Nagrody muzyczne im. Jana Kiepury
Data: 19-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Info


Teatralne nagrody muzyczne im. Jana Kiepury będą przyznawane artystom, reżyserom i dyrygentom teatrów muzycznych, aby popularyzować reprezentowane przez nich dziedziny sztuki – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Dzięki tym nagrodom gwiazdy teatrów muzycznych mają szanse zaistnieć w powszechnej świadomości – tłumaczył pomysłodawca nagród, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego (MTM) Operetka, Włodzimierz Izban.

Kandydatów do nagrody wytypują dyrektorzy i rady artystyczne teatrów muzycznych. Laureatów wybierze jury, w skład którego wejdą śpiewacy operowi i operetkowi, dyrygenci, reżyserzy oraz dyrektorzy teatrów muzycznych.

Nagrody będą przyznawane w kilku kategoriach: najlepszy spektakl, śpiewak, śpiewaczka, debiutant, reżyser, dyrygent i tancerz. Będzie też nagroda specjalna za całokształt twórczości artystycznej. Zostanie ona wręczona po raz pierwszy 1 lipca 2007 r. w Operze Leśnej w Sopocie.

Laureaci nagród otrzymają dyplom oraz statuetkę przedstawiającą Jana Kiepurę w charakterystycznej pozie, „którą zniewalał kobiety” – jak to określił jej projektant, artysta plastyk, Andrzej Pągowski.

Podkreślając potrzebę popularyzowania sztuki wysokiej, pomysłodawcy nagród Jana Kiepury przedstawili wyniki sondażu na temat uczestnictwa Polaków w kulturze. W marcu 2007 r., na zlecenie MTM Operetka, TNS OBOP przeprowadził je na ponad tysiącu Polaków.

Respondenci pytani, czym powinien się interesować ktoś, kogo można nazwać „człowiekiem kulturalnym”, najczęściej mówili o sztuce (69 proc.). Dopiero po niej wymieniano wydarzenia bieżące (52 proc.), nauki humanistyczne (44 proc.), politykę (31 proc.) i inne tematy.

Jednocześnie ponad połowa badanych osób przyznała, że przez ostatni rok nie odwiedziła żadnego z miejsc, gdzie można się bezpośrednio zetknąć z kulturą. Zaledwie po 3 proc. było w tym okresie w operze (operetce) lub filharmonii. Galerię sztuki odwiedziło 5 proc. badanych, a muzeum i teatr – odpowiednio 11 i 12 proc. Najpopularniejsze okazało się kino, które przyciągnęło 37 proc. badanych.

Autorzy sondażu sprawdzali też, jaki artysta – zdaniem Polaków – reprezentuje najwyższy poziom artystyczny. Najczęściej wskazywano Marylę Rodowicz i Krzysztofa Krawczyka. Po nich najlepiej oceniano Zbigniewa Wodeckiego. Edyta Górniak i Jan Kiepura uplasowali się w rankingu niewiele wyżej niż np. Kayah i Doda.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3604