Szpilman pozywa za oskarżenia wobec ojca
Data: 04-11-2010 o godz. 23:56:37
Temat: Info


Syn słynnego pianisty Wladyslawa Szpilmana (5.12.1911 - 6.07.2000) pozywa wydawnictwo za powielanie oskarżeń o rzekomą kolaborację jego ojca z Niemcami

Syn bohatera filmu "Pianista" Andrzej Szpilman zamierza wytoczyć proces Wydawnictwu Literackiemu za książkę Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona Wiera Gran".

YJego zdaniem znieważa ona pamięć zmarłego w 2000 r. Władysława Szpilmana. Sugeruje bowiem, że współpracował z gestapo i policją żydowską.

Wiera Gran to pseudonim sceniczny Weroniki Grynberg - piosenkarki i aktorki, której kariera zaczęła się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zmarła w 2007 r.

Prof. Barbara Engelking, współautorka książki "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście", nie dowierza informacjom podawanym przez Gran.

Prof. Israel Gutman z instytutu Yad Vashem uważa, że to sprawa niezwykle trudna do rozstrzygnięcia: - Wszystko, co wiemy o Szpilmanie i co stało się kanwą "Pianisty", pochodzi bowiem od niego samego. Mamy więc słowo przeciwko słowu. Relację jednego uczestnika wydarzeń przeciwko relacji drugiego uczestnika wydarzeń.

Syn pianisty dodaje, że w dalszej kolejności rozważy podanie do sądu również "Gazety Wyborczej", która - jego zdaniem - intensywnie promuje książkę Tuszyńskiej, cytując bezkrytycznie kłamstwa o jego ojcu. Nie wyklucza też pozwu przeciw PAN, która w swojej bazie internetowej "powiela kłamstwa".

(e-teatr.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8659