MELVIN TAYLOR Band w Polsce
Data: 17-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Zapraszamy na niezwykłą trasę koncertową jednego z najpoważniejszych artystów bluesowych rodem z Chicago - MELVIN TAYLORBLUES BAND.
Melvin Taylor - guit , voc
Pablo Groover - bass (grał z Hiram Bullock, Dean Brown, Frank Gambale)
Krzysztof Zawadzki - dr

Koncert warszawski będzie miał miejsce w sobotę, 21 kwietnia w Fabryce Trzciny.

Zamieszkały w Chicago gitarzysta Melvin Taylor jest fenomenalnie uzdolniony i to w wielu wymiarach: potrafi zagrać jazzowo, ale w ostatnich latach serią nagrań dla bluesowej wytwórni Evidence Music, dał się poznać jako artysta bluesowy. Niektórzy uważają go za najbardziej wyrazistego gitarzystę od czasów Steviego Ray'a Vaughana.
Jako nastolatek przystąpił do zespołu The Transistors prowadzonej przez swojego przyszłego teścia, z którym grał po klubach popularną w latach 70. muzykę, co pozwalało przeżyć, ale nie dawało satysfakcji.

Już wcześniej w szkole nauczył się, że jest takim trochę stojącym z boku dziwakiem, bo słucha innych płyt niż reszta klasy. Po zakończeniu tego epizodu na początku lat 80. wrócił do grania bluesa na chicagowskiej West Side. Tam nastąpił gwałtowny zwrot w jego karierze, bo wypatrzył go sławny pianista Joe Willie „Pinetop” Perkins, który właśnie odszedł z zespołu Muddy'ego i szukał gitarzysty na tournee po Europie. Taylor jeździł z nim przez rok i tak przypadł do gustu europejskim managerom, że zaprosili go na kolejną serię występów z europejską sekcją rytmiczną, a po dłuższej współpracy także ze swoim własnym zespołem. W drugiej połowie lat 80. robił już regularne tury po klubach Europy zachodniej w towarzystwie byłych członków grupy The Transistors, dzieląc sceny z takimi gwiazdami jak: B.B. King, Buddy Guy, Santana, George Benson i Canned Heat.

Jego dorobek nagraniowy obejmuje dwa wydawnictwa europejskie: „Blues On The Run” z roku 1982 i „Melvin Taylor Plays the Blues For You” z roku 1984. Pierwsza jego płyta nagrana w USA ujrzała światło dzienne w latach 90. - „Melvin Taylor and The Slack Band”. Później pojawił się album „Dirty Pool”. Oba wyprodukowane zostały przez posiadacza Grammy, Johna Snydera. Rok 2000 przyniósł ozdobiony wyrazistą okładką i prezentujący funkowe brzmienie „Bang The Bell”. Na płycie „Rendezvous With The Blues” nagranej w 2002 Taylor połączył siły ze swoim dawnym kompanem i współpracownikiem - Luckym Petersonem, który gra na hammondzie, keyboardach i gitarze; oraz z gitarzystą zespołu Indigenous - Mato Nanji.

Oprócz produkcji firmowanych własnym nazwiskiem Taylor pojawił się na antologii Alligatora „The New Bluesbloods” oraz na płytach Lucky'ego Petersona „Ridin” i Eddiego Shawa „Movin' And Groovin' Man”. Parokrotnie brał już udział w Chicago Blues Festival.

W kwietniu tego roku Melvin Taylor po raz pierwszy przybywa do Polski

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3600