: 978-83-87598-39-6
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: marzec 2009 (Polska)
Format: 175x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 428
Waga: około 925 g
Cena: + - 46 zł
Nie myślcie sobie, że będzie to słodka opowieść o karierze, kasie i beztroskim życiu gwiazd rocka. Życie prawdziwych rockmanów nigdy naprawdę nie bywa za słodkie: dają z siebie wszystko co najlepsze , a może jeszcze więcej, żyją szybko, umierają młodo i tylko pieśń pozostaje po nich taka sama. Nie starzeje się, bo dzieła wielkich nigdy się nie starzeją i żyją w pamięci fanów, jakby te kariery, koncerty, miłości, hotelowe szaleństwa, rzadkie chwile euforii i częste momenty zwątpienia zdarzyły się zaledwie wczoraj.

Nie dostaniecie ode mnie relacji obiektywnej - nie można wymagać obiektywizmu od fanatyka religijnego, a Led Zeppelin i gitara są po dziś dzień moimi bogami i religią. Zapowiadałem się na całkiem przyzwoitego zjadacza chleba, ale od kiedy zacząłem grać na gitarze, a potem słuchać Zepp`s, wszystko się przewróciło na drugą stronę i szlag trafił normalne życie.

Przez dwanaście lat trwania lotu Zeppelina Page, Plant, Bonham i Jones panowali niczym udzielni władcy. Dzielili, rządzili, wyznaczali nowe trendy w muzyce. Kiedy pojawiali się na scenie, wraz z nimi pojawiała się magia, coś, co powodowało, że wielotysięczne tłumy żyły, patrzyły, oddychały w rytm ich muzyki, a oni, niczym wielcy szamani XX wieku, prowadzili swoich wyznawców, jak chcieli i dokąd chcieli. To jest przywilej tylko największych. Oprócz Zepp`s można tu wymienić Jimiego Hendriksa, Pink Floyd, Rolling Stones i The Beatles, a w Polsce tylko Niemena i SBB.

W tej czwórce było coś tak magicznego, magnetycznego i elektryzującego, że kiedy zabrakło jednego z nich, po prostu odeszli, zamykając za sobą drzwi z napisem Led Zeppelin. I chwała im za to!

Ta powieść jest hołdem, nieśmiałym podziękowaniem za wszystkie chwile szczęścia, jakie przeżyłem, mogąc słuchać ich muzyki, za to, że kiedy było (a i bywa) mi źle i zimno, mogłem schodami do nieba udać się do innej krainy, gdzie nie ma plastikowych kwiatów i sprężynkowych kanarków. Jako powieść, książka ta rządzi się swoimi prawami i niekoniecznie podąża krok za krokiem śladami Led Zeppelin (to uwaga dla malkontentów, dla których najważniejsze są suche fakty). Tak więc wchodzę na pokład Zeppelina! Jeśli chcecie odlecieć ze mną, zapraszam!
(Witek Łukaszewski)

Witek Łukaszewski - gitarzysta, poeta, autor licznych artykułów w prasie muzycznej. Nagrał 8 płyt oscylujących wokół rocka i flamenco. Współpracuje z takimi "tuzami" polskiej sceny rockowej i jazzowej jak Józef Skrzek, Tomek Szukalski, Jurek Styczyński, Marek Radulli, Wojtek Hoffmann, Grzegorz Kupczyk. Trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą flamenco. Jako gitarzysta gra na gitarach Jose Ramireza i Gibsonach sygnowanych przez Jimmy Page´a, pisząc posługuje się ołówkiem. Schodami do nieba Led Zeppelin story to debiut powieściowy Łukaszewskiego.

Tytuł: Schodami do nieba Led Zeppelin story
Autor: Witek Łukaszewski
ISBN: 978-83-60157-32-9
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: listopad 2007
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 506
Waga: około 400 g
Cena: + - 29 zł


Grupa Led Zeppelin jest dla rocka tym, czym opery Wagnera dla muzyki poważnej. Styl życia członków zespołu zdefiniował na dziesięciolecia rockowy kanon odnajdywania się w świecie. Plant, Page, Bonham i Jones mieli najdłuższe włosy, najmocniejsze wzmacniacze i grali najbardziej rozbudowane solówki. Ich ciągnące się godzinami koncerty zamieniały się w pogańskie sabaty, czemu sprzyjała satanistyczna aura otaczająca zespół. Do legendy rockowych ekscesów przeszedł słynny "epizod z rekinem", któremu Steven Davis poświęca w książce należne mu miejsce. Młot Bogów - książka oparta w dużej mierze na wspomnieniach amerykańskiego road menagera zespołu - jest dokumentem epoki, która w historii muzyki rozrywkowej była jedyna i niepowtarzalna

" John Paul Jones i Richard Cole , road menager Led Zeppelin, wzięli jedną z limuzyn, a kiedy przybyli na miejsce, powiedziano im by nie rozmawiali z Elvisem Presleyem o muzyce i by rozmowa nie trwała dłużej niż 20 minut. Cole wkroczył do salonu "Króla" trzymając w obu rękach po butelce zimnego Dom Perignon. Elvis leżał na kanapie w szlafroku i kapciach oglądając wraz ze swą świtą telewizję. Cole był co nieco wstawiony."(...)

