Fani upamiętnią Mirosława Bregułę
Data: 01-11-2010 o godz. 00:05:00
Temat: Info


Obelisk upamiętniający Mirosława Bregułę (10.02.1964 w Świętochłowicach, - 2.11.2007 w Chorzowie) - współzałożyciela i lidera zespołu Universe - zostanie odsłonięty w Chorzowie, gdzie mieszkał zmarły przed trzema laty artysta. Z inicjatywą upamiętnienia Breguły wyszli jego fani, a ich pomysł wsparł miejscowy samorząd.

2 listopada przypada trzecia rocznica samobójczej śmierci Mirosława Breguły. Poświęcony mu obelisk, zaprojektowany w pracowni rzeźbiarza Jacka Kicińskiego, zostanie odsłonięty 6 listopada przy Placu Piastowskim w Chorzowie Starym.

Miejsce poświęcone pamięci muzyka zaprojektowano tak, by przypominało o przemijaniu - częstym motywie w piosenkach Breguły. Kompozycję tworzą dwa granitowe bloki, oddzielone szczeliną. Na jednym z nich jest cytat z jego piosenki: "Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój". Sąsiednia bryła jest ozdobiona gitarą wyrytą w granicie. W płytach wiodących do obelisku zostały odciśnięte coraz płytsze ślady stóp.

Na pomysł upamiętnienia Breguły jego fani wpadli krótko po śmierci artysty. 10 lutego 2008 r., podczas spotkania i koncertu z okazji rocznicy jego urodzin, zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie uhonorowania go tablicą pamiątkową. W listopadzie 2009 r. pomysł zaakceptowali chorzowscy radni.

Za obelisk zapłaciło miasto (20 tys. zł) i sami fani, którzy wpłacali pieniądze na specjalne konto; zorganizowali też koncert dobroczynny. Fundusz zasiliła również część dochodów z książki Marcina Sitko "Hej, Panie B.", będącej zbiorem wspomnień artystów o Bregule.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8648