Abyssinians w Proximie
Data: 03-10-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Do Polski przyjedzie legenda Ruchu Rastafari - zespół Abyssinians, wystąpi w warszawskim klubie Proxima.

Będzie to druga wielka gwiazda reggae występująca tego wieczoru na deskach Proximy. Nadarza się więc niepowtarzalna okazja obejrzenia dwóch fenomenalnych występów: Black Uhuru z Michaelem Rose oraz wspomnianych wyżej Abyssinians. Śmiało możemy powiedzieć, że zapowiada się jeden z najważniejszych koncertów reggae na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Bilety na imprezę kosztują 79 zł i 89 zł.

Założycielem tego tria wokalnego był Bernard Collins (aka JAH Satta) i śpiewający w chórkach bracia Linford i Donald Manning. Trzeci brat Carltona również śpiewający w zespole znany jest ze współpracy z Carlton and The Shoes. Obie grupy wydały nawet wspólnego singla z piosenką "Sweet Feeling" firmując go nazwą The Abyssinians. Zespół The Abyssinians zaczął swoją obecność wydanym w 1969 roku singlem Satta Massa Gana nagranym w Studio One. Gościnnie występował, grający na gitarze basowej, leader The Heptones Leroy Sibbles oraz niegdyś występujący w The Gaylads gitarzysta, B. B. Seaton. Utwór ten stał się klasykiem muzyki reggae o niedwuznacznym przesłaniu i do dnia dzisiejszego pozostaje na czele profetycznego nurtu twórczości Rasta, dotyczącego powrotu do Ziemi Obiecanej (Satta Massa Gana). Po tak imponującym debiucie zespół wydał całą kolekcję prawdziwie rewelacyjnych płyt, jak na przykład wydane przez Studio One: Declaration of Rights, Let My Days Be Long czy Poor Jason White, które później ukazały się w ich własnej wytworni Clinch, założonym po ich pełnym goryczy odejściu ze Studia One, należącego do bardzo zasłużonego i kontrowersyjnego producenta Clementa S. Dodda ("Sir Coxsone").

W 1972 roku rozpoczęli współpracę z producentem Lloydem Daleyem znanym również jako "The Origmal Matador". Najważniejszym wydawnictwem z tego okresu było nawiązanie do tematu Satta Massa Gana na Yim Mas Gan, którego tekst zaśpiewali po amharsku. W 1975 ich producentem został, poważnie myślący o wydaniu im longpleya, Geoffrey Chung. Z tych wczesnych sesji przezeń realizowanych datuje się klasyczny już dziś singel Tenayistilin Wandimae, któremu udało się przebić na brytyjskie listy przebojów, co wyraźnie umocniło pozycję zespołu. Stśd też reszta nagrań z tej sesji pojawiła się na wydanym 18 miesięcy później na niezwykłej płycie "Forward to Zion". Od tamtej pory zespół nagrał kilka albumów, które na stałę weszły do kanonu muzyki reggae, m.in. "Forward" i "Reunion". Ich ostatni pełnowymiarowy krążek to "Tree of Satta" nagrany w 2003, firmowany jako The Abyssinians & Friends.

(Proximus)





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=4229