Wrocławski Sedes w Aurorze
Data: 24-02-2007 o godz. 00:05:00
Temat: Koncerty


SEDES - koncert punk z cyklu „Poroniona generacja - czyli stare punki nie zdychają" już w niedzielę, 4 marca w klubie Aurora. Początek o godz. 20.00, bilety: 15 zł.

Cykl prezentacji bohaterów polskiego punk rocka i nowej fali z lat 80-tych i wczesnych 90-tych. Tym razem SEDES jeden z najdłużej działających polskich zespołów punkowych.

SEDES (Wrocław) + support. Początki zespołu sięgają 1980 roku, kiedy to w jednym z mieszkań wrocławskiej dzielnicy Krzyki, Młody i Kucharz stwierdzili, że tylko granie w zespole o takiej nazwie może być ich odreagowaniem od otaczającej ich ówczesnej gównianej rzeczywistości. Pierwszy skład to: Młody-gitara i wokal, Kucharz-gitara, Kajtek-perkusja, Kufel-bas. Ten ostatni wkrótce opuścił zespół, a funkcję basisty przejął Młody.

W tym składzie zespół zaczął się cieszyć coraz większym powodzeniem na wrocławskiej niezależnej scenie. Do historii przejdzie występ Sedesu na lokalnym przeglądzie we wrocławskim parku południowym pod nazwą Muzyczny Start. Zespół wystartował od razu pierwszą nagrodę (sesja nagraniowa w profesjonalnym studio), a odbierając ją członkowie zespołu wraz z grupą znajomych oddali mocz za sceny wprost na stolik szanownego jury.

Finał imprezy, oczywiście na komisariacie, gdzie Młody został zmuszony do wyciągnięcia dwustu ćwieków ze swej skóry własnymi zębami. Po ustawowych 48 godzinach odzyskał wolność. Zespół systematycznie koncertował, a z ciekawszych występów można wymienić koncert na dachu jednego z wrocławskich wieżowców (prąd doprowadzono z jednego z mieszkań), czy też pierwszy w Polsce unplugged, granie na gitarach akustycznych na jednej z ulic Wrocławia.

Podczas tego ostatniego występu członkowie zespołu mieli na sobie tylko majtki, a wszystko odbywało się w lutym. Finał podobny jak podczas Muzycznego Startu. W 1982 roku Sedes wystąpił po raz pierwszy w Jarocinie. W 1983 roku był jedyną punk rockową kapelą występującą na jarocińskiej dużej scenie, podczas występu punkową publiczność odgrodzono drewnianym parkanem od reszty uczestników festiwalu.

Tak się bowiem utarło, że występom tego zespołu towarzyszyły nieustające zadymy. W 1984 roku nastąpiła zmiana składu. Z zespołu odszedł Kucharz, zastąpił go Celej a na basie zaczął grać Maju. W tym czteroosobowym składzie Sedes wystąpił w Jarocinie w 1984 roku oraz oczywiście koncertował na terenie całego kraju. W 1985 roku następuje rozpad grupy, której drogi rozeszły się w dwie strony.

Młody przez chwilę próbował jeszcze utrzymać Sedes w formie przy pomocy Kucharza, co niestety nie sprawdziło się i po kilku miesiącach grupa przestała istnieć a Kajtek i Celej założyli Program 3, formacje początkowo punk rockową a z czasem ewoluującą w stronę bardziej odjechanego i cięższego rockowego grania.

W 1991 roku Młody po kilku wcześniejszych nieudanych próbach postanowił reaktywować zespół. Sedes zaczął występować w składzie: Młody-wokal, Rudy-bębny, Para-bas i Wojtek-gitara. W 1992 roku ponownie wystąpili w Jarocinie podczas nocy pióropuszy, a jesienią wyruszył wspólnie z Defektem Muzgó w swoją najdłuższą trasę koncertową (ponad 50 koncertów) pod patronem WOśP.

Trasa zagrana z pełną produkcją koncertową w dużych salach i bez udziału żadnych sponsorów przynosi dochód. Jeszcze w sierpniu, tuż po powrocie z Jarocina zespół nagrał swój pierwszy materiał demo.

Pojawił się "pośrednik", który obiecał załatwić kontrakt płytowy. Następnego dnia był już wydawca, który zdecydował się wydać materiał w takiej formie. Tym sposobem ukazała się pierwsza kaseta zespołu "Wszyscy Pokutujemy" nakładem firmySilver-ton. W 1993 roku zespół nagrywa swój drugi materiał "K.... JEGO MAĆ", a także dokonuje powtórnej rejestracji części swego debiutanckiego albumu z myślą o wydaniu go na CD. Wydawca (również Silver-ton) jednak nie decyduje się na wydanie płyty CD z uwagi na małą jeszcze popularność tego nośnika w naszym kraju.

Materiał ten wygrzebany gdzieś z archiwum znajduje się na płycie "Lekcja Historii" wydanej w 2004 roku. Systematyczna nieobecność Pary podczas sesji nagraniowych jest jednym z powodów usunięcia go z zespołu. Funkcję basisty z powrotem przejmuje Młody, który radzi sobie o wiele lepiej z tym instrumentem niż jego poprzednik.

W 1993 roku ukazuje się również materiał "Sedes Live", zagrany na żywo, ale w studio przy udziale spitej do nieprzytomności (na koszt zespołu) publiczności. W 1993 roku i w 1994 roku zespół również dużo koncertuje, a zimą nagrywa swój kolejny studyjny album "Sraka Praptaka", który ukazuje się wiosną 1995 roku. Jesienią rusza wraz z zespołem Big Cyc we wspólną trasę pod kryptonimem Big Cyc i Sedes w Szponach Lalmido.

Atmosfera skandalu towarzyszyła Sedesowi od jego pierwszych chwil, więc na tej trasie i w tym zestawie nie mogło jej zabraknąć. Pod koniec 1996 roku na skutek nieustających problemów związanych z nadużywaniem alkoholu (demolki, rozróby, kończące się kolegiami i sprawami w sądach na terenie całego kraju) zespół ogranicza swoją działalność koncertową, a w 1997 roku wydaje płytę "Delirium".

W 2004 roku wychodzi składanka "Lekcja Historii", która jest zapiskiem najciekawszych nagrań z wydawnictw "Wszyscy Pokutujemy" i "K.... Jego Mać" oraz niepublikowanej sesji, która nigdy nie ujrzała swiatła dziennego. W październiku 2005 na bębnach Rudego zmienia Waldi i od tamtego czasu zespół tworzą: Młody - śpiew i gitara basowa, Wojtek - gitara oraz Waldi - perkusja.

www.sedes.xt.pl





Artykuł jest z www.muzyczneabc.pl
http://www.muzyczneabc.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.muzyczneabc.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=3393