Za 8 dni Chic Corea w Zabrzu
Data: 01-11-2010 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor Chick Corea (12.06.1941 Chelsea, Massachusetts) wystąpi w listopadzie w Zabrzu. Będzie to jedyny koncert artysty w Polsce - poinformował w piątek szef organizującego koncert bielskiego stowarzyszenia "Sztuka Teatr" Jerzy Batycki.

Corea wystąpi w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca 8 listopada. "Artysta zaprezentuje program w trzypłytowego albumu, który ukazał się w tym roku: +Chick Corea Solo Piano Improvisations Children's Songs+. To reedycja trzech solowych płyt: +Piano Improvisations vol.1+ z 1971 roku, +Piano Improvisations vol.1+ z 1972 roku, a także +Children`s Songs+ z 1983 roku" - powiedział Batycki.

Zabrzański występ poprzedzi kilka koncertów w Europie: we Francji, Hiszpanii, a także jeden w Danii. Ze Śląska artysta wróci do Stanów Zjednoczonych.

Chick Corea urodził się w czerwcu 1941 roku. Od lat sześćdziesiątych uważany za jedną z najważniejszych postaci jazzowej sceny, nie tylko amerykańskiej, ale i światowej. Jest uznawany obok Herbiego Hancocka i Keitha Jarretta za najlepszego jazzowego pianistę XX wieku. Ceniony jest również za to, że jako jeden z pierwszych wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych stając się wielkim pionierem fusion. W znacznym stopniu wpłynął na kształtowanie takich gatunków jak post-bop, jazz latynoski, free jazz czy jazz awangardowy.

Występował w zespole Milesa Davisa. Uczestniczył w nagraniu tak istotnych albumów jak "Filles De Kilimanjaro", "In a Silent Way", "Bitches Brew" czy "Miles Davis at the Fillmore". Występował między innymi także z Anthonym Braxtonem, Dave'm Hollandem, Stanem Getzem, Herbiem Hancockiem. Jest laureatem nagród muzycznych Grammy.

Corea wielokrotnie występował w Polsce; m.in. w ubiegłym roku zagrał przed publicznością w Bielsku-Białej. Wówczas towarzyszył mu wibrafonista Gary Burton.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8647