Clapton. Autobiografia
Data: 01-11-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Książki


Eric Clapton (30.03.1945 Ripley, Surrey, Anglia) gra na gitarze od siedemnastego roku życia, zatem już blisko pół wieku. Zrewolucjonizował grę na tym instrumencie, dodając jej emocji, nastroju i estetyki. Jeszcze zanim ukończył trzydziesty rok życia, ze względu na wirtuozerię określano go mianem "Bóg"...Autobiografia Claptona to przejmujące i szczere wyznania człowieka, który dostał od losu talent muzyczny, ale długo szarpał się z życiem. Muzyk z niezwykłą otwartością i bez upiększeń opisuje swoje trudne dzieciństwo, inicjację seksualną, początki kariery, pogrążanie się w piekle nałogu i walkę z uzależnieniem, rozlicza się z przeszłością i wspomina najbardziej bolesne doświadczenia. Odsłania przed fanami kulisy powstawania najwspanialszych utworów, takich jak Layla , Wonderful Tonight , Tears In Heaven , i tłumaczy się z niektórych decyzji. Kończy opowieść jako silny, dojrzały mężczyzna, który spełnił się jako muzyk i jako człowiek.

W tej książce jest wszystko: odkrywanie muzyki, radość z grania, alkohol, narkotyki, piękne kobiety, długie trasy, zdrady i koszmar odwyku. Cały ten rock & roll

Oto fragment:

W latach wczesnego dzieciństwa, kiedy miałem jakieś sześć albo siedem lat, nabrałem przekonania, że coś jest ze mną nie tak. Może dlatego, ludzie mówili o mnie w mojej obecności tak, jakby nie było mnie w pokoju. Mieszkaliśmy na peryferiach miejscowości Ripley w hrabstwie Surrey, przy ulicy Green 1. Dom stanowił część dawnego przytułku dla ubogich i był podzielony na cztery pomieszczenia: dwie ciasne sypialnie na piętrze oraz kuchnię i niewielki pokoik od frontu na parterze. Toaleta znajdowała się na zewnątrz, w budzie z blachy falistej, stojącej na tyłach ogrodu. Nie mieliśmy wanny, a jedynie cynkową balię, która wisiała na drzwiach prowadzących do ogrodu. Nie przypominam sobie. żebym kiedykolwiek z niej korzystał (...)

Tytuł: Clapton. Autobiografia (Clapton. The Autobiography)
Autor: Eric Clapton
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 978-83-245-8665-3
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda + opaska
Stron: 280
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

polskieradio.pl
blues.com.pl-forum
Dla uzupełnienia wiedzy polecam również:

Życie Claptona , jego dzieciństwo i młodość, gdy wychowywał się w domu dziadków, bez matki i ojca: drogi jego muzycznej kariery, od amatorskiej grupy "The Roosters" po wspólne nagrania z innymi sławnymi wykonawcami rocka i bluesa: jego walka z nałogami i poszukiwanie miłości; gra na gitarze i tworzenie muzyki, która zawsze była dla niego najważniejsza - o tym w pierwszej w języku polskim biografii artysty wyjątkowego.

Zdzisław Pająk , ur. 28.10.1948 w Zamościu, jest dziennikarzem od 40 lat związanym z Polskim Radiem w Bydgoszczy (Polskie Radio "Pomorza i Kujaw"), autor audycji o rocku i bluesie ("Muzyczne monografie", "5 Dekad Rock & Rolla", i inne), pisuje o muzyce: "BIK", "Twój Blues", "Twoja Muza", "Opcje", "Jazz Forum".
Autor pierwszej w Polsce biografii Erika Burdona, wokalisty legendarnego zespołu The Animals Eric Burdon. Feniks rocka , 1998).. Kilka lat zbierał materiały także dźwiękowe i wizyjne o Claptonie, którego zrobił bohaterem swojej drugiej książki... Jeśli to sprawi, że ktoś sięgnie po muzykę Claptona, to najważniejszy cel zostanie osiągnięty...

Powtórzę to jeszcze raz. Takie książki (Eric Burdon, Eric Clapton) może napisać tylko wielki fan muzyki (w ogóle). Trzeba mieć niesamowitą wiedzę, aby stworzyć takie DZIEŁA. Czyta się je jednym tchem. Wielki pokłon dla Pana Zdzisława. Gratuluję po raz drugi. Czekam na następne cudeńka. Taką wiedzą, po prostu trzeba się podzielić.... Polak potrafi!

Tytuł: Eric Clapton. Pielgrzym rocka
Autor: Zdzisław Pająk
ISBN: 978-83-88-219-28-3
Wydawnictwo: Urbański
Rok wydania: 2008
Format: 170x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 472
Waga: około 700 g
Cena: + - 59 zł

clapton.pl
mmbydgoszcz.pl
Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=5939