Crass. Historia
Data: 19-04-2010 o godz. 00:05:00
Temat: Książki


Książka " Crass. Historia " przygotowana przez wydawnictwo Jirafa Roja opowiada historię zespołu-legendy na scenie punk, twórców ruchu anarcho-punk, których charakterystyczny logotyp – wpisane w koło krzyże – jest znakiem rozpoznawczym dla wielu zbuntowanych ludzi na całym świecie.

Crass był zresztą nie tylko zespołem, lecz performancem artystycznym, a jednocześnie ważnym ośrodkiem opinii w latach 1977-1985. Finansowali i wspierali swoim autorytetem ruchy pacyfistyczne i anarchistyczne, zaangażowali się w działalność opozycyjną wymierzoną w rządy Margaret Thatcher , szczególnie w okresie wojny o Falklandy. Posunęli się nawet do zręcznego sfingowania nagrań fikcyjnej rozmowy pomiędzy Thatcher a Reaganem, która stała się wydarzeniem politycznym i medialnym, gdyż odsłaniała zakulisową politykę brytyjskiego rządu. Przez wiele lat żyli w komunie, na farmie Dial House, która stał się wzorem dla ruchu skłotersów. Organizowali festiwale wolnościowe.

Pozostawili też po sobie pokaźną dyskografię – własnych nagrań, a także płyt zaprzyjaźnionych zespołów wydawanych w wytwórni Crass Records .

Książka George'a Bergera, angielskiego dziennikarza i punkowego muzyka, przedstawia Crass "od kuchni". To przede wszystkim zapis wielu rozmów z muzykami, ich bardzo osobiste wspomnienia. Większość z nich nadal aktywnie działa czy to na scenie alternatywnej czy to w świecie artystycznym (wielu było absolwentami akademii sztuk pięknych), ale na lata spędzone pod szyldem Crass patrzą dziś z dystansu 25 lat.

Historia Crass jest w znacznie mniejszym stopniu nacechowana ideologią niż wspomnienia lidera grupy, Penny’ego Rimbauda, które po polsku ukazały się pt. "Zbuntowane życie" (w 2009 roku wyszło drugie wydanie). W słowach skierowanych specjalnie do polskiego czytelnika Berger pisze m.in.:
"W latach 80., w czasie największej popularności Crass, pracowałem w londyńskiej placówce Amnesty International. Dopiero gdy przybyło do nas kilku pracowników z Polski, zrozumiałem, co znaczą ideały, o które sam do tej pory walczyłem. Zrozumiałem, co punk oznaczał w niewolonej przez system Polsce, a jak inaczej rozumiany był w Londynie. (…) I mam nadzieję, że ta książka jeszcze bardziej rozbudzi w Was chęć kultywowania idei wolności i pokoju, które są w naszych sercach, m.in. dzięki Crass".

Tytuł: Crass. Historia (The Story Of Crass)
Autor: George Berger
Tłumaczenie: Marta Jachimowicz-Elliott, Michał Hałabura (Uszaty), Dominika Domczyk
ISBN: 978-83-61154-54-9
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2010 (Polska)
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 314
Waga: około 390 g
Cena: + - 34 zł

nnnw.pl
Jirafa Roja

------------------------------------------------------------

Na początku 2008 roku wydawnictwo Jirafa Roja opublikowało antologię opowiadań punkowych – głos buntu – "Punks not dead".

Utwory zamieszczone w antologii to pokłosie trwającego w 2007 roku konkursu na opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w punkowej scenerii.

"Punks not dead" to zbiór opowiadań autorów o zróżnicowanym dorobku, niejednokrotnie debiutantów. Zróżnicowany jest też ich poziom artystyczny. Łączy je bunt, odrzucenie tego, co nazywamy społecznym porządkiem. Bohaterowie nie mają ambicji, nie myślą o karierze, polityce, biznesie. Chcą tylko zachować tożsamość, a czasem i to nie, czasem konsekwentnie dążą do autodestrukcji. A w tle wydarzeń mamy ostre punkowe dźwięki i ciała splecione w tańcu pogo

W tomie znajdą się opowiadania następujących autorów: Piotr Stróżyński, Mateusz Antczak, Anna Czyrska, Michał Mądralki, Beata Kozłowska, Paweł Lowkain, Mariusz Błajet, Miłka O. Malzahn, Aneta Tymińska, Patryk Kępski, Bartosz Sztyma, Sergej Noir, Michał Adamczyk, a także premierowe opowiadanie Łukasza Gołębiewskiego, autora powieści "Xenna moja miłość" i "Melanże z Żyletką", z którego inicjatywy powstała antologia.

