U brzegów jazzu
Data: 05-11-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Książki


Książka ta nie ma charakteru ani formy podręcznika, leksykonu lub jakiegokolwiek vademecum w sprawach jazzu. Ma charakter eseju wypełnionego rozważaniami, zawierającego nieco informacji i dużo zupełnie osobistych impresji. Jest pochyleniem się nad problemem.

Zagadnienie rozlewa się szeroko, obejmuje obszar ogromny, omywa różne dziedziny współczesnej kultury, wiąże się nierozerwalnie z codziennością - tak jak obyczaj i sztuka przenikają się we współczesności ze zjawiskiem trudnym i socjologicznie mało zbadanym, a zwanym na co dzień życiem rozrywkowym. Czy książka ta odpowie generalnie na pytanie: co to jest jazz? Chyba nie, chociaż jej ambicją jest zawarcie i przekazanie czytelnikowi pewnego kompendium. Powstaje jednak zagadnienie, czy w ogóle można na takie pytanie odpowiedzieć.
Leopold Tyrmand

Tablica pamiątkowa dla Leopolda Tyrmanda

Na tablicy, która zawisła na gmachu dawnej siedziby YMCA, napisano: „Tu mieszkał w latach 1946-1955 Leopold Tyrmand, pisarz, publicysta, popularyzator i miłośnik jazzu, Warszawiak”.

Odsłonięcie tablicy pisarza było pierwszym punktem programu rozpoczynającego się w czwartek festiwalu „Niewinni czarodzieje. Tyrmand, Komeda, Polański”. Wydarzenia muzyczne, literackie i teatralne tego festiwalu mają przypomnieć atmosferę życia kulturalnego w Warszawie po Październiku’56 roku, kiedy miasto zachłystywało się nowo zdobytą wolnością, tłamszoną do tamtej pory przez stalinizm.

Leopold Tyrmand (ur. 16 maja 1920 r. w Warszawie), pisarz i publicysta. Był jednym z najważniejszych popularyzatorów jazzu w Polsce. W latach 50. stał się liderem powstającego ruchu jazzowego w Polsce, organizował festiwale i koncerty, Jazz stał się wówczas symbolem buntu wobec socjalistycznej szarzyzny. W 1965 roku na stałe wyjechał z Polski. Zmarł 19 marca 1985 r. w Ford Myers na Florydzie.

Tytuł: U brzegów jazzu
Autor: Leopold Tyrmand
ISBN: 978-83-61297-04-8
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2008
Format: 155x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 232
Waga: około 400 g
Cena: + - 36 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej




"Zły Tyrmand" Mariusza Urbanka to swoisty rewers słynnego "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda , legendy polskiego jazzu, socjalistycznego playboya, enfant terrible swingujących lat pięćdziesiątych PRL. Człowieka, który dla części swego środowiska był moralnym drogowskazem, jednym z niewielu, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem, dla reszty tylko niepoważnym bikiniarzem.

O Tyrmandzie (pseud. Jan Andrzej Stanisław Kowalski) (16.05.1920 w Warszawie - 19.03.1985 w Fort Myers na Florydzie) opowiadali autorowi ludzie, którzy wcześniej sami zostali sportretowani na łamach Dziennika i innych książek Leopolda Tyrmanda, wśród nich wielu takich, których nie ma już wśród nas: Agnieszka Osiecka, Irena Szymańska, Stefan Kisielewski, Zygmunt Kałużyński, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński i Jan Józef Szczepański. W książce opisują swe spotkania z Tyrmandem ludzie, którzy byli pierwowzorami bohaterów najgłośniejszej powieści łotrzykowskiej PRL – Zły , oraz Bogna, legendarna polska Lolita z Dziennika 1954.

Tytuł: Zły Tyrmand
Autor: Mariusz Urbanek
ISBN: 978-83-244-0042-3
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2007
Format: 160x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 284
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł










Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5960