Dhafer Youssef w Katowicach
Data: 20-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


W maju do Katowic na jeden koncert przyjedzie Dhafer Youssef. Wystąpi w klubie Hipnoza. Koncert będzie promował jego najnowszy album "Divine Shadows".

Dhafer Youssef urodził się w 1967 roku w Teboulba, w Tunezji. Zaczął śpiewać mając 5 lat, jednak jego rodziców nie było stać na lekcje muzyki. Pierwszy instrument Dhafer zrobił sam z elementów, jakie udało mu się znaleźć. Uczył się grać słuchając muzyki z radia.

Pewnego dnia jego przyjaciel przywiózł ze sobą gitarę elektryczną, którą zdecydował się pożyczyć na kilka dni, "dni kiedy nie spałem czas był zbyt cenny, tylko grałem" - wspomina artysta. Na pierwszy instrument zarobił grając i śpiewając na weselach. Gdy miał 19 lat pojechał do Wiednia, gdzie rozpoczął naukę muzyki. W tym czasie aby się utrzymać zarabiał myjąc okna, naczynia czy udając włoskiego lokaja.

Wreszcie trafiła mu się niepowtarzalna szansa, w klubie Porgy and Bess otrzymał carte blanche, raz w miesiącu mógł zaprosić do realizacji nowego projektu dowolnych muzyków, w tym czasie współpracował z m.in. Ivą Bittova, Peterem Herbertem, Renaudem Garcią Fonsem and Christianem Muthspielem.

Na krótko wrócił do Afryki, następnie do Paryża i Nowego Jorku. Tam powstała jego kolejna płyta, nagrana z Dieterem Ilgiem, Markusem Stockhausenem i Dougiem Wimbishem. Wydarzenia 11 września i nieprzychylny śniadym mieszkańcom Nowy Jork zmusiły go do powrotu do Paryża. Rozpoczął kolejne eksperymenty na nu-jazzowej scenie, współpracując ze skandynawskimi muzykami m.in. z Nilsem Petterem Molvaerem, który zaprosił go do współpracy przy nagrywaniu albumu Anneli Drecker.

Dhafer Youssef wydał cztery albumy: "Malak", "Electric Sufi", "Digital Phrophecy", "Divine Shadows".

Szczegóły koncertu:

Katowice, Jazz Club Hipnoza, pl. Sejmu Śl. 2
25 maja 2007, godz. 20

Dhafer Youssef - oud
Jatinder Thakur - tabla

Kwartet smyczkowy:
Joanna White
Melissa Coleman
Petra Ackermann
Ivana Petrova

(Kotowice)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3609