Wydawnictwo Jirafa Roja rozpoczęło działalność w 2004 r. i wydaje współczesną prozę polską i światową ( m.in. Ptakon Witolda Horwatha, Stracony weekend Charlesa Jacksona). W 2007 r. opublikowała 12 tytułów. Dwie główne serie wydawnictwa to "Zbuntowane książki" ("Melanże z Żyletką", "Xenna moja miłość" Łukasza Gołębiewskiego, "Zbuntowane życie" Penny’ego Rimbauda, "Souaczpark i klontfa alkajdy" Kuby Wichra) oraz publikacje naukowe wydawane pod szyldem "Biblioteka Myśli Społecznej" (m.in. O powstawaniu gatunków Karola Darwina, O naturze wojny Carla von Clausewitza). W ofercie wydawnictwa są także takie klasyki jak: Opowieści o duchach Aleksandra Dumasa, Elias Portolu noblistki Grazii Deleddy oraz Legendy Warszawskie Artura

Tytuł: Punks not dead. Wybór opowiadań
Autor: różni
ISBN: 978-83-89143-98-3
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2009
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 258
Waga: około 300 g
Cena: + - 25 zł

Jirafa Roja

------------------------------------------------------------

"Anarchiści" to opowieść snuta z więziennej celi przez uczestnika antyglobalistycznych wystąpień, mieszkańca skłotów, starego punkowca. To smutna, nihilistyczna spowiedź człowieka przegranego, który stracił juz młodzieńcze ideały, stracił też sens życia.

Fragment:

Cela aresztu. Na pryczy leży młody człowiek w czarnych spodniach i czarnej bluzie, bosy, twarz niemal całą ma zakrytą zmrożonym opakowanym mięsem - to Peter. Obok, na podłodze, z rękami zwieszonymi na kolanach, siedzi Mikołaj, ubrany w jeansy, podartą koszulę, na nogach kokneje. Nadgarstek ma przywiązany bandaną. Również widać po nim ślady walki. Wygląda na zmęczonego, ale też niespokojnego, tak jakby koniec walki był jeszcze przed nim, mimo niekorzystnego werdyktu (...)

Grzegorz Bartos - ur. 1976 - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz "Gazety Starachowickiej". Publikował m.in. w "Brulionie".

Tytuł: Anarchiści
Autor: Grzegorz Bartos
ISBN: 978-83-89143-85-3
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2007
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 62
Waga: około 50 g
Cena: + - 15 zł

Jirafa Roja

------------------------------------------------------------

Książka o zespole Włochaty nie jest tylko jubileuszową laurką z okazji dwudziestolecia zespołu. Znalazły sie tu teksty napisane specjalnie z myślą o tej publikacji, znalazła się tu pierwsza wyczerpująca historia zespołu, są też wywiady, pełna dyskografia, teksty wszystkich nagranych na płytach piosenek. Materiał uzupełniają liczne archiwalne zdjęcia, wiele z nich publikowanych po raz pierwszy. Włochaty zjednał sobie przez lata wierną publiczność - nie tylko swoją myzuką, ale także pozytywnym przekazem, w którym jest zarówno bunt przeciewko skostniałym strukturom państwowym, jak i nadzieja, że można żyć inaczej, można odnaleźć radość z życia w miłości, przyjaźni, samorealizacji, wierności młodzieńczym ideałom.

"Mam taką cichą, skrywaną gdzieś głęboko nadzieję, że pomogliśmy sobie nawzajem w tworzeniu lepszego świata. To dobra idea, jedna z wielu, a najlepsze idee przetrwają."
Włochaty Jeż

Tytuł: Włochaty - dopisac swoj wers…
Autor: Redakcja: Łukasz Gołębiewski, Malwina Markiewicz
ISBN: 978-83-89143-78-5
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2007
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 236
Waga: około 250 g
Cena: + - 20 zł

Jirafa Roja
Włochaty
Włochaty

------------------------------------------------------------

Największym atutem Xenny jest wiarygodność opisu uzyskana przez użycie prostego, kolokwialnego, a niekiedy wręcz slangowego języka. Gdy czytałem, wydawało mi się, że po prostu jestem wśród tych ludzi, że odurzam się wódka, prochami i punk-rockiem. Nie jest to jednak zabawa w młodzieżowy, subkulturowy folklor w stylu Masłowskiej. Powiedziałbym raczej, ze to polski Charles Bukowski.
(Witold Horwath, autor "Ekstradycji")

W "Xennie" jest i seks i alkohol, i punk rock, ale przede wszystkim wielka, niespełniona miłość. Ta książka ani na chwile nie zwalnia tempa, a świat w niej przedstawiony jest jakby znajomy, bliski naszemu pokoleniu.
(Pauluss, wokalista zespołu Włochaty )

