(z)Dezerterują do Londynu
Data: 05-04-2008 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Koncert zespołu Dezerter oraz supportujacego bandu Non Profit, odbedzie sie w Londynie 13 kwietnia 2008.

Na Camden w klubie: The Underwold 174 Camden High Street London NW1 0NE,

Bilety na koncert w cenie 13 £ przedsprzedaż są dostępne On-line : www.ticketweb.co.uk
Sprzedaż detaliczna dostępna jest w Oficjalnych Punktach Buch-a a takze w klubie The Underworld W dniu koncertu bilety beda w cenie 15 £

Bio:

Zespół Dezerter powstał w maju 1981 w Warszawie. Pierwszy skład zespołu to: Robert „Robal” Matera - gitara, voc., muzyka; Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty i Darek „Stepa” Stepnowski - bas. Po pewnym czasie dołączył Darek „Skandal” Hajn (wziął na siebie funkcję frontmana). Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi). Swój debiut koncertowy mieli na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 przemianował się na DEZERTER. W 1982 roku zespół pod nową nazwą udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja).

Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: „Ku przyszłości” (4 utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). Trudności z wydawaniem płyt skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety: „Jeszcze żywy człowiek” (koncertówka z Jarocina 1984) i „Izolacja” (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich). W 1984 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995). Zespół pomimo trudności postanowił dalej działać. Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal. W 1985 roku ukazały się dwie składankowe płyty: „Fala”, na której obok m.in. utworów Siekiery, Kryzysu czy Izraela, znalazły się też dwa utwory Dezertera: „Nie ma zagrożenia” i „Plakat” oraz „Jak punk to punk”, na której znalazły się piosenki „Nie ma nas” i „Uległość”.

Rok 1987 przyniósł zespołowi występ w Jarocinie i wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty „Underground Out Of Poland”. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy - Maćka Chmiela - w 1987 roku został wydany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”.

Rok 1989, to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji). Po serii koncertów (m.in. Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia, Japonia), w 1992 roku QQryQ Productions wydało na winylu album „Blasfemia” . Następne wydawnictwo to „Jak powstrzymałem III wojnę światową” (1993) z archiwalnymi nagraniami Dezertera (np. z koncert z Jarocina '84). W 1993 po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz „Zyziek” Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album „Ile procent duszy?”.

W 1994 roku powstał film o grupie: „Dezerter - nie ma zagrożenia” (zrealizowany przez Pawła Konnaka). W tym samym czasie Dezerter brał udział w realizacji programu Alternativi (współproducentem programu była Fundacja Brulion). Kolejna płyta zespołu: „Deuter” (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter z wokalem Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego, lidera tej formacji. Na basie zagrał Tony von Kinsky (zrezygnował z grania w zespole w 1999 roku, obecnie został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego). Kolejne albumy to: „Mam kły mam pazury” (1996, nawiązujący tytułem do pisma Frontu Wyzwolenia Zwierząt) i „Ziemia jest płaska” (1997) oraz „Decydujące starcie” (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski, gościnnie na wiolonczeli zagrał Bolek Błaszczyk.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ z zespołami Conflict i Subhumans w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Warto też wspomnieć o koncercie w Krakowie z Dead Kennedys i Chumbawambą. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu.

Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z Moskwą, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. Dezerter zagrał tam obok m.in. KSU, Armii i Kultu. Po jesiennych koncertach zespół postanowił ograniczyć działania koncertowe i zająć się przygotowaniami do nagrania płyty. Próby i spotkania odbywały się w sali prób na Szmulkach w Warszawie. Dezerter wszedł do studia pod koniec maja 2004 - a tuż przed wakacjami ukazała się płyta: „Nielegalny zabójca czasu”. Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim, grający również w zespole Hey. Znajdziemy na niej 14 utworów, dołączono też teledysk. Produkcją i organizacją nagrań zajął się sam zespół. Album był promowany jesienną trasą koncertową, na której gościem specjalnym był zespół Akurat. Drugą część trasy zespół zagrał wiosną 2005.

W kwietniu 2005 ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami.

W grudniu 2005 Dezerter wystąpił jako gwiazda na finale przeglądu „Młode Wilki Rebelia 2005”, organizowanym przez warszawski klub Stodoła. Jednym z jurorów przeglądu był Robert Matera.

Wiosną 2006 zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album „Punk’s Not Jazz”, na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane jest z 25. urodzinami zespołu, które przypadły w maju 2006. W lipcu Dezerter wystąpił na festiwalu Rock For People w Czechach, a jesienią zagrał kolejną trasę po Polsce oraz odwiedził Londyn. Wiosną 2007 zagrał kilka koncertów w Polsce, a latem wystąpił jako gość zespołu Hey na festiwalu w Jarocinie oraz na OFF Festivalu w Mysłowicach.

Początek roku 2008 to praca nad nowymi kompozycjami i przygotowania do wiosennej trasy koncertowej, w ramach której zespół powróci do Londynu, a także po raz pierwszy zawita do Edynburga. Podczas części koncertów zespołowi towarzyszyć będą Specjalne Projekcje Aktywne – Cinemanual. Start 7 marca w Gdyni!

Skład zespołu:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas

www.dezerter.art.pl www.buch.co.uk





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=4897