57. festiwal piosenki w San Remo
Data: 27-02-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


W atmosferze gorących polemik, a nawet sporów o pieniądze we wtorek rozpocznie się słynny festiwal piosenki w San Remo.

To już 57. edycja największej imprezy muzycznej we Włoszech, która zawsze gromadzi przed telewizorami rekordową liczbę widzów - każdego wieczoru po kilkanaście milionów.

Od kilku dni festiwal jest jednym z najważniejszych tematów włoskiej prasy, która obszernie informuje o towarzyszących mu kontrowersjach.

Pojawiły się one w piątek, gdy okazało się, że prezenterzy festiwalu - wielkie gwiazdy włoskiej telewizji Pippo Baudo i Michelle Hunziker otrzymają znacznie większe honoraria niż przewiduje to specjalne rozporządzenie rządu. Zgodnie z nim bowiem ze względu na to, że jest to impreza publicznej stacji RAI, ich wynagrodzenie nie powinno przekroczyć 270 tysięcy euro. Ministerstwo administracji publicznej wyjaśniło jednak, że ten przepis konferansjerów nie dotyczy, gdyż festiwal jest imprezą komercyjną.

Nieoficjalnie ujawniono zaś, że zarówno Baudo, 70-letni nestor prezenterów włoskiej telewizji RAI, jak i związana z komercyjnym Mediaset Hunziker otrzymają po około milionie euro.

"To skandal" - powiedział jeden z przywódców związkowych.

Komentatorzy podkreślają tymczasem, że telewizja publiczna będzie jak zawsze z niezwykłą uwagą śledzić wyniki oglądalności podczas pięciu festiwalowych wieczorów. Widownia mniejsza niż 12-13 milionów uważana jest za porażkę.

Organizatorzy mają nadzieję, że najwięcej widzów przyciągnie specjalny gość tegorocznej edycji - aktorka Penelope Cruz. Choć nie jest jasne, co będzie ona robić na scenie Teatru Ariston, wszystko wskazuje na to, że udzieli wywiadu prowadzącym festiwal, tak jak w poprzednich latach uczynili to Sharon Stone, John Travolta, Hugh Grant, Will Smith i Mike Tyson.

Do San Remo zaproszono również wiele zagranicznych muzycznych gwiazd - grupę Take That, kanadyjską piosenkarkę pop Nelly Furtado. Wystąpią również Joss Stone, Norah Jones i zespół The Scissor Sisters.

Na festiwalu wystąpią tak znani weterani włoskiej sceny muzycznej, jak Al Bano, Milva, Renato Zero i Franco Battiato. Zaśpiewa gwiazdor młodego pokolenia - Tiziano Ferro.

(PAP)

Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3406