Świat Łukasza Gołębiewskiego nie jest moim światem, ale nie jest też moim światem świat Charlesa Bukowskiego. A jeden i drugi magnetyzuje mnie, przyciąga, także, a może przede wszystkim tym, co jest w nim odrażające, brudne i złe. Sąsiaduje bowiem, ramię w ramie przy kontuarze, z tym, co krystalicznie czyste, piękne i dobre. Jak – i tu autor jest nad wyraz sugestywny – nieistniejąca dziewczyna nosząca imię na pamiątkę nieistniejącej punk rockowej grupy TZN Xenna.
(Krzysztof Masłoń, krytyk literacki)

Łukasz Gołębiewski , dziennikarz, krytyk literacki, przez ponad dziesięć lat związany z "Rzeczpospolitą". Redaktor i wydawca m.in. "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" i "Biblioteki Analiz", autor monografii "Rynek książki w Polsce", która do 2006 roku miała dziewięć wydań oraz tłumaczenia na niemiecki i angielski. Od zawsze związany ze sceną punk, uczestnik punk-rockowych zlotów i festiwali w wielu krajach, przed laty grał na perkusji w garażowych zespołach, o których nikt już nie pamięta (np. Grzyby Goebbelsa), w punkowym środowisku znany pod ksywką "Disorder".
"Xenna" to debiut powieściowy autora, wcześniej publikował w prasie literackiej i w zbiorach opowiadań, wydawanych zazwyczaj pod różnymi pseudonimami. Obecnie pracuje nad ksiązką poświęcona Meksykowi, który w ostatnich latach wielokrotnie odwiedzał, przejeżdżając kilkanaście tysięcy kilometrów. Tytuł powieści pochodzi od nazwy działającej w latach 1981-1987 legendarnej warszawskiej grupy punk-rockowej TZN Xenna .

Tytuł: Xenna moja miłość
Autor: Łukasz Gołębiewski
ISBN: 978-83-89143-72-3
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2007
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 310
Waga: około 380 g
Cena: + - 24 zł

Jirafa Roja

------------------------------------------------------------

Penny Rimbaud (J. J. Ratter) był twórcą legendarnej grupy CRASS , która zapoczątkowała ruch anarcho-punkowy. W drugiej połowie lat 60. założył komunę anarchistyczną. "Zbuntowane życie" to wspomnienia Rimbauda , historia grupy CRASS, opowieść o śmierci przyjaciela – Willy’ego Hope’a, a także swoisty manifest anarchistyczny.

"Kiedy usłyszałem The Exploited chciałem zniszczyć zastany "porządek", byłem bliski zniszczenia też siebie. Kiedy przemówił do mnie Penny i CRASS, zacząłem tworzyć własny, ułożony przez NAS mikro świat. To było jak zawał serca, jak tsunami, które zmiata wszystko i pozwala odżyć już w innej rzeczywistości, ale na nowo. Układać GO po swojemu to znaczy na tyle, na ile się da, tu i teraz i bez bezustannych kompromisów. CRASS okazał się zaczynem całej pozytywnej strony punk rocka. Okazał się początkiem wielkiego poruszenia – ruchu, który trwa do dzisiaj i nie wiemy nawet jak wielkie poczynił zmiany w samoświadomości nie tylko mieszkańców Europy. Wielkie słowa o całkiem "przyziemnych" sprawach, albo raczej nie dopuszczanych do głosu z wielkiej litery, takie jak miłość, dobro, sprawiedliwość, uczucia. CRASS pokazuje drapieżną stronę rzeczywistości z jaką się zderzamy. Mówiąc nie zawsze łatwym językiem, wyzwala dokładnie to, od czego nie możemy uciec – przypomina o ponadczasowych wartościach, o ideach, których nie sposób zniszczyć. I tak jak morze jest ostatnim wolnym miejscem na Ziemi, tak CRASS będzie zawsze symbolem, ba – pomnikiem – wolnej, nieskrępowanej myśli, choćby nie zawsze było nam z nimi po drodze." -
(Pauluss, wokalista zespołu Włochaty)

Tytuł: Zbuntowane życie (Shibboleth - my revolting life)
Autor: Penny Rimbaud (Jeremy John Ratter)
Tłumaczenie: Krystyna Biernacka
ISBN: 83-89143-58-5
Wydawnictwo: Jirafa Roja
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 308
Waga: około 300 g
Cena: + - 27 zł

Penny Rimbaud
Jirafa Roja

Serdecznie Dziękuję Pani Hannie Kukwie

------------------------------------------------------------


UWAGA!

Wszystkie książki zostały wznowione w 2011 roku!!!!

------------------------------------------------------------





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=8014