Vein we Wrocławiu
Data: 11-02-2010 o godz. 00:08:12
Temat: Koncerty


VEIN to jazzowe trio ze Szwajcarii wykorzystujące fortepian, kontrabas i perkusję. Twórczość muzyków inspirowana jest tradycją, ale nie brakuje tu nowatorskich pomysłów i eksperymentów choćby z elektroniką

Trio tworzy dwóch braci, Florian i Michael Arbenz oraz Thomas Lähns.

Michael Arbenz, w ciągu kilku ostatnich lat, działał jako lider wielu zespołów, koncertując i nagrywając w kilku krajach Europy. Spośród uznanych na świecie muzyków, z jakimi dane było mu współpracować znaleźli się m.in: Greg Osby, Wolfgang Puschnig, Glenn Ferris, Muneer B. Fennell, Kent Carter, Matthieu Michel czy Marc Johnson. Dał się również poznać jako muzyk klasyczny, grając z Pierrem Boulezem, Paulem Sacherem, Jürgiem Wyttenbachem, Ensemble Contrechamps czy Hansem Zehnderem.

Mając 13 lat, Thomas Lähns zaczął pobierać lekcje gry na basie u Tibora Elekesa. W 2001 roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Bazylei, gdzie doskonalił grę na kontrabasie pod okiem Wolfganga Güttlera i Botonda Kostyaka. Jako muzyk jazzowy grał ze znanymi artystami takimi jak Greg Osby, Glenn Ferris czy Wolfgang Puschnig. Jako klasyk pracował w orkiestrach prowadzonych przez takie sławy jak Heinz Hollinger czy Peter Eötvös.

Florian Arbenz koncertował i nagrywał z Kirkiem Lightseyem, Gregiem Osbym, Glennem Ferrisem, Wolfgangiem Puschnigiem, Bennie`m Maupinem, Matthieu Michelem czy Claudio Pontiggia. W przestrzeni muzyki klasycznej pracował jako perkusista na licznych festiwalach z Heinzem Holligerem, Kentem Nagano i Paulem Sacherem. Występował też na solowych koncertach w Europie i w Południowej Ameryce. W 2000 roku otrzymał Europejską Nagrodę Kultury za zaangażowanie w jazz i muzykę klasyczną.

11.02.2010, godzina 20:00 - Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

bilety: 20 / 25 pl

(gazeta wyborcza wrocław)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=7795