Zmarł Jerry Bock
Data: 04-11-2010 o godz. 23:47:21
Temat: R.I.P


W Stanach Zjednoczonych zmarł w wieku 81 lat słynny amerykański kompozytor, współtwórca "Skrzypka na Dachu" Jerry Bock (23.11.1928 - 3.11.2010).

Bock zmarł w środę rano na zawał serca, w szpitalu w stanie Nowy Jork - potwierdził w czwartek prawnik zmarłego i przyjaciel rodziny Richard M. Ticktin.

Jerrold Lewis Bock urodził się w New Haven w stanie Connecticut. Zaczął uczyć się gry na pianinie w wieku 9 lat, ale - jak sam przyznawał - formalna nauka często go nudziła i wolał improwizować.

"Skrzypek na dachu", oparty na "Dziejach Tewjego Mleczarza", najbardziej znanej opowieści klasyka literatury jidysz Szolema Alejchema, powstał we współpracy z librecistą Josephem Steinem i Sheldonem Harnickiem, autorem tekstów piosenek. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

Harnick wspomina, że świetnie współpracowało mu się z Bockiem. Pracował z nim przez 13 lat.

W 1972 roku Bock, który pisał również piosenki dla dzieci, trafił do Hallu Sławy Autorów Piosenek. W tym roku zdobył nagrodę Emmy za piosenkę "A Fiddler Crab Am I" z widowiska "The Wonder Pets!".

Według Ticktina Bock był pracoholikiem. Napisał muzykę do wielu musicali, w tym do uhonorowanego nagrodą Pulitzera "Fiorello!", opartego na historii jednego z burmistrzów Nowego Jorku. Inne jego dzieła to m.in. "The Rothschilds", "Mr. Wonderful" i "She Loves Me".

Miał 82 lata.»

(wiadomosci24.pl/)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8658