2 x Van Der Graaf Generator
Data: 10-04-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


Kiedy w 2005 roku, po 28 latach od wydania swojego ostatniego studyjnego albumu, Van Der Graaf Generator reaktywował się i powrócił z nową mocą, a nawet nagrał i wydał swoje nowe dzieło - podwójny, studyjny album "Present" - a następnie wyruszył w koncertową trasę, wydawało się, że to ostatnia już szansa, aby obejrzeć tę genialną formację "na żywo".

Niestety, tamto tournee ominęło Polskę i rodzimi fani pogodzili się z faktem, iż nie dane im już nigdy będzie bezpośrednio obcować ze sztuką Artystów, którym kłaniają się nisko Peter Gabriel, muzycy Genesis i King Crimson, David Bowie, Fish i wielu wielu innych.

Jednak najpiękniejsze jest to, że czasami niemożliwe staje się możliwym!

Jesienią 2006 r. zespół ogłosił, że odrodzi się raz jeszcze i wiosną 2007 wyruszy w kolejną, tym razem już chyba naprawdę ostatnią trasę koncertową i być może nagra później nową płytę.

Van Der Graaf Generator A.D. 2006/2007 to trio, które stanowiło niegdyś rdzeń pierwszego skladu grupy: Peter Hammill (gitara, wokal), Hugh Banton (instrumenty klawiszowe, organy) oraz Guy Evans (perkusja). Muzycy z ogromną radością i ekscytacją podchodzą do nowego etapu działalności.

A wszystko stało się za sprawą jednego z solowych występów Petera Hammilla we wrześniu 2003 roku, kiedy byli członkowie VDGG gościnnie towarzyszyli mu w jednym z utworów. Właśnie wtedy muzycy postanowił sprawdzić, czy mają jeszcze w sobie tę „iskrę”, która niegdyś z łatwością rozpalała publiczność. Tak rozpoczęły się pierwsze prace nad nowym studyjnym materiałem, który w 2005 roku ukazał się w postaci wspomnianego dwupłytowego wydawnictwa o wdzięcznej, aczkolwiek dwuznacznej nazwie - „Present”.

Płyta wywołała prawdziwą sensację wśród wielbicieli VDGG na całym świecie. Początkowo rozlegały się wśród nich zaniepokojone szepty: Jaką muzykę zagrają po tylu latach? Czy brzmienie nie będzie już przestarzałe? Czy wciąż mają w sobie tę „iskrę”? Ale chociaż „Present” świecił nowym blaskiem, to w pełni zachował duch starego VDGG: namiętność, ekspresję, dojrzałe eksperymentowanie z dźwiękiem, rozkoszny chaos, znakomity warsztat muzyczny, wielobarwny wokal oraz zjadliwe, cięte teksty.

21.04.2007 BYDGOSZCZ - Filharmonia Pomorska godz. 20:00

22.04.2007 KRAKÓW - Klub Studio godz. 20:00

(cena w przedsprzedaży do 16.04.2007: 120zł, później: 130zł)

(Von der craft generator)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3572