James Carter w Szczecinie
Data: 20-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


James Carter Organ Trio zagra w Szczecinie 11 maja. W tej chwili artysta nie ma zaplanowanych kolejnych występów w Polsce.

James Carter urodził się w Detroit w 1969 roku. Grę na saksofonie rozpoczął w wieku 11 lat, a pierwszych nagrań dokonał mając 17 lat. W młodości grał w formacjach kierowanych przez słynnych liderów: Wyntona Marsalisa (Lincoln Center Jazz Orchestra) i Lestera Bowie (New York Organ Ensemble). Postaci te pozostaną symboliczne dla całej kariery Cartera. Z jednej strony mówią o ogromnym szacunku dla wykształcenia i tradycji (W. Marsalis), a z drugiej o potrzebie przekraczania granic (L. Bowie).

Pierwsza autorska płyta Cartetra to "JC on The Set" z 1993 roku. Jego kolejny krążek ("Jurassic Classics",1994) wprowadził Cartera na listę notowań Top Jazz Albums. Wyczyn ten powtórzyły kolejne albumy:: "The Real Quiet Storm"

(1995), "Conversin' With The Elders" (1996), "In Carterian Fashion" (1998) oraz "Chasin' The Gypsy" (2000).

Carter uchodzi za jednego z najwybitniejszych amerykańskich jazzmanów młodego pokolenia. W ostatnich latach (2004 - 2006) corocznie wybierany jest nr 1 na świecie w kategorii saksofon barytonowy w dorocznej edycji najbardziej prestiżowego zestawienia w świecie jazzu - plebiscycie magazynu Down Beat. Lider własnych zespołów, autor wielu wysoko cenionych płyt. Współpracował z wieloma największymi współczesnego jazzu, w tym gronie znaleźli się m.in. Herbie Hancock, Marcus Miller, Julius Hemphill, Ronald Shannon Jackson, Charles Mingus Big Band, Aretha Franklin, David Murray, Sonny Rollins, Art Ensemble of Chicago oraz ze słynną sopranistką Kathleen Battle.

Carter ma też w karierze epizod aktorski - w słynnym filmie Roberta Altmana "Kansas City" zagrał legendarnego saksofonistę Bena Webstera.

Szczecin, Opera na Zamku
11 maja 2007, godz. 20

James Carter Organ Trio:
James Carter - saksofony
Gerard Gibbs - organy Hammonda
Leonard King - perkusja

(Concerts.pl)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3607