Elvis wypuścił Jonesa i Cole´a dopiero po trzech godzinach. Odprowadził ich do limuzyny w piżamie i otworzył im drzwi do samochodu. Kierowca i cała reszta towarzystwa omal nie padli trupem. Elvis bardzo rzadko wychodził z domu, nie mówiąc już o otwieraniu drzwi do samochodu swoim gościom.

Tytuł: Młot bogów. Saga Led Zeppelin (Hammer Of The Gods)
Autor: Stephen Davis
Tłumaczenie: Marta Szelichowska-Kiziniewicz
ISBN: 83-86365-15-3
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: 1997 (Polska)
Format: 120x180 mm
Oprawa: miękka
Stron: 392
Waga: około 400 g
Cena: + - 29 zł
Jesienią 1993r. minąło 25 lat od debiutu grupy Led Zeppelin. Ten jeden z najsłynniejszych i najważniejszych zespołów wszech czasów istniał zaledwie 12 lat, lecz jego wpływu na szereg działających dziś artystów rockowych nie da się przecenić. Gdyby nie niedorzeczna śmierć Johna Bonhama, być może nagrywałby i występował do dziś.

W latach 1981-1993 Jimmy Page, Robert Plant i John Paul Jones pojawili się obok siebie na scenie zaledwie czterokrotnie. Każdemu z tych spotkań towarzyszyły liczne spekulacje na temat ich ewentualnego zejścia się na dłużej. Na razie do tego nie doszło, lecz być może pewnego dnia Zeppelin poderwie się jeszcze raz do lotu i poszybuje wysoko nad niebiańskimi progami, gdzie zatrzymał się 25 września 1980 roku..

Tytuł: Led Zeppelin. Niebiańskie progi (Led Zeppelin - A Visual Documentary)
Autor: Paul Kendall
Tłumaczenie: Katarzyna Malita
ISBN: 83-85335-14-5
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 148
Waga: około 220 g
Cena: + - ? zł


W dusznej londyńskiej sali do prób, wczesną wiosną 1968 roku, Jimmy Page zagrał na swym nowym kolegom z zespołu Robertowi Plantowi, Johnowi Paulowi Jonesowi i Johnowi Bonhamowi akordy of G do A. Chwilę później ściany rozbrzmiewały dźwiękiem The Train Kept A-Rollin i tak powstały fundamenty przyszłej, najbardziej wpływowej siły w historii muzyki rockowej.

Tak narodził się Led Zeppelin, gotowy do pamiętnego 12-letniego lotu (...)

Całość jest pasjonującą pracą źródłową, która, mam nadzieję, śmiało stawia czoło muzycznym dokonaniom Led Zeppelin.
Wciąż są ze sobą związani choć niezależni...
Oddajemy im hołd
(Dave Lewis)

Led Zeppelin - grupa, która sprzedała więcej płyt i zagrała więcej koncertów niż jakikolwiek inny zespół na tej planecie. Przedstawiamy pierwszą poglądową monografię Led Zeppelin, która zwiera informacje, zdjęcia, fakty nigdy przedtem nie publikowane. Wszystko, co dotyczy Led Zeppelin, każdy najdrobniejszy szczegół z płyt, koncertów i nagrań
oraz:
- koniec kariery zespołu
- w studio: rozmowy Zepów nagrane podczas sesji
- analiza wszystkich utworów z 10 albumów
- pamiątki (ilustrowany przewodnik)
- pełna dyskografia międzynarodowa
- wszystkie bootlegi
- bibliografia, filmy, wideo, koncerty
- opis całego sprzętu zespołu
- okładki płyt i singli

Całość przygotował Dave Lewis - wydawca " Tight But Loose ", największego pisam dla fanów Led Zeppelin

Tytuł: Led Zeppelin. Hołd
Autor: Dave Lewis
Tłumaczenie: Marta Szelichowska
ISBN: 83-85365-08-7
Wydawnictwo: Britanica Press
Rok wydania: 1992 (Polska)
Format: 230x290 mm
Oprawa: twarda
Stron: 120
Waga: około 1 kg
Cena: + - ? zł
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8663