Odcinanie piratów od Sieci...
Data: 11-09-2009 o godz. 00:00:00
Temat: Info


Brytyjscy wykonawcy muzyczni, kompozytorzy i producenci nagraniowi zgodnie opowiadają się przeciw rządowym propozycjom odcinania od Internetu użytkowników przyłapanych na piractwie. Ed O'Brien, gitarzysta popularnej grupy Radiohead mówi wprost, że takie rozwiązanie zapoczątkuje wojnę, której strona rządowa nigdy nie wygra.

"Nie chcemy robić sobie wrogów wśród fanów" - dodaje cytowany przez serwis BBC News perkusista grupy Blur, Dave Rowntree.

"Sensownie jest podjąć próbę finansowego wykorzystania internetowej wymiany plików, która jest dowodem znacznego zainteresowania muzyką". Jednoznaczne określenie winowajców, wymieniających się plikami przez Sieć i udowodnienie, że były to pliki z materiałami objętymi ochroną prawnoautorską, byłoby bardzo trudne - przestrzega muzyk.

Muzyków Blur i Radiohead popiera wokalista i słynny lewicowiec Billy Bragg. Jak tłumaczy, propozycje blokowania dostępu do Internetu za aktywne używanie programów P2P mogą spowodować, że ludzie stracą zainteresowanie słuchaniem muzyki. To wystarczający powód do niepokoju, zwłaszcza w czasach dużej konkurencji i walki o uwagę słuchacza - przekonuje Bragg.

Podobnego zdania jest szef Brytyjskiej Akademii Twórców i Kompozytorów, Patrick Rackow, choć może wypowiada je w nieco łagodniejszej formie. Rackow sądzi bowiem, że takie sankcje, jak odcinanie od Internetu tylko zezłoszczą użytkowników i wcale nie zachęcą ich do korzystania z legalnych źródeł.

Brytyjska branża rozrywkowa od kilku miesięcy przekonuje tamtejszy rząd do wprowadzenia podobnych przepisów, które forsowane są w parlamencie francuskim, a przewidują wprowadzenie zasady "trzech ostrzeżeń" (piraci-recydywiści mieliby zgodnie z nią być odcinani od Internetu).

Blokowanie dostępu do Internetu ma być jedną z sześciu sankcji grożących za piractwo.

(PC World)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=7236