Kosheen zagra 3 koncerty
Data: 11-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Brytyjska grupa Kosheen zagra w kwietniu aż trzy koncerty w naszym kraju.

Kosheen wystąpi 24 kwietnia w Krakowie bądź Katowicach (decyzja w tej sprawie wkrótce), 25 kwietnia w warszawskiej Stodole i 26 kwietnia w poznańskim SQ.

Koncerty będą częścią dużej, europejskiej trasy koncertowej promującej album "Damage", który ukaże się wiosną tego roku. Będzie to piąta wizyta Kosheen w Polsce. Twórcy takich przebojów jak "Hungry" i "Catch" wystąpili w Polsce dwukrotnie w 2001 roku (Gdynia, Warszawa), w 2002 roku (Warszawa) i w 2006 roku (Wrocław).

Będzie to czwarta wizyta Kosheen w Polsce. Dotychczas wystąpili dwukrotnie w Warszawie (2001 i 2002 rok) oraz raz na gdyńskim Open'er Festival w 2003 roku. Kosheen to projekt Darena Beale'a, Markee Substance i wokalistki Sian Evans. Nazwa zespołu to kombinacja dwóch japońskich słów stary (ko) i nowy (shin).

Zespół powstał pod koniec lat 90-tych, ale rozgłos przyniósł im wydany w sierpniu 2001 roku album „Resist". Kosheen tworzy muzykę, którą trudno podporządkować jednemu stylowi muzycznemu. Muzycy zacierają wszelkie granice pomiędzy gatunkami. Możemy doszukać się elementów drum'n'base, trip-hopu, rocka, a wszystko doprawione jest elektroniką.

To jeden z najbardziej ekscytujących grup w Wielkiej Brytanii. Każdy z trzech członków wywodzi się z innego środowiska i w inny sposób zaczynał swoją muzyczną drogę. Darren Decoder, bardziej znany jako Darren Beale przez lata grał w kapelach punkowych, ale zawsze wykazywał zainteresowanie produkcją. „Zaczął mnie nudzić dźwięk gitary" - mówi. Rozpoczął etap eksperymentowania z różnymi efektami, przez co osiągał nowoczesne brzmienia. Prawdziwym odkryciem okazał się dla niego Geoff Barrow, założyciel Portishead, który pokazał mu co można osiągnąć dzięki użyciu samplera.

Markee to „indie dziecko", razem z Darrenem wychowywali się na The Smiths, Echo & The Bunneymen, a później Stone Roses czy Happy Mondays. Grali razem w klubach zapełniając dopiero co rozwijającą się scenę drum'n'base. Niedługo potem poznali Sian Evans, która pochodzi z małej miejscowości na południu Walii.

Wychowywała się na poezji, muzyce Joni Mitchell i walijskim folku. Jeździła na festiwale, podróżowała z przyjaciółmi, nocami pisała teksty, nie przypuszczając nawet że pewnego dnia ujrzą one światło dzienne. Większość z tych utworów znalazła się bowiem na debiutanckiej płycie Kosheen. Sian przeprowadziła się do Bristolu, gdzie natrafiła na Markee i Darren'a. Wokalistka nabrała wiary we własne umiejętności przelewania uczuć na papier i dołączyła do zespołu.

Trio było przekonane, że wspólnie mogą połączyć to co najbardziej kochają w muzyce, elementy rocka, jazzu, drum'n'basu i muzyki folk. Wkrótce po wydaniu „Resist" świat oszalał na ich punkcie, a kolejne utwory takie jak: „Hide U", „Catch", "Hungry" podbijały listy przebojów. Za "Hide U" trio otrzymało Music Dance Award i utwór roku w amerykańskiej liście Dancestar w Miami. Kosheen wyruszyli w trasę promującą album „Resist", dając ponad 140 koncertów w 33 krajach na całym świecie.

W 2002 roku jako pierwszy zagraniczny zespół zagrali dla 20000 publiczności w Serbii! Drugi album „Kokopelli" swoją nazwę zaczerpnął z indiańskiego szczepu, gdzie kokopelli symbolizuje indywidualność, urodzajność, muzykę. „Kokopelli" to zbiór hipnotycznych, intymnych piosenek. Wszyscy członkowie zespołu przyznali, że album jest bardziej osobisty, przemyślany.

Pierwszy singiel „All In My Head" zdobył uznanie i od razu trafił na listy przebojów w Anglii. Kolejny „Coming Home" to historia o tęsknocie za tymi których kochasz. Drugim albumem „Kokopelli" trio z Bristolu udowodniło, iż to nie koniec ich muzycznych poszukiwań i zaskoczyli wszystkich nieco ostrzejszą, bardziej rockową płytą, na której słychać wpływ światowego tournee i grania na żywo, a Sian śpiewa bardziej wyrachowane i osobiste teksty.

Zespół od dłuższego czasu pracował nad nowym albumem. Część utworów, takich jak „Guilty" czy „Overkill" zdążyła już zdobyć uznanie fanów podczas letnich festiwali w 2006 roku. W marcu 2007 ukaże się długo oczekiwana płyta Kosheen "Damage", która ma być połączeniem niezwykłych elektronicznych elementów "Resist" i cięższych gitarowych brzmień "Kokopelli". Bristol to siła eklektyzmu muzycznego, powstały tu bowiem takie zespoły jak Massive Attack, czy Portishead, do których niejednokrotnie porównywano Kosheen. Wszyscy wyrośli z modnej w latach 90-tych sceny rave. Siłą Kosheen są jednak występy na żywo, gdzie w pełni możemy podziwiać niezwykły głos Sian Evans.

Zespół Kosheen „udowadnia, że sukces można osiągnąć działając na własnych zasadach. Łącząc emocjonalny, intensywny śpiew wokalistki Sian Evans z mroczną, intymną elektroniką, za którą odpowiadają Darren Decoder i Markee Substance Kosheen tworzy muzykę, w której słowa i dźwięki na równych prawach kreują specyficzne historie, a muzyczne granice gatunkowe są rozmazane i elastyczne".

(warszawaONline)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3576